איך מעצבים ?SMS

שליחת SMS, שמירת מספר בזיכרון וחיוג חוזר הם פונקציות בסיסיות, אבל יצרניות הסלולריים משקיעות ממון רב כדי להפוך אותן לידידותיות. רמי בורנל, מעצב בכיר בנוקיה, מגלה איך פיצחה החברה את הסוד של יצירת ממשק משתמש מוצלח: "לצפות באנשים - ואז לעצב"

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

>> חוויית משתמש היא אחד הביטויים האהובים ביותר על מעצבים. זה מונח הכרחי בכל שיחה על עיצוב. בן הדוד הקטן והפחות מוכר של חוויית המשתמש, הוא ממשק המשתמש - הנקודה שבה הצרכנים נפגשים עם העיצוב של המוצר הדיגיטלי.

רבים מאמינים שעיצוב ממשק המשתמש הוא העתיד של תחום העיצוב. הוא דורש מהמעצבים למצוא את ההשראה שלהם אצל המשתמשים ובאופן ההתנהלות שלהם. בנוסף, עיצוב ממשק המשתמש נמצא בתפר שבין הטכנולוגיה לבין בני האדם, והפיכת הטכנולוגיה לידידותית ואפילו נחשקת, שווה כסף רב. תשאלו את סטיב ג'ובס מאפל.

ממשק המשתמש הוא חלק מרכזי בעיצוב של מכשירים טכנולוגיים, בעיקר של מכשירים סלולריים, והוא עושה את ההבדל בין מכשיר ידידותי למשתמש לבין כזה שתרצו להשליך לפח הקרוב. ואולם קשה לפצח את הקוד של ממשק משתמש מוצלח.

לכאורה, עיצוב טוב של ממשק משתמש אמור לגרום לנו לקחת את הנייד ביד בפעם הראשונה, ולהצליח להתקשר ממנו ולעשות עוד כמה פעולות - בלא צורך לסיים תואר בהנדסת מחשבים. הרי לא הגיוני שספר הוראות ההפעלה של מכשיר סלולרי קטן יהיה גדול יותר מספר ההפעלה של משאית.

הציפייה לממשק משתמש שפשוט להפעלה הולכת ונעשית מורכבת למימוש, ככל שהתחום מתפתח ועוד ועוד פיצ'רים מצטרפים לתפריט הנייד שלנו. הרי מעטים ועתיקי יומין הם הטלפונים הסלולרים שניתן רק להתקשר מהם. לרובם יש מצלמה, נגן מוזיקה, יומן פגישות, וכמות האפליקציות רק הולכת וגדלה.

המעצב הוא המנהל

יצרניות הטלפונים הניידים, ובהן נוקיה, משקיעות זמן רב והרבה כסף בעיצוב ממשק המשתמש. אחד המעצבים הבכירים בנוקיה, ומי שמשפיע על ההנאה או אי-ההנאה מהשימוש שלנו בנייד, הוא רמי בורנל - מעצב צרפתי בוגר בהצטיינות של בית הספר הלאומי הגבוה לאמנות העיצוב בפאריס. בורנל הגיע לישראל בשבוע שעבר כאורח הכנס "סוף מחשבה במעשה תחילה", שהתקיים באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל בירושלים.

את הקריירה שלו בנוקיה התחיל בורנל כמנהל החדשנות ואסטרטגיית העיצוב, והתקדם לתפקיד מעצב בכיר בתחום שירותים וממשקי משתמש. לנוקיה הוא הגיע מחברת מיצובישי, שם עבד בחברה הבת, מיצובישי אלקטריק, שעסקה בין השאר בטלפונייה.

בורנל מספר בראיון ל-TheMarker שהתפקיד של המעצב בתוך ההתנהלות העסקית של נוקיה נמצא במגמת התחזקות, וההתייחסות אליו היא ברמה אסטרטגית. "עיצוב הוא פונקציה ניהולית ומגשר בין דיסציפלינות כמו מיתוג, עסקים, טכנולוגיה ומדעי ההתנהגות", אומר בורנל. "העיצוב עוזר לבטא, לתרגם ולתת השראה לאפשרויות של המותג".

