פאניקה בבנק הפדרלי

תגובה מבוהלת של הבנק הפדרלי למפולת בשווקים יכולה רק להזיק, אך לפי התחזיות הבנק יוריד מחר שוב את הריבית, הפעם ב-0.5%

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

>> הסערה הפיננסית שפשטה בשנה שעברה בשוק משכנתאות הסאבפריים הגיעה לדרגת הוריקן. בשלושת השבועות הראשונים של ינואר בלבד נמחקו ברחבי העולם יותר מ-5 טריליון דולר משוויין של חברות ציבוריות. שווקים רבים נמוכים כעת ב-20% או יותר משיאם - ההגדרה הלא רשמית לשוק דובי. ה-21 בינואר היה לגרוע ביותר בשווקים בעולם מאז ה-11 בספטמבר 2001.

בתגובה לאלה, לפני פתיחת המסחר בוול סטריט ב-22 בינואר הכריז הבנק הפדרלי על הורדת ריבית בלתי מתוכננת בשיעור של 0.75% ל-3.5% - ההורדה החדה ביותר מזה רבע מאה. למחרת החלו רגולטור הביטוח הניו יורקי וכמה מהבנקים המובילים לנסח תכנית הצלה לחברות ביטוח האג"ח הקורסות.

השאלה הבוערת: האם פעלו הבנקים המרכזיים והרגולטורים מתוך זהירות, או שמא מתוך פאניקה?

אכן, זהו רגע מפחיד. אך הרציונל להורדת החירום של הריבית הפדרלית השבוע היה מוגבל ביותר. החולשה הכלכלית של ארה"ב מעידה כי יש להקל את המדיניות המוניטרית במידה ניכרת, אך הפגישה הקרובה של הבנק הפדרלי מתוכננת להיום, 29 בינואר. מ כיוון שלהורדת ריבית נדרשים חודשים רבים כדי להשפיע על הכלכלה, הקדמת הורדת הריבית בימים ספורים לא צפויה להשפיע על התוצאות במידה משמעותית. אכן, מחירי המניות צנחו ברחבי העולם, אך הירידה היתה מסודרת והמערכת לא נשנקה. נראה שהבנק הפדרלי נבהל, ופשוט רצה לעצור את הנפילות.

זהו כיוון מסוכן לבנק מרכזי. הצלחתו תזוהה כעת עם מהלכים קצרי טווח בוול סטריט. ואמנם, שוקי המניות התייחסו בביטול להורדת הריבית האחרונה, ונראה שסמכות הבנק הפדרלי נשחקת, אם לשפוט לפי זינוק המניות עם כניסתו של רגולטור הביטוח לזירה. בן ברננקי, יו"ר הבנק הפדרלי וכלב השמירה של כלכלת ארה"ב, השפיע על וול סטריט פחות מאריק דינאלו עלום השם.

במקום לרדוף אחר השוק, על הבנק הפדרלי לבחון על מה מעידות הנפילות בשווקים. במשך מרבית השנה שעברה, שוקי המניות התעלמו מהחדשות הרעות משוקי האשראי, בשל שלוש הנחות. קודם כל, שקובעי המדיניות, ובראשם הבנק הפדרלי, ימנעו מיתון. שנית, שגם אם ארה"ב תמעד, העולם כבר אינו תלוי בה כבעבר וימשיך בצמיחתו. ושלישית, שהמשבר ישפיע רק על תחומי משכנתאות הסאבפריים.

הנחות אלה היו אופטימיות. כלכלת ארה"ב החלה להאט על רקע ההאטה בשוק הדיור והמכה המשולשת של ירידה במחירי הדיור, מחסור באשראי זול ומחירי נפט גבוהים. שוק העבודה נחלש בקצב שבעבר העיד על מיתון, וגם יתר העולם מתחיל להראות סימני האטה. התחזית של אירופה הקדירה. הבנקים האירופיים שקועים במשבר האשראי, יפאן חלשה, ואפילו מנוע הטורבו הסיני מאיים להצטנן.

בינתיים, משבר האשראי מעמיק. ההלוואות לחברות, וחלק נרחב משוק האשראי לצרכנים - כמו כרטיסי אשראי והלוואות רכב - מתחילים להיחלש. הורדות דירוג האשראי הצפויות כמו גם פשיטות רגל אפשריות של חברות ביטוח אג"ח, ששוויין הכולל כ-2.4 טריליון דולר - מבשרות רעות עבור רשויות מקומיות, שהינן לקוחותיהם הגדולים ביותר. והבנקים שרכשו ביטוח באמצעות נגזרי אשראי נפגעו גם הם. סיבוב הפסדים נוסף בבנקים עלול להיות הרסני. כשהמערכת כולה בסכנת קיום, אין פלא כי שוקי המניות קרסו.

כל הדברים האלה אינם מעודדים, אך הם גם אינם אסון גדול. יש לטפל בבעיות נקודתיות באמצעות פתרונות נקודתיים, ולא בחיבוק הרחב של מדיניות מוניטרית. קשה עדיין לדעת מה יקרה, אך אחת האפשרויות העומדות בפני דינאלו תהיה לרכז את הסיכונים החמורים ביותר ב"בנק גרוע", ובכך להקריב בנק אחד על מנת להציל את היתר.

הילולת האשראי לא תיגמר

בכל הנוגע להיפרדות מכלכלת ארה"ב, אף כי נראה שיתר העולם עדיין פגיע לבעיות של ארה"ב, הכלכלות העשירות נמצאות כיום במצב טוב יותר לעומתה, וגם השווקים המתעוררים נראים חסונים מבעבר ובעלי יכולת להתמודד עם האטה בארה"ב. לרבים יש יתרות מט"ח מרשימות ושערי מטבע גמישים, מה שמקטין את הסיכויים למשבר דוגמת המשברים של 1997-1998. מדינות רבות צומחות ביציבות תודות לגידול בביקוש מקומי ואזורי, ולרבות מהן יש עמדות תקציב יציבות, המאפשרות הקלה בפיננסים במקרה של חולשה בייצוא.

על קובעי המדיניות האמריקאים גם לנסות לרכך את מכת ההאטה. ריבית נמוכה אולי לא תעצור את הירידה במחירי הבתים, ואולי גם לא תמנע מבנקים להחמיר את תנאי מתן ההלוואות שלהם. אך מדיניות מוניטרית עדיין יכולה לעודד צמיחה כלכלית, מכיוון שריבית נמוכה יותר מגדילה את רווחיות הבנקים, מפחיתה את עלויות ההלוואות עבור חברות ומשפרת את תזרים המזומנים של צרכנים השקועים בחובות. בדומה, מדיניות פיסקלית יכולה להיות לעזר. הקונגרס דוחק לאישור הצעת הנשיא ג'ורג' בוש לחבילת הקלות בסך 150 מיליארד דולר, וגם אם יידרש זמן עד שחברות וצרכנים יתחילו להרגיש את פעולתה, היא יכולה רק לעודד את הכלכלה.

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"