הדולר התרסק אבל המחירים לא הולכים בעקבותיו

הצניחה בשער המטבע האמריקאי הורידה את מחירם של כמה דגמי מכוניות ומוצרי חשמל ובלמה את עליית המדד, אבל המזון, רוב כלי הרכב ורוב מוצרי התיירות אינם זולים יותר כיום. למה המחירים בישראל אינם מדביקים את הדולר? כל התשובות

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

>> על רכישת הדולרים הדרמטית של בנק ישראל הוחלט בעקבות צניחתו המהירה של הדולר לעומת השקל מתחילת 2008. האם הירידה בערכו של המטבע האמריקאי השפיעה גם על המחירים שנדרש הצרכן הישראלי לשלם?

בדיקת TheMarker מגלה כי בכמה תחומים אכן היו ירידות מחירים. מדובר בין השאר במוצרי החשמל, שהוזלו באחרונה ב-5%-10%, ובכמה כלי רכב המיובאים בדולרים - בעיקר מכוניות אמריקאיות. עם זאת, הרבה מוצרים אחרים לא הוזלו: מחירי המזון לא הושפעו מירידת הדולר, וגם דגמי מכוניות רבים אחרים. בתחומים אחרים ירידת הדולר אמנם נתנה את אותותיה, אך לא הצליחה להתחרות בעליות המחירים שנגרמו מסיבות כמו הזינוק העולמי במחירי הנפט וחומרי הגלם.

המדד: ירידת הדולר מיתנה את האינפלציה

>> אחת ההשפעות של הדולר החבוט היא על מדד המחירים לצרכן. למרות הגאות במחירי הסחורות בעולם, המשק המקומי הצליח בשנה החולפת להציג שיעורי התייקרות צנועים. הסיבה לכך היא שהדולר הצונח החביא את האינפלציה.

היחלשות הדולר מול השקל מתבטאת במדד המחירים לצרכן בעיקר בסעיפי הדיור, התחבורה והתקשורת ואחזקת הדירה. כשכל שאר תנאי השוק קבועים, היחלשות של הדולר גוררת את הוזלתם של הסעיפים האלה בסל המוצרים לצרכן.

ד"ר מיכאל שראל, ראש אגף הכלכלה והמחקר בקבוצת הראל, אומר: "למרות מה שנהוג לחשוב, מחירי הדירות אינם משפיעים על סעיף הדיור ישירות. מה שנמדד הוא מחירי השכירות, ולא מחירי הדיור. עם זאת, אם מחירי הדירות עולים, הדבר יתבטא בהמשך גם במחיר השכירות.

"אף שיש הרגשה שכולם עוברים לחוזי שכירות הנקובים בשקלים, אנחנו עדיין ממשיכים לדבר בדולרים, גם בחוזי השכירות החדשים. נוסף על כך, כשנחתמים חוזים שקליים הם מושפעים מתנודות בדולר, מאחר שבעלי הדירות ממשיכים לחשוב בדולרים ולעדכן את המחירים השקליים בהתאם". גם מחירי הטיסות ותיירות החוץ נקובים בדולרים ויורדים עם היחלשות הדולר מול השקל.

בסעיף התחבורה והתקשורת מושפעים מהדולר הדלק, התובלה, הטיסות והתיירות. "מחירי הדלק מחושבים בסוף כל חודש לפי נוסחה המגלמת גם את שער החליפין של הדולר", אומר שראל.

סעיף נוסף החשוף ישירות לשינויים בדולר הוא סעיף אחזקת הדירה, הכולל את מחירי החשמל. "מחיר החשמל נקבע לפי נוסחה המורכבת מעלות הייצור וכוללת את מחירי הפחם, הנפט וההובלה, הנקובים בדולרים. אם הדולר נחלש, מחיר הפקת החשמל יורד".

שרית מנחם

תיירות: הדולר אולי ירד, אבל הדלק הסילוני התייקר

>> שערו הנמוך של הדולר עשוי היה להיות תמריץ לקראת תכנון החופשה הבאה בחו"ל, שכן מחירי המלונות והטיסות נקבעים לרוב בדולרים. עם זאת, רוב מחירי החופשות והטיסות עלו השנה לעומת השנה שעברה, שבה היה שערו של הדולר כ-4.2 שקלים. העלייה במחירי הנפט, שזינקו מאז מארס 2007 בכ-88%, גרמה לעלייה דומה במחיר הדלק הסילוני למטוסים.