בורנל מעיד שנוקיה, שנחשבת מתקדמת מאוד מבחינת השימוש בצבע ובחומריות, חייבת את הצמיחה בתחומים האלה למעצבים, משום שהם אלה שמאתגרים את המהנדסים, ולא להיפך. כצפוי ממי שעוסק בעיצוב של ממשק משתמש, בורנל טוען שהוא מעריך מאוד פשטות, ואף מגלה שבנוקיה הכניסו את עניין הפשטות לתוך ה-DNA של החברה.

איך מגיעים לעמדה שלך בנוקיה?

"התכונות הנדרשות ממי שרוצה להגיע לעמדה כזאת הם הובלה יצירתית שמזהה הזדמנויות מגוונות שתורמות לחברה. הובלתי כמה פעילויות מגוונות המתקשרות עם ה-DNA שלנו, ויצרתי מודלים להגדרת העקרונות של הקשר הרגשי למותג שלנו, בעזרת מכשור ושירותים".

מה יותר חשוב במוצרים שאתה מעצב, האופנתיות או הטכנולוגיה?

"מה שחשוב בשבילי הוא ליצור מכשיר שרלוונטי למי שהוא נוצר בעבורו - מכשיר שניתן להתחבר אליו בצורה בהירה ובאופן עקבי (קל ללמידה וקל לשימוש), שמאפשר גמישות, שמתאים את עצמו למשתמש ולומד את אופן השימוש שלו בו. בנוסף, שיהיה בעל אופי ונשמה".

בטלפונים יש כיום המון פונקציות ושימושים. איך מעצבים סביבת משתמש שלא תתסכל את הצרכן המצוי?

"אנחנו לא מאמינים במשתמש טיפוסי ובעיצוב אוניברסלי, אלא בעיצוב ממוקד משתמש. אנשים הם ההשראה שלנו, אנחנו מתבוננים וחוקרים כדי להבין מה האנשים צריכים, מהם הצרכים הספציפיים שלהם - ואז מעצבים. לעשות דברים פשוטים זה בעיקר תלוי בהבנת ההקשר של השימוש".

מה הם העקרונות של עיצוב נייד טוב ושל עיצוב סביבת משתמש טובה?

"העקרונות שבהם אנחנו משתמשים מאופיינים בבסיס העבודה שלנו. מדובר ביכולת לצפות ולהבין אנשים. מאז ינואר 2008 נוקיה עברה ארגון מחדש ונהפכה לחברה שמשלבת תכנים אינטרנטיים. כלומר, אנחנו כבר לא מעצבים מוצרים שעומדים לבדם, אלא חלק מחוויה שמשלבת מכשור ושירותים. הפשטות ונוחות המשתמש תורמות הרבה לשימוש במחשבים, באינטרנט ובטלפונים סלולריים".

עיצוב הוא לא קישוט

שוק הניידים רווי בחידושים שיוצאים לאור כל הזמן. ברונל מעיד כי למרות זאת, נוקיה מצליחה להישאר תחרותית. "המותג שלנו מבטיח ליצור סביבה טכנולוגית אנושית, כדי לעזור לאנשים להרגיש קרובים למה או למי שחשוב להם", הוא אומר. "לכן, הבנה של אנשים היא המוטיווציה המרכזית לחדשנות בנוקיה. אנחנו נוסעים למקומות שונים בעולם כדי לבחון מגמות חברתיות. בנוסף, יש לנו צוות טרנדים שמיידע אותנו על אבולוציות עסקיות, עיצוביות, טכנולוגיות וחברתיות".

העיצוב הוא כה חשוב, אז איך מתמודדים עם Time To Market (האצת השיווק של טכנולוגיות חדשות)?

"מן השיווק מאוזן עם ההבנה שקהל המטרה מתבגר כל הזמן. ההתאמה מבחינת זמן ובשלות של השוק מגובה במודל העסקי של Time To Market".

מי מציע את החידושים - מחלקת השיווק, המעצבים או אולי אלה הלקוחות?

"אין תהליך ייחודי לפיתוחי מוצר. הארגון פועל כדי לאפשר חדשנות בעזרת גישה יזמית, כך שהעיצוב תורם לפיתוח מוצרים כמו מחלקות אחרות בחברה".

עולם העיצוב פורח. האם לדעתך אנחנו מגיעים לשלב של עודף עיצוב?

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?