מבקר המדינה בודק: כיצד מימנה עיריית חיפה מודעות ברכה לתחנת רדיו פרטית

עיריית חיפה פירסמה בעיתונות הארצית מודעות ברכה לקבוצת רדיו חיפה, המתמודדת על זיכיון השידורים באזור. ראש העיר, יונה יהב, הנמצא בשנת בחירות, משדר בתחנה תוכנית קבועה. מקורבים ליהב: "החקירה פוליטית"

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

<< האם ראש עיריית חיפה יונה יהב ניסה לסייע לקבוצת רדיו חיפה לזכות במכרז לקבלת זיכיון השידורים בחיפה והקריות? באחרונה פתח משרד מבקר המדינה בבדיקת מקור המימון של מודעות ברכה לרדיו חיפה שפירסמה העירייה לפני כחודשיים.

בעקבות תלונה שהגיש עו"ד אביעד ויסולי למשרד מבקר המדינה בתחילת ינואר, פנה הממונה על הביקורת בשלטון המקומי במשרד המבקר לראש העיר ולעירייה בשורה של שאלות. מטרת השאלות היא לבדוק את הסיבה לפרסום מודעות ברכה בחתימתו של יהב ובשם העירייה לרגל זכיית תחנת הרדיו בפרס מטעם עמותת "אור ירוק". עלות פרסום המודעות שהופיעו בהבלטה בעיתונים "גלובס", "ידיעות אחרונות" ו-TheMarker מוערכת בעשרות אלפי שקלים.

חברי מועצת העיר חיפה, החתומים גם הם על המודעה, לא נדרשו לאשר את פרסומה ואת הוצאת הכספים על הפרסום. לטענת צחי טרנו, דובר עיריית חיפה, לא היה צורך באישור המועצה מכיוון שמדובר בנוהג קבוע שבו מברכת העירייה גופים הקשורים בעיר לרגל הצטיינותם - כפי שנעשה בעבר בעקבות זכייתה של קבוצת מכבי חיפה באליפות ליגת העל בכדורגל.

ואולם, מבדיקת TheMarker עולה חשד נוסף: עיריית חיפה מימנה רק אחת מתוך שלוש המודעות שפורסמו בשמה. לשאלה מי מימן את שתי המודעות הנותרות סירב דובר העירייה להגיב. הדובר אישר כי מסר את נוסח המודעה לרדיו חיפה ערב הפרסום. מקורות בעירייה העריכו כי רדיו חיפה מימן את פרסום יתר המודעות ואף העבירן לפרסום בלי ידיעת העירייה. יצויין כי העירייה בחרה שלא לפרסם את המודעה בעיתונות המקומית בחיפה בניגוד ליתר ראשי הערים באזור שבירכו את הרדיו על הזכייה במודעות בעיתונות המקומית.

בראשית השבוע הבא צפויה ההכרעה במכרז על זיכיון השידורים ברדיו האזורי בחיפה והקריות. על הזיכיון מתמודדות קבוצת רדיו חיפה בראשות דני נישליס וקבוצה נוספת שמובילה חברת מנו ספנות ובראשה עומד העיתונאי דן שילון. מרכיב חשוב בניקוד ההצעות שהוגשו למכרז הוא קשר ותרומה לקהילה, ומודעה מטעמה של עיריית חיפה עשויה למלא תפקיד חשוב בציון.

נישליס נחשב מקורב למפלגת העבודה בעיר וראש העיר, יהב, פעל למינויו לתפקיד יו"ר דירקטוריון התיאטרון העירוני. יהב, הנמצא בעיצומה של התמודדות על הקדנציה הבאה בראשות העירייה, מקבל במה נרחבת בשידורי התחנה ואף משדר בה תוכנית רדיו שבועית קבועה. דובר משרד מבקר המדינה, שלמה רז, אמר: "החטיבה לשלטון מקומי במשרד מבקר המדינה אכן פנתה בכתב לעיריית חיפה כדי שתיתן הסברים בנושא זה. מדובר במהלך ראשוני, שלאחריו יוחלט מה יהיו הצעדים הבאים".

דובר העירייה טרנו אמר כי מבקר המדינה זכה לתשובה לשאלותיו וכי בוצעה בדיקה פנימית של מבקר העירייה בעניין. "המבקר מצא לנכון להעיר כי בפעם הבאה מן הראוי לקבל את אישורם של חברי המועצה לפני פרסום מודעות", אמר.

מקורבים לראש העיר יהב טענו כי מדובר בבדיקה על רקע פוליטי: כוונת יועצו המיוחד לשעבר של מבקר המדינה למלחמה בשחיתות, יעקב בורובסקי, להתמודד מול יהב בבחירות לראשות העיר בעוד 10 חודשים ולכן דחף לקיום הבדיקה. במשרד המבקר טענו בתגובה כי מדובר בטענה מופרכת וכי לבורובסקי לא היתה כל נגיעה בהחלטה על הבדיקה.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?