כרישי וול סטריט גזרו קופון

פליק פלאק

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

>> תמיד סיפרו לנו שהכלכלה האמריקאית גמישה ויעילה להפליא. "ארה"ב לעולם לא תיכנס למיתון ממושך כמו יפאן", יכולת לשמוע מהמומחים. השבוע, כמו במופע באלט הזוי, קיבלנו תצוגת תכלית ליכולות הגמישות האמריקאיות בפליק-פלאק של מכירת בר סטרנס. המופע הזה השאיר אותנו בתחושה מוזרה, כפי שמרגישים כשנערת באלט מצליחה לתחוב את ראשה בין ברכיה בעודה עומדת ומביטה אליך.

אז הנה, בשפה של בני אדם, תקציר הדרמה שהתחוללה בשבוע שעבר. ביום רביעי קיבל אבא ברננקי טלפון מהנהלת בר סטרנס. "אבא, יש לנו בעיית נזילות", סיפרו לו. כאבא אחראי מיהר ברננקי, שיש לו כמה צרות על הראש, להיכנס לעובי הקורה. בשלב הראשון הוא סיפק הלוואה יחד עם אחד האחים, ג'יי.פי מורגן. בשלב השני, בסך הכל יומיים לאחר העזרה הראשונה, הוא קיבל שוב טלפון מהבן שזה נחמד אבל לא מספיק.

אבא ברננקי לא התעייף ובסוף השבוע, לאחר דיונים קדחתניים, הציב לבן הסורר תנאי: "אני אקח אחריות ואהיה ערב לחלק גדול מהצרות שעשית, אבל אתה כעונש דואג להימכר לפני פתיחת המסחר באסיה ביום שני". ברננקי הציב לבכירי הבנק סוף שבוע אחד להימכר - בלי בדיקה, בלי מו"מ ארוך כמתבקש בעסקה מורכבת כזאת. באורח פלא עמד ליד אבא האח המסור והאחראי, ג'יי.פי מורגן, שקיבל את המפתחות לבנק במחיר של מחזיק מפתחות.

למה ברננקי ניהל ביד רמה את המכירה ולא נתן לבנק לפשוט רגל כדרך הטבע ולשלם על מעשיו הבלתי האחראיים, זו שאלה לא רעה. ברננקי חשב שעדיף למחוק את מרבית ההון של בעלי מניות הבנק, אבל לשמור על בעלי החוב ולממן או להיות ערב ליותר מ-30 מיליארד דולר הלוואות רעות שאין בעצם מי שיחזיר אותן או יקנה אותן.

בדרך זו הוא הנשים, באופן מלאכותי לגמרי, את הבנק כעסק חי ועל הדרך צ'יפר את האח האחראי, שקיבל עסק בשווי מוערך של יותר מ-7 מיליארד דולר. אז בעצם מה רע, תגידו, זו באמת גמישות אמיתית. אולי; אבל כדאי להיזכר במהות השוק החופשי: על סיכונים שאתה לוקח אתה גורף את הקופה, או משלם את המחיר. שאלת השאלות היא: אם משלמי המסים נותנים רשת ביטחון (די מרגיעה ממילא) לקרקס בר סטרנס, מדוע נוצר הצורך גם למכור אותו?

ג'יי דמון, מנכ"ל מורגן מודע לרגישות שתיווצר, התלבט בסוגייה הסברתית לא פשוטה: מצד אחד הוא לא רצה לשדר שקיבל את עסקת המאה, מצד שני יש לו בעלי מניות שחשוב שידעו שהוא לא עושה שטויות בשבת. בסופו של דבר הפיתוי להפיס את דעתם של בעלי המניות גבר: מורגן הודיעה כי היא צופה תרומה לרווחיות של כמיליארד דולר לאחר השלמת האינטגרציה, לא לפני שתמחק כ-6 מיליארד דולר בשל תביעות, ארגון מחדש וכדומה.

בוול סטריט הבינו את המצב ושלחו את ג'יי.פי מורגן לעלייה של 11%. בעלי המניות בג'יי.פי מורגן קיבלו מתנה של כ-1 מיליארד דולר בשנה. בעלי מניות בר סטרנס הפסידו אותו, כנראה ביושר. הרווח שייך למשלמי המסים שהעניקו את רשת הביטחון. ברננקי, על פי השיטה האמריקאית, העמיד את הרשת, ואת הקופון גזרו כרישי וול סטריט.

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"