פורטוגל ממציאה עצמה מחדש

התחרות הגוברת מצד קרואטיה ובולגריה מאלצת את פורטוגל להמשיך להתפתח - כדי שהזרים ימשיכו לנהור לחופיה ולרכוש דירות

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

>> ליסבון. העלייה באטרקטיוויות של שוקי הנדל"ן במדינות המציעות שילוב פופולרי של שמש וים, בעיקר בקרבת בירות אירופה ובמחירים נמוכים, הובילה להשמעת פעמוני אזהרה בפורטוגל - מדינה שבה עלויות הפיתוח ממשיכות לטפס. "נראה כי עולם הנדל"ן לנופש נפתח לגמרי", אומר מוריס אלסט, מנהל חברת הנדל"ן אינטרנשונל ריאלטי גרופ. אלסט מונה כמה יעדי נופש המתחרים כיום בפורטוגל: מרוקו, קרואטיה ובולגריה.

"מי שמגיע לתצוגה בלונדון לא יכול שלא להבחין בבולגריה ובקרואטיה - הנכסים שם נמכרים בשליש מחיר מפורטוגל", מספר ריקרדו רוקט, ראש מחלקת הנדל"ן למגורים בסניף ליסבון של חברת קאשמן אנד וייקפילד. אדוארו אברו, מחברת הייעוץ ניאטוריס בלסבון, מוסיף: "לא קל לשדר מדוע אנחנו עדיפים מטורקיה, קרואטיה או בולגריה - במיוחד לאור כל המיזמים החדשים שמוקמים במדינות אלה. עלינו להגיב במהירות".

לדברי שר התיירות של פורטוגל, ברנרדו טרינידד, ב-2006 היו לכ-70 אלף זרים בתים בפורטוגל. "אנו מעריכים כי מגזר זה יצמח בקצב שנתי של 5% בשנים הקרובות".

כדי להבטיח שיעור צמיחה זה, הרשויות בפורטוגל מנסות לשפר את תדמיתה של המדינה כיעד נופש איכותי. בין השאר הושק קמפיין בינלאומי, שמפרסם את פורטוגל כ"חוף המערבי של אירופה" ומדגיש את האופי המודרני של המדינה.

"אנחנו רוצים שפורטוגל תהיה אחד היעדים המובילים באירופה", אומר טרינידד. "לפורטוגל יש תנאים מצוינים למסד עצמה כיעד תיירותי ונדל"ני - אם מניחים כי תייר הנהנה מחופשה מוצלחת עשוי לחזור ואולי אף לרכוש נכסים".

הרשויות הפורטוגליות רואות בהכשרה המקצועית חלק בלתי נפרד מהמאמץ הכולל. במסגרת שיתוף הפעולה עם המגזר הפרטי מעודכנת תוכנית לימודי המלונאות והתיירות, כשהדגש הוא על שירות, שפות וטכנולוגיה. הוקמו גם שותפויות עם בתי ספר לתיירות ולמלונאות בצרפת ובשווייץ, במטרה לשדרג את מגזר המלונאות המקומי.

היצע מוגבל

הנדל"ן למגורים בפורטוגל כמעט ולא התייקר בטווח המחירים הנמוך-בינוני - אבל במגזר היוקרה נרשמת עלייה יציבה ועקבית. נכסי יוקרה, שנמכרו בעבר בכ-4-5 מיליון יורו, עשויים להימכר כיום ב-10 מיליון יורו.

סוכני נדל"ן ואנליסטים בתחום אומרים כי פורטוגל אינה יכולה להתחרות ביעדים החדשים בגלל התייקרות הנכסים. ואולם אלסט גורס כי העלייה במחירים אינה בהכרח דבר רע - היא משקפת את השיפור באיכות הנכסים ומגבירה את אטרקטיוויות ההשקעה בהם לטווח ארוך. לדבריו, בתי היוקרה המוקמים בשנים האחרונות איכותיים בהרבה מאלה שנבנו לפני 30-40 שנה, וכוללים תוספות מיוחדות כמו קולנוע ביתי ובריכות מקורות. אלסט מעריך כי מחירי הנדל"ן בפורטוגל ימשיכו לעלות.

אלסט מבסס את תחזיתו בין השאר על כך שהיצע הבתים בטווח המחירים העליון מוגבל. היעדים העיקריים הם עיירות קיט, כמו קוינטה דו-לאגו ו-ואלה דו-לובו. עם זאת ישנן גם יוזמות חדשות, בהן אתר נופש בעלות 0.5 מיליארד יורו המוקם בטרויה, במרחק שעה נסיעה מלסבון. מיזם גדול אף יותר מתוכנן בקרבת סכר אלקואבה, לא רחוק מהגבול עם ספרד.

ואולם חלקים ניכרים מרצועת החוף הפורטוגלית סובלים מפיתוח יתר, מאכלסים שיכונים כעורים ומבותרים על ידי כבישים שלא עומדים בעומס של עונת השיא. שירותי הרפואה והתחבורה מחוץ למתחמים הפרטיים עלולים להיות עלובים למדי.

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"