עוד קופת גמל שסוחרת באופציות

קופת הגמל של התעשייה האווירית פירסמה אתמול את דו"ח הבדיקה: הדו"ח מגלה כי החל ב-2006 סחרו בקופה בהיקפים גבוהים באופציות מעו"ף. מנכ"ל הקופה התפטר בעקבות הדו"ח

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

>> ינואר ייזכר בעיקר בשל התשואות השליליות החריגות של הקופות חרמון ותבור של פריזמה, אולם גם קופת הגמל של עובדי התעשייה האווירית, שמנהלת כ-4 מיליארד שקל וחברים בה כ-20 אלף עמיתים, השיגה תשואה שלילית חריגה של 8%.

אתמול פורסם דו"ח הבודק החיצוני בפרשה, ערן יאראק, המגלה כי מנהל ההשקעות, נעם קושילביץ', נהג בניגוד להוראות ועדת ההשקעות ולא דיווח לה על חשיפות לאופציות מעו"ף. בעקבות הממצאים התפטר אתמול מנכ"ל הקופה, הרצל יחיאל. קושילביץ' פוטר כבר בינואר.

מהדו"ח של יאראק עולה כי המסחר באופציות בהיקף מוגבל, של עד 3% מנכסי הקופה, הותר לפי נוהלי הקופה וועדת ההשקעות שלה כחלק מאסטרטגיית הגנה על נכסי בסיס. מנהל ההשקעות קושילביץ' דיווח לוועדת ההשקעות מדי פגישה כי אכן זהו המצב, ולא קיימת חשיפה גבוהה מכך. עם זאת, על פי דו"ח הבודק החל ממארס 2006 ובמהלך 2006 ו-2007 השקיע קושילביץ' באופציות מעו"ף בהיקפים גבוהים, תוך כדי כתיבת (מכירת) אופציות בכמויות העולות על רכישת האופציות.

לדעת הבודק, אין מדובר בפעילות של הגנה על נכס הבסיס, אלא בפעילות מסחר בהיקף גבוה מאוד בשוק אופציות המעו"ף - קושילביץ' חרג מסמכותו ומהנהלים הכתובים וביצע מסחר באופציות שלא כפעילות הגנתית על נכס בסיס ובהיקף גבוה משמעותית מהמותר. פעילות זו חשפה את הקופה בניגוד לנהליה הכתובים ולהנחיות ועדת ההשקעות, ושלא בהתאם לדיווחים שנמסרו לוועדת ההשקעות בישיבותיה מדי שבועיים. בדו"ח מצוין כי מנכ"ל הקופה יחיאל לא וידא כי מנהל ההשקעות פועל בהתאם לנהלים הכתובים ולהנחיות ועדת ההשקעות.

בעקבות דו"ח הביקורת הגיש אתמול מנכ"ל הקופה, הרצל יחיאל, את התפטרותו לדירקטוריון. יחיאל ציין במכתבו כי אין ברצונו לגרום לתקלות ולצורך שמירת רציפות הניהול הוא נכון להמשיך לשאת בתפקיד עד להחלפתו ולביצוע חפיפה נאותה. הדירקטוריון קיבל את התפטרותו.

במקביל לדיון בממצאי דו"ח הביקורת, החליט דירקטוריון הקופה על הקמת ועדה שתמליץ בפני הדירקטוריון על שינוי מבנה פעילות הקופה והתאמתה לדרישות השוק וצורכי הבקרה המוגברים הנדרשים. בכלל זה תבדוק הוועדה אם יש להוציא את ניהול ההשקעות של הקופה לידי גורם מקצועי חיצוני. הוועדה תגיש את המלצותיה לדירקטוריון תוך 45 יום.

מקופת הגמל של התעשייה האווירית נמסר כי הקופה לא תפצה את העמיתים בגין התשואות החריגות שהשיגה בינואר: "לקופה אין יכולת לפצות עמיתים. דמי הניהול בקופה נמוכים, והם כעשירית מדמי הניהול שגובה הקופה האחרת - זו שהבטיחה לפצות את העמיתים. החיסכון בדמי הניהול גבוה לאין ערוך מהפיצוי שהקופה האחרת מציעה".

בתגובה לשאלה כיצד הצליח מנהל ההשקעות קושילביץ' להטעות את ועדת ההשקעות במשך כמעט שנתיים, ואם הוועדה אינה נעזרת בדו"ח בו מצוינת התפלגות נכסי הקופה, ציינו בקופה כי "במעמד הישיבות, הדו"חות שעמדו בפני הוועדה לא שיקפו את הפוזיציות שלקח קושילביץ'. יש לזכור שההשקעה באופציות היתה מותרת, אך הוא ביצע השקעה באופציות לתכלית אחרת ממה שהותר - הגנה על נכס הבסיס - ובהיקפים גבוהים יותר".

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?