בצוות האתר TraveList, מנוע השוואת מחירים בתיירות, מציינים כי הביקוש למוצרי תיירות עלה בתקופה האחרונה ב-18%, אך גם המחירים עלו.

רונן קרסו, סמנכ"ל השיווק של איסתא, מציין שארה"ב נהפכה ליעד מבוקש ומשתלם בזכות היחלשות המטבע בה.

רמי לוי, סמנכ"ל מסחר וקשרי תעופה באל על, מסביר שלמרות התייקרותם של כרטיסי הטיבה בדולרים, כשממירים את הסכום לשקלים מתקבל סכום הגבוה רק בכ-8% מהמחיר בשנה שעברה, ובחלק מהיעדים המחיר אף נמוך יותר. לדוגמה, מחירי כרטיסי הטיסה הסופי בטיסות הסדירות של אל על לניו יורק וללונדון ירדו בכ-2% במחירים שקליים אף שהמחיר הדולרי עלה בשני היעדים. מחיר הטיסה לבנגקוק עלה מ-1,158 דולר ל-1,535 דולר, אך בהמרה לשקלים העלייה היא כ-8% בלבד.

ליאור דטל

דירות היוקרה: המחירים יירדו, השאלה היא רק בכמה

>> מחירי דירות היוקרה יירדו, מחירי הדירות העממיות ככל הנראה ייעצרו ואולי אף יירשמו ירידות קלות, ומחירי הנדל"ן במשרדים לא יושפעו בטווח הקצר. זה, במשפט אחד, מה שעתיד לקרות בשוק הנדל"ן בישראל בעקבות המשבר הפיננסי שפוקד את ארה"ב ובא לידי ביטוי גם בנפילות בבורסות מסביב לעולם.

מה הקשר בין קריסות בארה"ב למחירי הנדל"ן בישראל? קיים קשר, אם כי לא ישיר. אחד הגורמים העיקריים לפריחת השוק בארבע השנים האחרונות היה רכישתם של אלפי נכסי יוקרה בישראל על ידי תושבי חוץ, בדרך כלל במחירים גבוהים שהשוק הישראלי לא הורגל בהם. זו היתה זריקת מרץ לשוק הנדל"ן בישראל, שהיה נתון עד 2004 במיתון כבד.

היזמים הישראלים ראו כי טוב ונערכו לקראת פלישת תושבי החוץ. בירושלים ובתל אביב נמצאים בהליכי הקמה יותר מעשרה מגדלי יוקרה הכוללים מאות דירות, שרובן ככולן מיועדות לתושבי חוץ, ויש עוד רבים בשלבי תכנון. גם בפריפריה הקרובה לתל אביב, באשדוד ובנתניה, מוקמים פרויקטים עם אוריינטציה ברורה לתושבי חוץ. רבים מהם משווקים ישירות בחו"ל ואינם מתפרסמים כלל בישראל.

כבר בסוף השנה שעברה החלה להירשם האטה בתנועת רוכשי דירות היוקרה מחו"ל לירושלים ולתל אביב. עתה, עם הנפילות בבורסות בכל העולם, סביר להניח שמספרם יצטמצם עוד יותר.

"מוקד המשבר נמצא אמנם בארה"ב, ואולם ישראל כלולה במעגלים המושפעים ממנו, ואי אפשר להתעלם מזה", מסביר ארז כהן, יו"ר לשכת השמאים. "הירידה החדה בשער הדולר הורידה את המוטיווציה של האמריקאים לרכוש כאן דירה. עכשיו, עם הקריסה הגדולה, שבה משקיעים הפסידו מיליונים, המוטיווציה תלך ותפחת, והם יקנו כאן פחות דירות".

