איתותים מעוררי דאגה מכלכלת טורקיה

משבר עולמי אינו הזמן המתאים ללאומנות כלכלית כמו זו המופגנת כיום בטורקיה, במיוחד לא לאחר המאמצים הרבים בממשל להציב את כלכלת טורקיה כנחשקת ונוחה להשקעה

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

<<כאשר הבנק השני בגודלו ביוון, אלפא בנק, חתם על הסכם ב-2006 לרכישת 50% ממניות בנק טורקי קטן, הוא ציפה שהממשל הטורקי יתן את ברכתו לעסקה. המתחרה הגדול של אלפא בנק, הבנק הלאומי של יוון, רכש גם הוא באותו זמן בנק טורקי, מה שעשוי היה להעיד כי העוינות הממושכת בין שתי המדינות לא אמורה למנוע את העסקה.

ואולם ב-2007 פסל הרגולטור הטורקי את הרכישה, ללא נימוק. תיאוריה אחת, בה תמכה התקשורת הטורקית, היתה כי הדחייה נבעה מחשש לפגיעה בביטחון הלאומי, מכיוון שאחד מחברי דירקטוריון אלפא בנק שימש בעבר כראש שירות המודיעין של יוון. אפשרות אחרת היא שבטורקיה גוברת הסלידה ממשקיעים זרים, המחזיקים כיום בכ-40% מהבנקים המקומיים וב-70% משוק המניות.

כך או כך, אין זה תזמון טוב להתפרצות של לאומנות כלכלית - משבר האשראי והמיתון המאיים על ארה"ב מגבירים את זהירות המשקיעים. טורקיה פגיעה במיוחד לשינויים באמון המשקיעים הזרים, בשל הגירעון המתרחב במאזן החשבון השוטף שלה. בנוסף, המדינה עוד לא הודיעה אם בכוונתה לחדש את הסכם ההלוואה שלה עם קרן המטבע הבינלאומית (IMF) שצפוי לפוג במאי, המתפקד כעוגן לביטחון בכלכלה הטורקית.

אלפסלן קורקמז, ראש רשות ההשקעות של טורקיה, טוען כי הוא אינו חושש. היקף ההשקעות הזרות הישירות (FDI) ב-2007 היה 22 מיליארד דולר, ו"השנה תהיה טובה אף יותר", הוא מצהיר. קורקמז, בנו של עובד זר בשווייץ, נחטף ממשרתו כראש סוכנות ההשקעות הזרות הישירות בפרייבורג ב-2006. מאז הוא מסייר בעולם ומחזר אחר משקיעים באמצעות הבטחות לצמצום הביורוקרטיה והובלת רפורמות ידידותיות לעסקים. ב-28 בפברואר הכריז על ההצלחה הראשונה שלו בתחום, עם אישור חוק המציע הטבות מס לחברות המעסיקות יותר מ-50 איש במחקר ופיתוח.

קורקמז מאמין כי החוק החדש ימשוך לטורקיה יצרניות מכוניות נוספות וחברות טכנולוגיה, ויסייע למדינה להגדיל את יצוא הטכנולוגיה העילית שלה. מגנה אינטרנשיונל, יצרנית החלפים למכוניות מקנדה, מתכוונת להשקיע עד חצי מיליארד דולר בהרחבת מפעלה בטורקיה, צעד שייצור כ-4,000 משרות חדשות. מגניטוגורסק, יצרנית הפלדה השלישית בגודלה ברוסיה, הודיעה על כוונתה להקים מפעל לייצור פלדה בעלות מיליארדי דולרים לחופי הים השחור בטורקיה.

ישראלים מסתוריים רוכשים אדמה ליד סוריה

מרבית המשקיעים המערביים מסכימים כי הסביבה העסקית בטורקיה השתפרה משמעותית מאז עלייתה לשלטון של ממשלת רג'פ ארדואן ב-2002. הצמיחה השנתית של התמ"ג היתה 6.6% בממוצע, האינפלציה התמתנה וההשקעות הזרות גאו. גם הביורוקרטיה הצטמצמה. "בימים עברו נדרשו חודשים רק כדי לרשום חברה, כיום נדרשים ימים ספורים", מספר עורך דין העוסק בדיני חברות.

בדו"ח של הבנק העולמי, המדרג את הקלות שבה עושים עסקים ב-178 מדינות, עלתה טורקיה שמונה מקומות, למקום ה-57 ב-2008. דו"ח של חברת פרייס ווטרהאוס קופרס צופה כי כלכלת טורקיה תשתווה בגודלה לכלכלת איטליה עד 2050.

אבל למרות זאת, עדיין קיימים מכשולים. זרים צריכים לעתים לחכות שנים כדי לקבל אשרות עבודה. "ברגע שמגיעים לדרגי הביורורקרטיה הנמוכים, ישנה עוינות רבה לזרים", מציין משקיע מערבי. לרוב, חברי דירקטוריונים זרים בחברות טורקיות נדרשים להיות בעלי תעודות תושב. יש גם חשש הולך וגובר כי בית המשפט החוקתי עשוי לפסול חוק הפוטר זרים מתשלום מס על ריבית.

בינתיים, התקשורת הטורקית עמוסת דיווחים היסטריים אודות ישראלים מסתוריים הרוכשים חלקות אדמה גדולות לאורך הגבול הסורי, ואודות יזמי נדל"ן ממדינות המפרץ הפרסי שמעוניינים לבצע "ערביזציה" של קו הרקיע באיסטנבול. ייתכן כי שמועות אלה שיחקו תפקיד במאבקים המשפטיים שעומדים בפני חברת ההשקעות דובאי הולדינג, המעוניינת להקים את גורד השחקים הגבוה באירופה באיסטנבול.

משימתו הקשה ביותר של קורקמז כעת היא למשוך השקעות חדשות שיניבו משרות חדשות בטורקיה. רק 20% מההשקעות הזרות הישירות בטורקיה ב-2007 יצרו משרות חדשות. היתר היו מיזוגים ורכישות (70%) ורכישות קרקע (10%). ב-2008 המצב צפוי להיות דומה. מרבית ההשקעות הזרות צפויות להגיע מהפרטת הבנק הממשלתי הלקבנק ומהפרטות נוספות של חברות ממשלתיות, בהן גם הלוטו וחלק ממערך הפצת הדלק.

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"