אלטקגאדג'ט

מעוניינים במחשב שיהיה מספיק חזק אבל לא רוצים להוציא אלפי שקלים? באתרי יד שנייה אפשר למצוא שלל מחשבים וגאדג'טים במחירי מציאה, שלא נופלים באיכותם ממכשיר חדש מהחנות

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

>> מי מאתנו לא מפנטז על מחשב נייד חדש או טלפון סלולרי חדיש, אבל לא תמיד אנחנו מוכנים להוציא את הכסף הנדרש כדי לקנות מכשיר חדש, או יש לנו את הכסף לזה. כיום, כששוק המחשבים והגאדג'טים כבר מפותח, אפשר למצוא באתרי יד שנייה הרבה מכשירים למכירה, שחלקם אף חדשים לגמרי.

עלות המכשירים יורדת עם הזמן. אם בעבר מחשב נייד פשוט היה עולה 6,000 שקל, כיום דגמים של מחשבים ניידים פשוטים עולים פחות מ-4,000 שקל. הופעת המחשבים האולטרא-זולים, כמו eee PC של אסוס, מורידה את כדאיות הרכישה של מחשבים ישנים מיד שנייה, היות שניתן לרכוש מחשב חדש אולטרא נייד באותו המחיר ובערך באותם הביצועים. ואולם, בכל זאת ניתן למצוא ברשת מציאות - מחשבים שעדיין ניתן להשיג בחנויות וברשת הם נמכרים במחיר נמוך מהמחיר הרשמי, או מכשירים טובים הנמכרים בחצי מחיר.

שיקול נוסף שתצטרכו להתחשב בו לפני שתקנו מכשיר מיד שנייה הוא תוחלת החיים שלו. הגאדג'טים מתוכננים כך שתוחלת חיי המוצר תהיה בערך שלוש שנים, כך שאם תרכשו מכשיר משומש, למשל מחשב נייד, שיצא לפני כשנה או שנתיים לשוק, תוחלת החיים של המוצר תהיה שנה או מעט יותר עד שהמכשיר יחדול מלפעום או שייהפך למוצג מוזאוני. הטכנולוגיה מתקדמת מהר יותר בגלל בלאי המכשירים, כך שתמיד יהיה צורך במוצר חדש עוד לפני שהמוצר שיש לנו התקלקל.

קפטן דיגיטל יצא לבדוק עבורכם איזה סחורה ניתן למצוא ברשת באתרי יד שנייה, והאם זה משתלם.

מחשבים ניידים

ניתן למצוא ברשת מגוון רחב מאוד של מחשבים ניידים משומשים, שחלקם במחירים מאוד נמוכים. תוכלו למצוא דגמים רבים של המותגים המוכרים hp, דל, ולנובו (IBM), אפל, טושיבה ועוד.

בלוחות יד שנייה ברשת, מצאנו מגוון רחב של מחשבים, החל מדגמים חדשים ועד לדגמים "שחלף זמנם", והמחירים בהתאם.

מחשב ישן (דיסק קשיח של 40Gb, מעבד סנטרינו 512MB וזיכרון פנימי 1.5GHz), יעלה לכם בסביבות 1,500 שקל. מחשב חדיש יותר (מעבד ליבה כפולה, דיסק קשיח של 80Gb, זיכרון של 1Gb) יעלה לכם בין 2,000 ל-3,000 שקל. בלוחות יד שנייה תוכלו למצוא גם מציאות של ממש - דגמים שעדיין נמכרים בחנויות. במקרים אלה תוכלו לרכוש את המחשבים במחיר הנמוך ב-10%-20% מהמחיר המקורי של המחשב.

הדבר החשוב ביותר שצריך לבחון כשקונים מחשב נייד הוא תקינות הסוללה. הסוללה של המחשבים הניידים נוטה להתבלות מהר - בטווח זמן של שנה עד שנתיים. הסוללה מאבדת 50% ואף יותר מהזמן אותה היא יכולה לספק. הרבה אנשים אכן דואגים להחליף סוללה שחוקה, אולם חשוב לוודא זאת עם המוכר טרם הקנייה.

אם החלטתם לרכוש מחשב נייד עם סוללה שחוקה, תמיד תוכלו להוריד את המחיר אותו אתם משלמים. עלות של סוללה חדשה למחשב נייד מתחילה ב-400 שקל. ניתן לרכוש סוללות למגוון המותגים המוכרים מאתרי מכירות ברשת, כמו אתר זאפ. אנחנו ממליצים לרכוש מחשב חדש פשוט מאשר מחשב ישן, אלא אם מדובר במציאה - מחיר נמוך מאוד בעבור תמורה גבוהה.

