סלקום - גידול של 32% ברווח הנקי למרות ניידות המספרים

חברת הסלולר מקבוצת אי.די.בי שמרה על שיעור רווחיות גבוה, על אף שהשקיעה 57 מיליון שקל בסבסוד מכשירים והגדילה את מספר עובדי השירות ב-1,110. סלקום תחלק דיווידנד של 700 מיליון שקל

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

תוכנית ניידות המספרים לא בלמה את צמיחתה של חברת סלקום, ולא מנעה ממנה לייצר את תזרים מזומנים חזק, להכות את תחזיות האנליסטים ולחלק דיווידנד ענק של 700 מיליון שקל. הרווח הנקי גדל ב-32% ברבעון הרביעי של 2007 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2006 ל-183 מיליון שקל.

ההכנסות צמחו ב-10.7% ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל ל-1.6 מיליארד שקל, למרות ירידה של 10.3% בתעריפי הקישוריות (הסכום שמקבלת החברה על השלמת שיחה שמקורה ברשת אחרת), ועל אף שינוי בתמחור שיחות שמסתיימות בתא קולי - שגרעה 17 מיליון שקל ברבעון מההכנסות.

העלייה בהכנסות הסתייעה בגיוס של 57 אלף מנויים נטו ברבעון הרביעי. סלקום סבלה מעלייה בשיעור הנטישה ל-4.4% ברבעון, בהשוואה ל-3.9% ברבעון המקביל, אם כי לדברי טל רז, סמנכ"ל הכספים, העלייה בשיעור הנטישה אינה קשורה לניידות המספרים, אלא ללקוחות המשלמים מראש וללקוחות בעלי מוסר תשלומים בעייתי.

הגידול במחזור נבע מצמיחה של 7.9% בהכנסות משירותים ברבעון הרביעי לעומת הרבעון המקביל ל-1.4 מיליארד שקל, ומעלייה של 32.5% בהכנסות ממכירת טלפונים סלולריים ברבעון לעומת הרבעון המקביל ל-220 מיליון שקל.

הגידול במכירת טלפונים נעשה כחלק מההיערכות לקראת תוכנית ניידות המספרים, שנכנסה לתוקף בדצמבר 2007. סלקום סיבסדה את הטלפונים ב-57 מיליון שקל ברבעון כחלק מסבסוד של 136 מיליון שקל ב-2007 כולה. סבסוד זה גרם לשחיקה ברווחיות הגולמית והביא לירידה של 23% בתזרים המזומנים מפעילות שוטפת ל-224 מיליון שקל ברבעון החולף.

הגידול בהכנסות משירותים מיוחס לעלייה 9% בשימושי זמן אוויר יוצא ונכנס, אך 45% מהגידול בהכנסות משירותים נבעו מצמיחה של 48% בהכנסות מתוכן ושירותי ערך מוסף, כולל sms, ל-136 מיליון שקל ברבעון הרביעי, 9.9% מהמחזור ברבעון זה. סלקום גייסה 138 אלף מנויי דור שלישי ברבעון, מעט פחות ממתחרותיה, כך שהפער הגדול בינה לפרטנר (633 אלף מנויים) ולפלאפון (749 אלף) גדל קמעא.

סלקום, שנכנסה לטכנולוגיית דור 3 באיחור של שנה וחצי בהשוואה לפרטנר ופלאפון, עדיין מפגרת בתחום זה ביחס לפרטנר, שייצרה 200 מיליון שקל (14.8% מהמחזור) ממקור זה ברבעון החולף. ואולם בחברה מציינים כי למרות הפיגור בחדירה לשוק הפיקה הכנסה של 325 שקלים למנוי דור 3 ברבעון, בהשוואה ל-215 שקלים בפלאפון - כך שההשקעה שלה בסבסוד מכשירים היתה יעילה יותר.

רז אמר בשיחת הוועידה שנערכה לרגל הפרסום כי בשווקים אירופיים מפותחים מספקות ההכנסות משירותי תוכן 20% מהמחזור, כך שלחברה יש מקום רב לצמוח בתחום זה. מקור צמיחה אחר שכבר תרם ברבעון החולף הכנסות בקצב שנתי של עשרות מיליוני שקלים הוא התקשורת הקווית על בסיס תשתית הסיבים האופטיים, שהונחה בשנות ה-90 בהשקעה של 100 מיליון דולר, כדי לחסוך בעלויות התמסורת בין התאים הסלולריים.

הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) גדל ב-10.8% ברבעון הרביעי לעומת הרבעון המקביל ל-482 מיליון שקל, 30.4% מהמחזור, בדומה לשיעור ברבעון המקביל ולזה של פרטנר.

השמירה על שיעור רווחיות זה מרשימה בהתחשב בעלייה החדה בהוצאות סבסוד המכשירים וניתור של 1,112 עובדים באגף שירות הלקוחות בהשוואה ל-2006, כחלק מההיערכות לניוד המספרים. סלקום הצליחה להביא לירידה של 3.7% בהוצאות המכירה, השיווק, ההנהלה והכלליות ברבעון הרביעי ל-343 מיליון שקל, למרות הצמיחה החזקה במצבת כוח אדם. רז מסביר את ההתייעלות בהקטנת הוצאות הרכש ופתיחה מחדש של הסכמים עם ספקי שירות ותוכן.

עם זאת, לנוכח ההערכה שהשמיע בשיחת הוועידה ולפיה אין מנצחים ומפסידים מניידות המספרים - נראה שהחברה תשחרר חלק לא מבוטל מתוספת כוח האדם שצירפה לקראת תנוכתה של התוכנית. אמירה זו מחזקת את ההערכה שתוכנית הניידות לא היתה אפקטיווית ולא הביאה לעלייה של ממש ברמת התחרות.

למרות ההשקעה במכשירי דור 3 והדגש החזק על השבחת תמהיל הלקוחות של החברה, ניתן להבחין כי מספר דקות השימוש החודשי הממוצע למנוי (MOU) גדל ב-2.3% בלבד ברבעון הרביעי ל-352 דקות. ההכנסה החודשית הממוצעת למנוי עלתה ב-0.6% ברבעון החולף לעומת הרבעון המקביל ל-148 שקל. חלוקת מספר דקות השימוש הממוצע בהכנסה הממוצעת למנוי מגלה כי התעריף הממוצע לדקת שיחה נשחק ברבעון הרביעי ב-1.7% בלבד לעומת הרבעון המקביל ל-42 אגורות לדקה; מה שמעיד על תחרות לא חזקה במיוחד.

סלקום תחלק דיווידנד של 700 מיליון שקל, שכולל דיווידנד שוטף של 173 מיליון שקל, כלומר 95% מהרווח הנקי לרבעון, וכן דיווידנד מיוחד של 527 מיליון שקל.

ערן יעקובי, אנליסט בלידר שוקי הון, מציין שסלקום דיווחה על רבעון חזק בשורת ההכנסות, אך גם על פגיעה בשיעורי הרווח כתוצאה מתוכנית ניידות המספרים שהחלה ברבעון הרביעי. הוא מציין כי החברה גייסה 57 אלף מנויים, בעוד הוא העריך כי תגייס 55 אלף. ההכנסה הממוצעת למנוי (148 שקל) ברבעון נמוכה מעט מהציפיות, אך לדבריו שיעור ההכנסות משירותים מהכנסותיה גבוה משתי המתחרות; נתון שמלמד על תמהיל הכנסות יעיל ורווחי יותר.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?