ז'רום קרוויאל: לא ייתכן שהממונים עלי לא הבחינו בפעולותי

קרוויאל טען בחקירתו כי כלל לא נקט שיטות מתוחכמות, וכי הממונים עליו היו צריכים להבין שאף אחד לא רושם רווחים כה גדולים מפוזיציות קטנות

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

>> ז'רום קרוויאל, הסוחר שעומד במרכז פרשיית ההונאה בבנק הצרפתי סוסייטה ז'נרל, אמר כי לא ייתכן שהבנק כלל לא הבחין בפעולותיו.

קרוויאל נעצר ונחקר אודות הפעולות האסורות שביצע, ושעלו לבנק בהפסדים של 4.9 מיליארד יורו (7.2 מיליארד דולר). קרוויאל שוחרר ממעצר והוגש נגדו כתב אישום ביום שלישי, ממנו הורד סעיף האישום בהונאה ונותרו אישומים בגין הפרת אמונים, פריצה למחשבים וזיוף מסמכים.

ציטוטים מתמלילי החקירה הגיעו לידי המדיה הצרפתית ביום שלישי. מקור במערכת המשפטית בצרפת אישר את תוכנם בעבור רויטרס. קרוויאל אמר למשטרה כי מדובר בכשל במערכות המחשוב והבקרה.

אחד מפרקליטי הבנק, ז'אן וייל, הטיל ספק בגירסה של קרוויאל. "קרוויאל האשים כמה אנשים, אך הוא מכיר בכך שצבר פוזיציות מסוימות והסתיר את פעולותיו באופן הנוגד את תקנות הבנק", אמר לתחנת הרדיו RTL.

בהצהרתו למשטרה אמר קרוויאל כי החל להסתיר את פעולות המסחר שלו ב-2005, וצבר רווחים של 1.4 מיליארד יורו עד סוף 2007. הסכום היה כה גדול, עד שקרוויאל ניסה להסתירו באמצעות המצאת הפסדים אחרים. "אני לא מאמין שהממונים עלי לא ראו את הזרמת הכספים העצומה להשקעה שלי. בלתי אפשרי לייצר כאלה רווחים באמצעות פוזיציות קטנות", אמר.

כסוחר זוטר, על קרוויאל חלו מגבלות חמורות בנוגע לגודל הפוזיציות שביכולתו לצבור. סוסייטה ז'נרל טוען כי קרוויאל ידע כיצד לעקוף הגבלות אלה, הודות לשנות עבודתו ב-back office של הבנק בתחילת הקריירה שלו.

נגיד הבנק המרכזי של צרפת, כריסטיאן נוייר, כינה את קרוויאל "גאון מחשבים", אך קרוויאל צייר מציאות אפרורית יותר. "כלל לא נקטתי בשיטות מתוחכמות. כל מערכת המותקנת בצורה נכונה מסוגלת לזהות פעולות כאלה. לא נהגתי בערמומיות מקיאוולית", אמר קרוויאל, והוסיף כי רק רצה להרוויח כסף עבור הבנק.

קרוויאל תיאר מערכת תחבולות שהתירה לו להסתיר את פעולותיו - בין היתר רווח של 1.4 מיליארד יורו בסוף 2007. "אף אחד מעולם לא רשם רווח בסדר גודל כזה", אמר, והסביר כי הצליח לגרום לנתון להיראות כמו רווח של 55 מיליון יורו בלבד.

הוא הוסיף כי ב-2007 לקח ארבעה ימי חופש בלבד, וטען כי הדבר אמור היה להתריע לממונים עליו על מעשיו. "זהו חוק בסיסי בבקרה פנימית. סוחר שלא יוצא לחופש הוא סוחר שלא רוצה להותיר את ספריו למישהו אחר", אמר למשטרה.

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"