טלפונים סלולריים

כשתכנסו לאתרי מכירות ותחפשו טלפונים סלולריים ביד שנייה, תמצאו המון מודעות של מכשירי איי-פון למכירה שיובאו לישראל באופן פיראטי. אנחנו לא ממליצים לרכוש מכשירים סלולריים משומשים, אלא אם מדובר במכשירים חכמים (Smart Phone), שתוכלו למצואבקטגוריה של מחשבי כף יד. הסיבה לכך היא העלות הנמוכה של המכשירים (מכשיר ממוצע עולה 1,000-2,000 שקל), וחברות הסלולר מוכרות את המכשירים בחבילות עם החזרי זמן אוויר, כך שהעסקה עמן כדאית יותר.

לדוגמה נוקיה N95 8Gb, נמכר ברשת סלקום ב-2,880 שקל למדברים ביותר מ-99 שקל בחודש, וברשת הוא נמכר ב-3,148 שקל. מכשיר סוני אריקסון W910i נמכר ברשת אורנג' ב-1,584 שקל למדברים ביותר מ-100 שקל בחודש, נמכר ברשת ב-1,997 שקל. נראה כי אם אתם לא זכאים להחזר בזמן אוויר כדאי לכם לרכוש מכשיר שלא דרך חברת הסלולר. ואולם, אם אתם זכאים להחזר בזמן האוויר, כדאי לרכוש את המכשיר דרך חברת הסלולר.

מחשבי כף יד, GPS ונגני מוסיקה

ניתן למצוא ברשת מגוון של מחשבי כף יד ואביזרים נילווים ונגני מוסיקה. לרוב תמצאו מחשבים של hp ושל - MIO המותגים הנמכרים ביותר - ובתחום הנגנים אפשר למצוא נגנים של אפל, סאנדיסק וקריאטיב. המחיר הרשמי של MIO P350 לדוגמה, נע בין 1,000 שקל ל-1,300 שקל, תלוי במצב המכשיר. נראה כי עם קצת מאמץ תוכלו להוריד את המחיר ב-10%.

גם במחכשירים אלה, כמו במחשבים ניידים, בלאי הסוללה משחק תפקיד חשוב ביותר בהחלטה אם לקנות או לא. אם הסוללה אינה במיטבה, עדיף לרכוש מחשב כף יד חדש כיוון שהפער במחיר בין מכשיר חדש למכשיר משומש אינו גבוהה כל כך, ומסתכם ב-500-1,000 שקל. אם אתם מחפשים טלפון סלולרי חכם (Smart Phone), אפשר למצוא ברשת כמה מציאות.

לסיכום, רכישה של גאדג'טים משומשים, טומנת בחובה סיכון. ראשית, הסוללה של המכשיר לא תמיד במיטבה, שנית, יש סיכון טכנולוגי. כיוון שהטכנולוגיה מתקדמת מהר יותר מהבלאי של המכשירים, ניתן לרכוש מכשירים ישנים במצב טוב. השאלה היא אם כדאי להשקיע עוד כמה מאות שקלים ולקנות דגם חדש מהחנות.

גאדג'טים עם "זנב ארוך"

<<תהיתם פעם מה עושים בעלי החנויות עם מחשבים שבחודש הקודם נמכרו בחנויות אך כעת, בגלל שהמעבד שלהם הוא 1.6GHz ולא 1.8GHz, הם כבר לא על המדפים? התשובה היא שהמחשבים עוברים לערוצי שיווק משניים, שבהם הם נמכרים במחירים נמוכים. תוכלו למצוא מחשב, שנמכר לפני חודשיים-שלושה בחנויות ב-4,500 שקל, במחיר אטרקטיווי של 3,000 שקל. היכן ניתן למצוא אותם? באינטרט.

לאנשים שרוצים לרכוש מחשב נייד, או כל סוג של גאדג'ט, במחיר נמוך, מומלץ לרכוש אותו לאחר שירד מהמדף מאשר לרכוש אותו באתרי יד שנייה. הסיבה לכך היא האחריות, והעובדה שמדובר במכשיר חדש המשווק "היישר מהקופסה", בניגוד למכשירים משומשים שעלולים להיות חתול בשק. פתרון זה מתאים במיוחד לסטודנטים, הזקוקים לאמינות של מוצר חדש, אך ללא תג מחיר גבוה.

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה