גב' צ'יבוטרו יכולה סוף סוף לחייך

חדרי שרתים נחשבים לזוללי אנרגיה גדולים, אבל ניתן לחסוך בעלויות לארגון באמצעות צמצום שרתים ובדרך גם לסייע לאיכות הסביבה

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

>> בקיץ האחרון קיבלנו לעיתים קרובות "אזהרות" מחברת החשמל על התקרבותה לשיא היכולת לספק חשמל באמצעות הפסקות חשמל יזומות והודעות בתקשורת על היכולת המוגבלות לספק את כל הביקוש לחשמל של ישראל. בעידן שבו אנו חיים, הולכת ומתגברת כל העת צריכת החשמל כאשר נוספים עוד ועוד מכשירי חשמל בבית ובמקומות העבודה. בעולם מתפתחת קריאה של "הירוקים" לחסוך בחשמל על מנת להפחית זיהום ולמנוע את התחממות כדור הארץ.

מי שנחשבים לזוללים גדולים של חשמל הם המחשבים בארגון ובעיקר חדרי השרתים, הנחשבים לצרכני חשמל רב הדרוש להפעלת השרתים רבי העוצמה, ומערכות מיזוג האוויר המחוייבים על שמירת טמפרטורה קרה והתגברות על החום הרב הנפלט מן השרתים. חדרי השרתים פולטים לאוויר חום רב, גורמים לזיהום ולהתחממות כדור הארץ.

מאמר שפורסם ב-InformationWeek העולמי לפני כמה חודשים טוען כי 55% מהחברות גיבשו אסטרטגיה מפורטת לצמצום צריכת החשמל במרכזי הנתונים. 60% מהמשיבים לסקר, שאותו ערכה חברת Digital Realty Trust ציינו שצריכת החשמל תהיה גורם חשוב בבחירה של ספקיות מיחשוב בשנתיים הקרובות. בין השאר מתכוונות חברות לאחד שרתים וליישם טכנולוגיות של וירטואליזציה על מנת לצמצם את צריכת החשמל. וירטואליזציית שרתים (או איחוד שרתים בעברית) מאפשרת להשתמש ב-0%-20% מן השרתים שהיו קודם בארגון, ולהחליפם בשרתים וירטואליים. כלומר, ארגון שהחזיק ברשותו 60 שרתים יכול לעבור ל-6 שרתים בלבד.

מדובר בחיסכון עצום כמובן בתחזוקה ובעלויות חומרה ותוכנה, אך מעבר לכך מדובר בחיסכון אדיר בחשמל, מיזוג אוויר ושטחי נדל"ן. קיימות דוגמאות רבות לארגונים שהשיגו חיסכון עצום לארגון וגם תרמו לסביבה: אל על צימצמה 200 שרתים ל-10; הפניקס ביטוח צימצמה מספר דומה של שרתים; קבוצת כלמוביל החליפה 30 שרתים ב-7 שרתים; חברת ICQ וחברת הכשרה ביטוח צימצמו 30 שרתים ל-3; חברת AIG צימצמה 40 שרתים ל-4; ורינט צימצמה 30 שרתים ל-4; נטקום צימצמה 20 שרתים ל-2 והדוגמאות לכך הן עוד רבות.

מנכ"לים ומנהלי כספים בארגונים נוטים לראות באגף ה-IT כמקור הוצאה במקום השקעה. אלו מעודדים את המנמ"ר (מנהל מערכות מידע) לחסוך כמה שיותר עלויות ולספק להם את רמת השירותים הגבוהה ביותר בעלות הנמוכה ביותר - משימה לא פשוטה. איחוד השרתים מאפשר להם להציג להנהלת החברה ROI (החזר על ההשקעה) בטוח לא רק בהוצאות רכש ותחזוקת חומרה ותוכנה, אלא גם בעלויות של נדל"ן וחשמל - עלויות שאינן מיוחסות לו בדרך כלל.

אם גברת צ'יבוטרו מתשדירי השירות של שנות ה-80 היתה מככבת כיום בתשדירים לחיסכון בחשמל, היא היתה מעלה חיוך של שביעות רצון על המצאת הוירטואליזציה.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?