זה לא הדולר, זה השקל

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

>> גם 2008 נפתחה כשעוצמתו של השקל ביחס לדולר בלתי ניתנת לערעור: מתחילת 2006 התחזק השקל מול הדולר בכ-20%; כתוצאה מכך איבד המשק הישראלי בשנתיים החולפות יותר מ-1% תוצר. המשמעות היא אי מימוש פוטנציאל של יותר מ-25 אלף משרות נוספות, אובדן של כ-2.4 מיליארד שקל להכנסות המדינה ממסים ואיכות חיים נמוכה מהפוטנציאל לכל אזרח במדינה.

היצוא בכלל והיצוא התעשייתי בפרט מובילים בשנים האחרונות את צמיחת המשק הישראלי: מאז 2002 תרם היצוא קרוב למחצית מצמיחת התוצר העסקי. לפיכך, כל פגיעה ביצוא מיתרגמת באופן מיידי להאטה בצמיחת התוצר העסקי.

בשל משקלו הגבוה של הדולר בסך היצוא הישראלי (כ-70%), השפעת היחלשותו על קצב צמיחת היצוא גדולה. על פי סקר שנערך בקרב 160 יצואנים, ב-2007 בלבד הפסידו התעשיינים יצוא בשיעור של כ-6.5% - שהם כ-2.2 מיליארד דולר - בשל הפגיעה בכושר התחרות. מדובר בהפסד תוצר של כ-1%, וכן הפסד התעסוקה וההכנסות ממסים שהיו נגזרים מתוצר אבוד זה.

על פי הטענה הכלכלית הרווחת, המשק הישראלי הוא שחקן שווה זכויות וחובות בשוק הגלובלי, ומרבית ההשפעה על שער השקל נובעת מהיחלשות הדולר בעולם; ואולם בחינת התחזקות השקל בהשוואה להתחזקות היורו מעלה כי בששת החודשים האחרונים התחזק השקל ביחס לדולר בשיעור כמעט כפול מזה של היורו. בחודש האחרון הואצה מגמה זו, ושיעור התחזקותו של השקל הוא כמעט פי שישה משיעור התחזקותו של היורו ביחס לדולר.

היצואן הישראלי סובל מנחיתות כבר בנקודת המוצא מול מדינות היורו: מצב ביטחוני לא יציב, ריחוק משווקי היעד וחומרי הגלם, מערך נמלים בלתי יעיל ויקר, מיסוי גבוה יותר, ביורוקרטיה מעיקה ומחסור בכוח אדם מקצועי. הוספת שער הדולר הנמוך למשוואה הופכת במקרים רבים את התחרות לבלתי כדאית.

הממשלה התמודדה עם ייסוף השקל על פי המודל הישראלי לטיפול במשברים: התעלמות וציפייה שהעניינים יסתדרו מעצמם, הצהרות תמיכה והזדהות, הקמת ועדה ועוד ועדה לבחינת המלצות הוועדה הקודמת. בפועל, לא נעשה דבר לתמיכה במטבע או ביצואן הישראלי.

למדינה תפריט עשיר למדי של אמצעי תמיכה ביצואנים. היא יכולה לעודד גופים מוסדיים להגדיל את השקעותיהם בחו"ל, למסות השקעות ספקולטיוויות זרות ועוד. בנוסף, אולי יש לשוב ולהזכיר לבנק ישראל כי יעד הצמיחה והתעסוקה נלווים ליעד המחירים בחוק בנק ישראל גם במתכונתו הנוכחית. על רקע ההאטה הצפויה בצמיחת המשק ב-2008, החלטות הריבית צריכות להתקבל, בדומה למדיניות הפד האמריקאי, גם כשיעדים אלה נמצאים על השולחן.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"