בריחת מוחות? בריחת ענפים שלמים

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

>> דמיינו את המשק בלא חברות כמו טבע, שטראוס, אלתא, נטפים וכתר. תארו לכם משק הנשען בעיקר על חברות שירותים וסחר, כשרוב התוצרת המשווקת מיובאת מחו"ל, חלקה אף עם לוגו של חברות ישראליות לשעבר.

תארו לכם שכל המנהלים בתעשייה הישראלית יבחנו את סביבתם העסקית ויחליטו על סגירת קווי הייצור והוצאתם לצ'כיה, רומניה או איטליה, תוך התקרבות הן לשוקי היעד והן לחומרי הגלם, והנאה מתמריצים נדיבים, מס נמוl, כוח אדם מקצועי, נטרול תנודות מטבע וסביבה רגולטורית נוחה. תארו לכם שעוד לפני ההתמודדות עם בריחת המוחות ניאלץ להתמודד עם בריחת ענפים שלמים מהמשק.

לא פחות מ-250 מנהלים בתעשייה כבר החליטו על הקמת קווי ייצור בחו"ל. הסיבה העיקרית לכך היא שהתעשייה הישראלית סובלת בשנים האחרונות מסביבה עסקית כמעט בלתי אפשרית. בצד העובדים, עם התמעטות בתי הספר המקצועיים והאי יעילות של מערך ההכשרה המקצועית של המדינה, כ-80% מהתעשיינים מדווחים על קושי באיתור עובדים מקצועיים. בצד התשומות, בחמש השנים האחרונות נרשמו התייקרויות חדות. 75% מהיצוא, המשווקים לשוק הדולרי, סבלו בשנתיים האחרונות גם משער הדולר. בצד ההובלה, ישראל מדורגת במקום ה-37 בעולם באיכות תשתיות הנמלים, ובמיקום גרוע גם באיכות תשתיות הכבישים והתשתיות האוויריות. עלויות היבוא והיצוא בישראל הן פי שניים עד שלושה מהמדינות במערב. תקציב המחקר והפיתוח קוצץ. אף מפעל משמעותי חדש לא הוקם בפריפריות בשנים האחרונות כתוצאה מקיצוץ של 90% בתקציבי עידוד השקעות ההון, בעוד שמדינות רבות מציעות תנאים אטרקטיוויים למשקיעים. ב-2007 שיעור מס החברות בישראל עודנו 29%, בהשוואה לממוצע באיחוד האירופי, 24%.

בשנים האחרונות מצטמצמת התעשייה בישראל תוך העברת קווי ייצור לחו"ל. בעשור החולף ירד משקלה בתוצר העסקי מ-24% לכ-21%, פחות מברוב מדינות OECD. כל העברת קו ייצור פירושה לא רק אובדן מקומות עבודה, יצוא והכנסות למדינה, אלא גם ובעיקר פגיעה בפוטנציאל הצמיחה של המשק. גיוון ענפי הוא תנאי הכרחי ליציבות וצמיחה משקית, ועם כל חשיבותם של המסחר והשירותים, המשק אינו יכול להגביל את עצמו לענפים האלה.

בימים אלה מקבלי ההחלטות בישראל ממשיכים להשפיע על הסביבה העסקית של התעשייה. לרוב, כל החלטה של שר, ממשלה או ועדה מקצועית אינה מתחשבת בתמונה שרואה התעשיין. יש לזכור שהתעשיין רואה גם את המשקים שמעבר לים.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה