גורו ההשקעות ג'ים קריימר: למכור מיד את כל מניות הפיננסים

לדבריו, "בשוק שבו מניה של 80 דולר נופלת ל-2 דולרים בתוך לילה אחד, אי אפשר לסמוך על הנתונים במגזר הפיננסים"; קריימר המליץ רק על קניית המניה של ויזה, שתצא היום להנפקה

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

>> קריסתו של בנק ההשקעות בר סטרנס, שנמכר בתחילת השבוע תמורת 2 דולרים למניה לג'יי.פי מורגן צ'ייס לאחר שהגיע לסף פשיטת רגל בעקבות משבר האשראי, עשויה להיות ההקדמה לקריסה כוללת של מערכת הבנקאות ובנקי ההשקעות בארה"ב - כך אמר שלשום גורו ההשקעות ג'ים קריימר בתוכניתו "Mad Money", המשודרת בערוץ חדשות הפיננסים CNBC.

"בשוק שבו מניה של 80 דולר נופלת ל-2 דולרים בתוך לילה אחד, אי אפשר לסמוך על הנתונים במגזר הפיננסים", אמר קריימר. "חייבים למכור את המניות האלה. הבנק הפדרלי הפגין נכונות לחלץ את עסקי האשראי של הבנקים, אך זנח את נכסיהם".

קריימר הסתייג ממכירתה של מניה אחת בלבד: מניית ג'יי.פי מורגן, שרכש את בר סטרנס תמורת 2 דולרים למניה - סכום הקטן פי עשרה משווי השוק של בר סטרנס ביום שישי. לטענת קריימר, בכירי ג'יי.פי מורגן ידעו כי הבנק הפדרלי היה חייב לפתור את משבר הנזילות בבר סטרנס לפני פתיחת המסחר בשוקי אסיה ביום שני, וניצלו זאת כדי להגיש את ההצעה הנמוכה ביותר לרכישת הבנק.

קריימר אמר כי "העסקה לא היתה השתלטות (takeover), אלא takeunder (השתלטות בה נרכשת חברה במחיר למניה הנמוך משווי השוק שלה). מעכשיו ניתן לצפות רק לעסקות כאלה".

קריימר הוסיף כי כל מגזר הפיננסים נמצא כעת תחת לחץ, ואמר כי ליהמן ברדרס, וואקוביה ובנק המשכנתאות ואשינגטון מיוצ'ואל לא סובלים אמנם מבעיות נזילות חמורות כמו בר סטרנס, אך העריך כי מניותיהם "נמצאות בצרות", וכי הן ימשיכו ליפול.

המניה הפיננסית היחידה שעל רכישתה המליץ קריימר היא מניית ויזה, שתצא היום להנפקה ראשונה לציבור (IPO) בבורסת ניו יורק. ויזה מתכוונת להנפיק 406 מיליון מניות לציבור, בטווח מחירים של 37-42 דולר למניה. הננפקה תסתכם בגיוס הון בסך 15-17 מיליארד דולר - ה-IPO הגדול ביותר אי פעם בארה"ב, והשני בעולם רק להנפקת בנק ICBC הסיני ב-2006.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה