רוכבים כל הדרך לבורסה

גדי אבירם, מנכ"ל חברת מטרו השולטת ביותר מ-50% משוק הקטנועים והאופנועים בישראל, מספר בראיון ל-TheMarker על תוכניות ההנפקה, הכוונה לייבא גם מכוניות והשאיפות לעתיד: "בתוך חמש שנים חברת מטרו תהיה שווה מיליארד שקל"

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

>> 2007 הסתיימה עם מכירות שיא של כל הזמנים בענף הדו-גלגלי, עם מכירות של קרוב ל-17,500 כלים. כ-9,000 מהם נמכרו על ידי חברת מטרו מוטור, יבואנית סאן יאנג מטיוואן, ימאהה וקוואסאקי מיפאן.

מטרו, בבעלות גדי אבירם, חן למדן וקרן פימי, רוכבת על הגאות בשוק ומתכוונת לצאת להנפקה בשבועות הקרובים, למעשה ההנפקה הראשונה בישראל של יבואן רכב דו-גלגלי. החברה, שהתחילה כעסק קטן של ארבעה חברים, עומדת כיום בפני הנפקה בבורסה, בשווי של כ-400 מיליון שקל. זו הפעם הראשונה שיבואן כלי רכב מונפק בבורסה בישראל.

גדי אבירם, 52, מנכ"ל מטרו מוטור, הקים את החברה ב-81', בתחנת דלק ברמת אביב. ב-86' התחיל לייבא סאן יאנג, שהיתה בתוך חמש שנים היצרן הנמכר בישראל. ב-2006 רכשה קרן ההשקעות פימי שליש מהחברה בכ-10 מיליון דולר, מהלך שפתח בפני החברה את השוק האירופי. ואולם, ההתרחבות לשוק האירופי לא סיפקה את אבירם, וכעת החברה עומדת לקראת הנפקה בבורסה.

"ההנפקה מקדמת את השוק כולו"

"אחרי הכניסה של פימי היתה מחשבה להנפקה בשוק ההון. הכוונה היא להגיש תשקיף כבר בשבועות בקרובים. שווי החברה נוערך בכ-350-400 מיליון שקל. "החברה מושכת אנליסטים לא רק בגלל שוויה, אלא גם בגלל הגידול שלה. החברה כמעט הכפילה את פעילותה בחמש השנים האחרונות".

לדבריו, ההנפקה של החברה תחזק את השוק הדו-גלגלי כולו. "ההנפקה תורמת לשוק בשני מובנים - ראשית, זו הפעם הראשונה שיבואנית רכב דו-גלגלי מונפקת בבורסה. אנחנו בעצם מצטרפים לחברות מכובדות שהציבור רוכש להן הערכה. למעשה, השוק מקבל לגיטימציה בזכות ההנפקה.שנית, קיימת התרומה הכלכלית של ההנפקה לשוק - אדם תמיד שמח לדעת כמה הוא שווה. נכון להיום, אין בתחום הדו-גלגלי שום נקודת ייחוס. נקודת הייחוס מייצרת לגיטימציה לשווי של הענף בשוק כולו. אני מקווה שתהיה לפחות עוד חברה אחת שתצטרף למועדון ותהיה חברה ציבורית, זה משהו שכל הענף יוכל ליהנות ממנו".

לצד התרומה לענף כולו, אין להתעלם מהשפעת ההנפקה על עתידה של מטרו. "מרגע שאתה נהפך לחברה ציבורית, ההסתכלות היא קצת שונה. מבחינתנו, מטרו תהיה שווה מיליארד שקל בעוד כחמש שנים. מבחינת מגוון השירותים הרחב, החברה מגדילה את הפעילות שלה במימון, ביטוח וכניסה לליסינג תפעולי".

הדו-גלגלי עדיף לכולם

מטרו מוטור נהנית מגידול במכירות כלי הרכב הדו-גלגליים בשנים האחרונות, ורק בשנה שעברה נהנתה מגידול של כ-50%. אבירם חושב שהגידול בשוק אינו מקרי, ומאמין שהמגמה תימשך. "היו הרבה שנים בהם עמדו דברים כנגד ההתפתחות בשוק, בעיקר בנושא הביטוח. זאת השנה הראשונה שבה לא שואלים בכמה מאות אחוזים יגדלו פרמיות הביטוח אלא בכמה הן יירדו".

לדבריו, אלמנט מרכזי באטרקטיוויות של הכלים הדו-גלגליים הוא אלמנט הזמן: "יש דבר אחד שאי אפשר להחזיר לאדם ולקנות בכסף, והוא הזמן. אני מרוויח חודש בשנה בגלל שאני רוכב על דו-גלגלי. איך שלא מסתכלים על זה, כל שנה עולים 100 אלף כלי רכב לכבישים. לא משנה מה יעשו בתשתית הכבישים, אי אפשר להתגבר על כמות כלי הרכב שעולים על הכביש מדי שנה. יתרה מזאת - גם פרויקט הרכבת התחתית, שהיינו חלק מהיזמים בו דרך חברת קוואסאקי, הוא פרויקט שלוקח חמש שנים והוא אסון מבחינת הפקקים באזור קו 'גדרה-חדרה'. בחמש השנים האלה יעלו על כביש עוד חצי מיליון כלי רכב".

אבירם צופה עלייה מתמדת בביקוש לאופנועים ולקטנועים בשנים הקרובות. "המודעות ליתרונות של הדו-גלגלי מחלחלת בקרב הציבור, ולכן הגידול בעיני הוא מעין טור הנדסי", מסביר אבירם. "אדם שעבר לדו-גלגלי מטעמי נוחות, גם אם יש לו מכונית נוספת, משכנע את חבריו גם לעבור לדו-גלגלי, וכך אנו רואים את הגידול. לכן אני חושב ששוק הדו-גלגלי יגדל במספרים האבסולוטיים. אני לא יודע אם גם בשנה הבאה השוק יגדל ב-50%, אני מעריך שהוא יגדל ב-25%-30%. כאשר מדברים במספרים מוחלטים, הרי ש-30% בשוק של היום זה כמו 50% בשוק של שנה שעברה".