השמאי ירון ספקטור ממשיך בקו הזה ומציין כי עליות המחירים הגדולות שנרשמו בנדל"ן היוקרתי החל ב-2004 נבלמו עוד במהלך השנה שעברה. עסקות שבוצעו בחודשים האחרונים נותרו באותן רמות - 8,000 דולר למ"ר בממוצע. "לא ראינו עדיין ירידות מחירים, אף שאני מעריך שהיחלשות הדולר תשפיע על השוק הירושלמי, האהוד על אמריקאים דתיים, יותר מאשר על השוק התל אביבי, המאופיין בחלקו הגדול בקונים אירופאים דווקא", מדגיש ספקטור.

אבל גם האירופאים סובלים מהמשבר, ומכאן עשוי להתפתח התרחיש הבא: ההאטה בקצב המכירות תגרום לקבלנים להישאר עם מלאי דירות בלתי מכורות; הבנקים המלווים ועלויות הליווי ילחצו על הקבלנים להוריד מחירים; וכתוצאה מכך יירדו המחירים גם בנכסי יוקרה אחרים.

בכמה יירדו המחירים? זו שאלה ששווה מיליוני דולרים בעבור מי שרכשו דירות בשנים האחרונות בהרצליה פיתוח, בטלביה שבירושלים, בקיסריה ובמגדלי היוקרה של תל אביב. אף אחד לא רוצה להתנבא בעניין, ואולם בחינה של העשור האחרון מראה כי תנודות המחירים בנכסי יוקרה חדות מאוד, וכפי שהמחירים עולים בעשרות אחוזים בתוך תקופה קצרה, כך הם יכולים גם לרדת בשיעורים כאלה.

ומה עם שוק הדירות העממיות? ככלל הוא מנותק מהשוק היוקרתי, ואולם באחרונה מדווחים קבלנים, מתווכים ושמאים שהם מבחינים בהאטה כלשהי. "אולי משפרי דיור מתקשים יותר למכור את הדירות שלהם עקב בעיות שער הדולר. העובדה היא שבניגוד לשוק היוקרתי, בחודשים האחרונים המשכנו לראות עליות מחירים בדירות בפריפריה הקרובה לתל אביב המיועדות למעמד הבינוני", אומר ספקטור.

המצב בתל אביב שונה. ההערכות הן שהמחירים בעיר הגדולה הגיעו לשיא. "באחד מבתי הרכבת שברמת אביב נחתמה בזמן האחרון עסקה למכירת דירת 2.5 חדרים ב-350 אלף דולר, כלומר כמעט 6,000 דולר למ"ר. זה לא יכול להמשיך בצורה כזו, בין שהבנקים בארה"ב קורסים ובין שלא. הגענו לרמות מחירים, במיוחד בתל אביב, שלא יכולות להימשך", אומר כהן.

רמות המחירים הללו, מספר כהן, מטרידות את הבנקים למשכנתאות. "בנקים דורשים משמאים לגלות שמרנות גדולה יותר בעת הערכת עסקות. קיימת דעה כללית שמחירי הדירות במקומות מסוימים גבוהים מאוד, והבנקים לא ירצו לקחת סיכונים".

אריק מירובסקי

רכב: שוק הליסינג נהנה, השוק הפרטי - פחות

>> הירידה המתמדת בשער הדולר בחודשים האחרונים אינה מתבטאת במלוא עוצמתה במחירי המכוניות החדשות בישראל. אפשר להבין מדוע מחיריהן של המכוניות המיובאות ביורו או ין אינם יורדים, אך מה באשר למחירי הדגמים המשווקים בדולרים, כמו שברולט, קרייזלר וגם יונדאי?

לטענת ירון גורטלר - סמנכ"ל שיווק ומכירות ב-UMI, יבואנית ג'נרל מוטורס - ההנחות מגולמות בצורה אחרת: "המכוניות הנמכרות כיום לצרכן כבר נקנו על ידי היבואן בשער מטבע אחר מהנוכחי. אם הירידות יימשכו לאורך זמן, תהיה ירידה גם במחירים". עם זאת, גורטלר מוסיף: "היבואנים נותנים הטבות מבלי להוריד את המחיר - מימון, טרייד-אין מועדף, אבזור טוב יותר. ההנחות דרך טרייד-אין יכולות לגלם אפילו 20 אלף שקל, ויש לנו אפשרות להציע במחיר נמוך דגמים חדשים שייבואם לארץ התחיל לאחרונה, כמו שברולט מאליבו".

