בתי המשפט נגד השלטון המקומי

במסגרת צעדי ייעול החליטה הנהלת בתי המשפט להפסיק לגבות קנסות בעבור רשויות

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

מכתב קצר של אריאלה טוקר, חשבת מערכת בתי המשפט, שנשלח בסוף דצמבר האחרון הכניס את הרשויות המקומיות ברחבי המדינה לתזזית. "החל מחודש ינואר 2008", כתבה טוקר למזכירי בתי המשפט, "מערכת בתי המשפט לא תפיק שוברים ולא תגבה קנסות בעבור מוסדות".

מאחורי השפה הטכנית מסתתר איום גדול על השלטון המקומי בישראל. המשמעות פשוטה: המרכז לגביית קנסות, שפועל בהנהלת בתי המשפט, לא יעסוק יותר בגביית קנסות שהוטלו על עבריינים שהורשעו בעבירות בנייה, רישוי עסקים ושאר עבירות כנגד הרשויות המקומיות. מדובר בעבירות שאינן נושאות עמן עונש מאסר ושהאפקט ההרתעתי היחיד של הרשעה בהן הוא קנס כספי.

לפי נתוני המרכז לשלטון מקומי, מדי שנה מוצאות 50 אלף הוראות זיכוי, כלומר קנסות שהטילו בתי המשפט ברחבי ישראל כתוצאה מפסקי דין בתחום האכיפה העירונית. עד לראשית ינואר נגבו הקנסות במזכירות בתי המשפט. אף שמדובר בקנס בעבור העירייה, הדימוי המאיים של קנס שהטיל בית משפט עושה את שלו, ומעטים העבריינים שנמנעים מלשלם אותו.

ההודעה ששלחה טוקר לרשויות הותירה בידיהן פחות משבוע להסתגל למצב החדש. לפי דיווחים שרוכזו במרכז לשלטון מקומי, מרבית הרשויות כלל לא נערכו לשינוי ובחודשיים האחרונים חלה ירידה מדאיגה בגביית הקנסות. "גזרי הדין שניתנו מאבדים מחשיבותם ללא יכולת לגבות את הקנס", מסבירים במרכז לשלטון מקומי, "כעת ניאלץ להוציא כסף על הקמת מערכת ממוחשבת מקבילה שתעשה בדיוק אותו דבר, בעלות כפולה".

במצב החדש ייאלצו הרשויות המקומיות להכביד את ידן על סרבני התשלום, כדי להגביר את ההרתעה. בתי המשפט אינם מוציאים פקודות מאסר כנגד חייבים בקנסות שנמנעים מתשלום, והברירה היחידה של הרשויות היא פנייה להוצאה לפועל והפעלת מעקלים. מעבר לבעייתיות שטמונה בכך שרשות מפעילה מעקלים כנגד אזרח, מדובר בהטלת עלויות גבוהות נוספות על קופתן של הרשויות המקומיות, שבמקרים רבים מדולדלת ממילא.

חלק מהרשויות הגדולות נערכו ומצאו פתרון ממוסד באמצעות החברה לאוטומציה של מרכז השלטון המקומי. הרשויות הקטנות יאלצו לעבור להנפקת שוברי קנס ידנית.

כך או כך, בסופו של דבר הרשויות ייאלצו להעביר את הנתונים על תשלום הקנסות בחזרה למערכת המחשב של המרכז לגביית קנסות בהנהלת בתי המשפט, כדי שזו תוכל להמשיך ולעקוב אחרי ביצוע פסקי דין. במלים פשוטות - כפל מערכות ועלויות, והכל בשם צעדי ייעול שנועדו לחסוך כסף.

מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה כי "בעבר היה תהליך שבו קנסות של הרשויות נגבו במזכירויות בתי המשפט. בדיעבד תהליך זה התברר כלא נכון. כידוע, הרשות השופטת אינה גורם גובה. הוחלט על הפסקת הגבייה בעבור מוסדות השלטון המקומי, מאחר שלרשות המועצות המקומיות יש אמצעי גבייה טובים שאינם עומדים לרשות הנהלת בתי המשפט כגון גובים מטעמן, נקיטה באמצעים משפטיים ועוד.

"ההודעה על הכוונה להפסיק את הגבייה נמסרה בכנס רשויות מקומיות שנערך עוד ב-2004. זהו פרק זמן מספיק בהחלט להיערכות. כמו כן, בספטמבר 2007 נמסרה הודעה מתאימה לרשויות, על-ידי הנהלת בתי המשפט. הרשויות הן צד למשפט, וביכולתן להפיק שובר תשלום במועד מתן הקנס, להפנות את החייב למזכירות בית הדין לעניינים מקומיים או לגבות באמצעות האינטרנט".

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"