הפתיחה השחורה של 2008

אלו לא רק בנק הפועלים ומכתשים אגן. תל אביב עוקבת אחרי העולם - מדדי ת"א נדל"ן 15, תל-טק 15 ויתר 50 איבדו 15%, ומדד ת"א 100 השלים ירידה של 7.5% מתחילת השנה

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

>> קשה היה לחשוב על פתיחת שנה סוערת יותר לבורסה של תל אביב. אלו לא היו רק מדדי ת"א 25 (מעוף) ות"א 100, שהשלימו ירידה של יותר מ-7%; ומדד ת"א נדל"ן 15, שהתרסק ב-16.5% מתחילת השנה ואיבד רבע מערכו בחמישה שבועות. תל-טק 15, שאיבד 15%; מדד יתר 50, שירד ב-15%; ומדד המחירים לצרכן, שהפתיע חודש שלישי ברציפות ו"מכה" את התחזיות עם ניתור של 0.6% - כולם דחפו את האווירה השלילית בשווקים.

מי שבלטו בהתרסקות שלהן היו דווקא מניות בולטות במדד ת"א 25. לכל אחת מהן היתה את הסיבה שלה, אך יחד הן התחברו לתמונה הכוללת.

מכתשים אגן מחקה כמעט כ-18% משוויה אחרי אזהרת הרווח שפירסמה בשבוע שעבר ושהביאה למשבר אמון עם המשקיעים.

בנק הפועלים - שהמשיך לטבוע בביצת ה-SIV ובמכשירים פיננסיים מורכבים אחרים ונאלץ למחוק 290 מיליון דולר - עידכן השבוע את יעדי הרווחיות של השנה החולפת כלפי מטה. בעקבות כך המניה מסכמת התכווצות של-11% מאז 1 בינואר.

השבוע חתם המשק הישראלי את 2007 בעליית מחירים של 3.4%, לעומת יעד אינפלציה ממשלתי של 1%-3%. גם מדד דצמבר חרג מתחזיות הכלכלנים (0.3%-0.5%) ורשם עלייה של 0.6%. הלחצים האינפלציוניים גררו תחזיות להידוק המדיניות המוניטרית והשקל המשיך להתחזק מול הדולר ונסחר כעת סביב 3.73 שקלים לדולר.

>> מגזר הנדל"ן נסחר בסנטימנט שלילי בצל משבר האשראי העולמי ואמידת הסיכון המחודשת בשווקים הגלובליים. אם מחיר ההון והתנאים לגיוס אשראי ייעשו קשיחים יותר, יתקשו חברות ישראליות רבות, המסתמכות על גיוס אשראי בתנאים נוחים, להמשיך בפעילות הכלכלית המתוכננת.

בזירה העולמית ממשיך שוק המניות האמריקאי להתאפיין בתנודתיות גבוהה ומתחילת השבוע איבד כבר 2%. החדשות הרעות שסיפק השוק האמריקאי - דו"חות מאכזבים של סיטי ומריל לינץ (שפירסם אתמול דו"ח על הפסד רבעוני של 9.8 מיליארד דולר), אזהרות רווח לטיפני ואמריקן אקספרס ודו"חות שליליים של אינטל - משכו את וול סטריט מטה, כשמניות הפיננסים והטכנולוגיה מובילות את הירידה.

עם זאת, השוק האמריקאי סיפק גם כמה כותרות חיוביות. במגזר הפיננסי נודע על רכישת הבנק למשכנתאות Countrywide בידי Bank of America. בנוסף, סיטי ממשיכה ליהנות מהזרמת כספים של קרנות ממשלתיות. הבנק המרכזי האמריקאי שיחרר צפירת הרגעה, כשבסוף השבוע שעבר הצהיר יו"ר הפדרל ריזרב, בן ברננקי, כי הוא מוכן לנקוט פעולות משמעותיות נוספות כדי למנוע גלישה למיתון. השוק תירגם במהירות את ההתפכחות של ברננקי ופיתח ציפיות גבוהות לירידת ריבית בישיבה הקרובה של הפד.

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"