יבואנים אחרים דווקא מורידים מחירים. מכשירי תנועה פירסמה אתמול שורה של הנחות בכמה מדגמיה הבולטים. מחירה של דודג' אוונג'ר ירד ב-10,000 שקל, ומחירו של מיניוואן קרייזלר וויאג'ר (דגם 2007 ארוך) צנח מ-230 אלף שקל ל-194 אלף שקל.

היחלשות הדולר הביאה לגידול גם ביבוא האישי מארה"ב. שי הרשיקוביץ', מנכ"ל יבוא אישי-ישיר, אומר: "הרכישה ביבוא אישי היא בדולר, ולכן ירידת הדולר מגדילה מאוד את כוח הקנייה של הלקוחות". העלייה ביבוא האישי מארה"ב באה על חשבון היבוא האישי מאירופה.

עם זאת, נראה שמחירן הנקוב של מכוניות אינו מגלם את ערכן האמיתי. בכיר בענף הרכב מחזק את הטענה: "בשוק שבו רוב המכירות אינן לשוק הפרטי, אלא לליסינג, מחיר המחירון אינו משקף דבר. חברות הליסינג קונות לפי מחיר עלות ומשלמות תוספת לפי חוזק המותג. מחיר העלות משתנה לפי שער המטבע ביום הקנייה, ולכן שוק הליסינג מגיב כבר עכשיו לירידת הדולר".

דניאל שמיל

מוצרי חשמל: הוזלה של 5%-10%

>> בתחום מוצרי החשמל אפשר להבחין בהוזלות של 5%-10%. הרשתות והיבואנים מסבירים אותן בירידת הדולר. "למרות התייקרות חומרי הגלם, מחירם השקלי הכולל של מוצרי האלקטרוניקה המיובאים בדולרים ירד, משום שירידת הדולר היתה גדולה יותר", טוען גרשון פטרושקה, מנהל חטיבת הסחר בניופאן.

"יצרנים בעולם ייקרו את המוצרים בדולרים בגלל שחיקת הדולר מול כל המטבעות", אומר יורם בדש, מנכ"ל מחסני חשמל, "אבל בזכות העובדה שהשקל הוא מטבע חזק, עדיין מתאפשרת ירידת מחירים".

גם ברשת בסט ביי היתה ירידה ממוצעת של 5% במחיר מוצרי החשמל, אך רק 3% מהם מיוחסים לירידת הדולר, והשאר - להוזלות הפסח.

ביורוקום-פנסוניק מדווחים על ירידה של יותר מ-22% במחירי המסכים. ההסברים לכך הם העובדה שרוב ההוצאות של החברה הן במטבע היפאני וכן הירידה הכללית במחירי המסכים בעולם.

רינה רוזנברג

מזון: לא מורגשת ירידת מחירים

>> בתחום מוצרי המזון לא מורגשת ירידת מחירים, מפני שחלק גדול מהמוצרים הנמכרים ברשתות השיווק מיוצרים בישראל או באירופה.

בכיר באחת הרשתות טוען כי לאור ההתייקרות העולמית של חומרי הגלם כמו חיטה, קמח וסוכר, אין כלל משמעות לירידת הדולר. לדבריו, הסיבה לכך שלא לא רואים כיום עלייה חריפה במחירים היא שהרשתות אינן רוצות להעלות את המחירים לפני פסח - אך אחריו המחירים יעלו.

מרשת טיב טעם נמסר כי המוצרים המיובאים על ידה ישירות הם גבינות ויין, ומכיוון שרובם המכריע מיובאים מאירופה, ירידת הדולר אינה משפיעה על מחירם. מחיריהם של מוצרים אחרים נקבעים על ידי הספק הישראלי, שירידת הדולר אמורה לכאורה לגרום לו להוריד מחירים.

גם רשת מגה לא הורידה את מחיריהם של מוצרי המזון שהיא משווקת. הרשת טוענת כי כל עוד הספקים לא יורידו את המחירים, גם היא לא תוכל לעשות כך. מרשת שופרסל נמסר כי לא היתה ירידת מחירים.

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה