פטיש המיתון וסדן הסיכון

ריבית הפד

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

<<ההורדה החדה של ריבית הבנק הפדרלי היתה מחויבת המציאות. ארה"ב נקלעה למשבר הפיננסי הקשה ביותר שידעה זה עשורים רבים, והבנק הפדרלי כבר נקט כמעט כל פעולת חירום אפשרית: הורדות ריבית מחוץ למועד המתוכנן; הזרמת הון עתק של יותר מחצי טריליון דולר לשווקים הפיננסיים; מתן אשראי חריג לבתי ההשקעות בוול סטריט; ומניעת התמוטטות של בית ההשקעות בר סטרנס במהלך שכותרתו היתה יכולה להיות "הלאמה היא מלה גסה באמריקה, אז בואו נשלם לג'יי.פי מורגן שיקנה את בר סטרנס".

הורדת הריבית אמנם מחויבת המציאות, אך היא מכניסה את הבנק הפדרלי למצב קשה ביותר. מצד אחד, יש מיתון ומשבר פיננסי שמחייבים את המרצת הכלכלה והשווקים, והכלים שיש לבנק הפדרלי הם הריבית ואמצעי התשלום. מצד שני, הריבית הנמוכה היתה זו שיצרה את המשבר הפיננסי מלכתחילה, שכן היא הציפה את העולם בנזילות שסיחררה את ראשו. לדילמה של הבנק הפדרלי בין מניעת משבר למתן תמריץ להתנהגות לא אחראית קוראים סיכון מוסרי.

הורדת הריבית לא תשיב את השוק מהר כל כך למצב של נזילות-יתר. אינדיקציה לכך היא העובדה שהריבית הבין בנקאית, הנקבעת בשוק חופשי, עלתה ביום שני אף שהבנק הפדרלי הוריד את הריבית על האשראי שהוא מעניק לבנקים (ריבית הדיסקאונט). עליית הריבית המסחרית אותתה שהשוק איבד את האמון שלו ביכולת של הרשויות לייצב את המערכת הפיננסית, וחושש יותר מהסיכון שבמתן אשראי במצב הכלכלי הנוכחי.

אבל אפילו הסיכון המוסרי שבהחזרת השוק למצב שבו כסף זול זמין יותר בטל בשבעים לעומת הסיכון הטמון בריבית נמוכה לדולר ולבריחה האינפלציונית. הורדת הריבית מערערת באופן יסודי את מעמדו של הדולר מול מטבעות אחרים, שעליהם ניתנת ריבית גבוהה יותר. וגם ככה הדולר נמצא בצניחה חופשית מול היורו, הפרנק והמטבעות של הכלכלות המתעוררות. למעשה, הדולר נופל חזק אפילו מול הין, שנושא ריבית אפסית - מה שמראה שגם במטבע איבדו המשקיעים אמון.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?