המבורגר עשוי לחסוך 12 מיליון שקל

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

>> עד היום הצליחה חברת הביטוח הראל לשמור מרחק מכל פרשיות השחיתויות לכאורה שהתנהלו בגלעד, בעת מכירת קרן הפנסיה החדשה גלעד ב' להראל. "מה אתם רוצים מאיתנו? אצלנו העסקה אושרה כדין בכל המנגנונים, והבעיות הן אצלם" מיתממים בהראל, ומסיימים במשפט המחץ - "וחוץ מזה הגשנו הצעה שאי אפשר להתחרות בה, וזה, בשורה התחתונה, לטובת העמיתים".

השאלה עומדת בעינה - מדוע נזקקת חברה שמציעה הצעה מנצחת "שאי אפשר להתחרות בה", לשלם מיליוני שקלים למנכ"ל הקרן הנרכשת וליועצת המשפטית שלה? ובכן, בהראל מדברים על הסכם ייעוץ עם זילברברג, שהוא ביסודו הסכם אי תחרות יותר מאשר הסכם ייעוץ. ייעוץ הוא תפקיד מעורפל דיו, שאפשר להשחיל דרכו 12 מיליון שקל. גם היועצת המשפטית של גלעד, מאורה טייטלר, קיבלה מהראל 1.5 מיליון שקל - בנוסף לשכר אותו קבלה מגלעד, כנראה עבור שירותיה המצוינים בעסקה.

יאיר המבורגר, היו"ר והבעלים של הראל, לא ידוע כאדם שנוהג לפזר את כספי הראל לכל עבר, אבל במקרה הזה הוא בחר לצ'פר את המנכ"ל ואת היועצת המשפטית.

גלעד ב' היתה קרן הפנסיה הגדולה האחרונה שנשארה למכירה בשוק. יחד עם הראל, התחרו עליה לפחות עוד שתי חברות ביטוח וכן גופים נוספים. "התחרו", אבל לא ממש. בעולם השכירים, כאשר עובד עומד בפני שיחת שכר, יש כאלו העושים "שופינג" אצל המתחרים ואוספים הצעות עבודה. זאת כדי שיוכלו לעמוד מול הבוס ולהגיד לו "אתה רואה, אצל המתחרים הציעו לי כך וכך - אני שווה יותר".

המשא ומתן למכירת הקרן נוהל בצורה דומה. בגלעד פנו למתחרים של הראל וקיבלו הצעות. אבל גלעד התקדמה במשא ומתן רק עם הראל, ולחלק מהגופים כלל לא חזרו עם דרישות לאחר ההצעה ראשונית, ולא ניסו "להעלות" את ההצעות הראשוניות שהגישו.

הראל היתה מעוניינת מאוד ברכישת גלעד. הרכישה מבטיחה לה נתח של 10% בשוק הפנסיה, ומקרבת אותה לליגה של החברות הגדולות - כלל, מגדל, ומנורה מבטחים. לכן לא היתה בעיה לחברה להציע מחיר אטרקטיווי, ולהוסיף, על הדרך, כמה מיליונים למנכ"ל וליועצת המשפטית.

אפשר להניח כי להמבורגר היה ברור שהשניים, זילברגברג וטייטלר, נמצאים במצב של ניגוד עניינים, ולכן העסקה דורשת, לפי חוק החברות, קבלת אישורים מיוחדים בגלעד. אבל האם הוא בדק שאכן בגלעד התקבלו האישורים הנדרשים? אולי הוא סמך על זילברברג שיהיה יותר מתוחכם, שיצליח להעביר את המהלך בדירקטוריון באלגנטיות. כי הרי ניגודי עניינים קיימים כל הזמן בשוק ההון הישראלי.

בינתים, בהראל יכולים להתנחם בכך שדירקטוריון גלעד אישר אתמול מחדש את העסקה. כעת רק מקווים שם שידין ענתבי, הממונה על שוק ההון באוצר, יאשר אותה.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?