אבירם מונה שתי סיבות עיקריות לגידול במכירות בענף: "ישנה הכרה במשרד התחבורה לחשיבות הענף הדו-גלגלי ברמה הציבורית, וזה מגיע משני כיוונים - אחד הוא הירוקים, שפתאום הבינו שמנוע 4 פעימות של קטנוע בנפח 125 סמ"ק מזהם הרבה פחות מג'יפ דיזל עם מנוע בנפח 4 ליטר. השני הגיע ממשרד התחבורה, שמבין שהתנועה בתוך העיר לא מאפשרת כניסה של עוד מכוניות".

עם זאת, אבירם לא צופה הצלחה לאופנועים חשמליים. "השימוש בדו-גלגלי חשמלי בעייתי מכמה סיבות - ראשית, כל נושא הטעינה הוא בעייתי. שנית, קשה לי לראות אנשים מגיעים מהפרוורים לעיר בכלים חשמליים. אבל ברגע שיהיה לזה שוק, אנחנו נהיה שם".

על אף הביקוש לכלים דו-גלגליים והיתרונות הכלכליים והאקולוגיים, הענף עדיין מתמודד עם מוניטין רעים, בשל הסיכון הגדול שבכלים האלה. "הכלים הגדולים עדיין מסומנים ככלים מסוכנים, וגופים כמו אור ירוק והמשטרה מאירים אותם באור שלילי. אבל השוק הזה נתמך על ידי אנשים עמידים, בני 40 ומעלה, שקונים אופנועים לסופי השבוע. עבורנו זאת אוכלוסייה מצוינת", מסביר אבירם. "אני חושב שמשרד התחבורה מאוד פתוח להקשבה - מנכ"ל משרד התחבורה, גדעון סיטרמן, היה דירקטור במטרו ויש לו הבנה רבה בתחום הדו-גלגלי ומוכנות לפתח את השוק".

פוזל לשוק המכוניות

עם ציפייה להמשך הצמיחה בשוק, אבירם שואף להגדיל את השוק הדו-גלגלי על חשבון שוק המכוניות הפרטיות. "אנחנו בוחנים את השוק לעומת שאר העולם. הפקטור הוא מצבת כלי הרכב הפרטיים לעומת כמות הדו-גלגליים. בישראל יהיו השנה קצת יותר מ-90 אלף דו-גלגליים לעומת 2.2 מיליון מכוניות. באירופה יש בממוצע פי שלושה יותר מכוניות פרטיות מאופנועים. יש עוד מרחק גדול מבחינת יכולת השוק להגדיל את חלקו במצבת כלי הרכב במדינה.

"כמו כן, תוחלת החיים של דו-גלגלי קצרה בכ-35% מזאת של מכונית. מכאן שכדי להגיע ל-10% ממצבת כלי הרכב, צריך להגיע להיקף מכירות שיעלה על 10% מסך המכירות לאורך מספר שנים. זה מביא אותנו למחשבה ש-2007 מסמנת תהליך של התבגרות של השוק והתאמה של הסביבה לפתרון הדו-גלגלי. עבור חברה כמונו, שלפני ארבע שנים סיפקה 300 כלים בחודש ועכשיו מספקת יותר מ-1,000 כלים בחודש, נדרשת התארגנות מתאימה, שתתמוך בשיווק כזה".

עם זאת, אבירם לא שולל כניסה לענף יבוא המכוניות: "סאן יאנג התחילה לייצר מכוניות בווייטנאם, ואני משער שמשם תצמח תעשיית רכב עצמאית. מטרו תתמקד בשלוש השנים הקרובות בדו-גלגלי, אך אם לסאן יאנג יהיו כלי רכב שיתאימו לשוק המקומי ייתכן שנעשה זאת".

למרות שהוא מחזיק בקרוב למחצית מהמכירות של כלי הרכב הדו-גלגליים בישראל, אבירם לא מרשה לעצמו להיות שאנן. "מבחינתי, כל מי שמייבא ולו קטנוע אחד לישראל הוא מתחרה שלי. אנחנו מסתכלים במקצוענות רבה והתייחסות מלאה לכל מתחרה חדש שנכנס לענף שלנו וישנם הרבה כאלה. אנחנו לומדים את כולם, לומדים להכיר את המוצרים שלהם, יתרונותיהם וחסרונותיהם".

אבירם מקפיד לפקוח עין בעיקר על מתחריו הקטנים יותר. "דווקא היבואנים הקטנים והחדשים הם הכי בלתי צפויים. את המתחרים העיקריים שלנו אנו מכירים כבר 25 שנה, זה כמעט כמו זוג נשוי שיודע לצפות את חיי הנישואין שלו".

למרות ההתפתחות והגדילה, מראה אבירם כי התוכניות לעתיד הקרוב אינן מהפכניות. "בשלוש השנים הקרובות מטרו תשקיע את כל המאמץ שלה ביבוא אופנועים וקטנועים. לטעמנו, הוספת מותג נוסף היא בגדר קניבליזציה - זה רק ינגוס לנו במכירות של מותג אחר. בנוסף, אנחנו עדיין שוק קטן - גם מתוך שלושת המותגים שאנחנו מייבאים, סאן יאנג הוא המותג היחידי שיכול להצדיק את פעילות מטרו. לכן אין לנו שום כוונה להכניס מותגים חדשים".

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה