סחבת של המינהל ברישום חלקות במושבים

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

בית המשפט עסק לפני כחודש בשאלה האם זכאים חברים במושב עובדים לחייב את מינהל מקרקעי ישראל לרשום את הנחלות במושב על שמם והאם חרג המינהל מהגבול הסביר באופן שבו מיישמת רשות מינהלית את החלטותיה בנוגע למושבים.

מאז ראשית שנות השמונים קיבלה מועצת מינהל מקרקעי ישראל החלטות, שמטרתן היתה לעגן ולהסדיר את זכויותיהם של חברי המושבים במשק החקלאי. החלטה 823 קובעת כי חלקה א' של הנחלה תוחכר לבעל הנחלה בחוזה חכירה לדורות, וכי יתר החלקות יוחכרו לאגודה השיתופית. ההחלטה קובעת כי תנאי מוקדם לחתימת חוזי חכירה לדורות עם בעלי הנחלות הוא רישום החלקות בספרי מרשם המקרקעין כיחידות רישום נפרדות בשלמות.

התובעים במקרה הנדון הם חברים במושב בית זית, אשר רכשו זכויות בנחלה במושב, ואין מחלוקת כי הם ברי רשות בנחלתם - כלומר בעלי זכות שכירות שאינה רשומה בטאבו ומתחדשת מדי 3 שנים. לטענתם, המינהל מתעכב ברישום החלקה על שמם בחוזה חכירה לדורות בהתאם להחלטה 823.

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה את התביעה ופסק כי הזמן הוא סביר. לטענתנו, עיכוב של כ-10 שנים אינו סביר כלל בהתנהלות מול אזרחים.

במערך היחסים מול מינהל מקרקעי ישראל המושב הוא בעל הזכויות הישירות בקרקעות המשבצת (כל הקרקע שהאגודה השיתופית מחזיקה). החלטה 823 מקנה למושב שליטה חלקית על ניצול הזכויות שהוקנו במסגרתה ביחס לחלקות א' ושליטה מוחלטת על ניצול הזכויות שהוקנו ביחס לחלקות ב'. לפי בית המשפט, התובעים לא הצליחו להראות כי המינהל פעל באופן החורג ממינהל תקין ביחס להליך רישום זכויותיהם והחתימה על חוזי החכירה עמם; הכלל הוא שכל עוד החלטת הרשות אינה חורגת ממתחם הסבירות, כלומר, כל עוד מדובר בהחלטה שרשות מינהלית סבירה יכולה היתה לקבל, לא יתערב בית המשפט בהחלטה.

במקרה דנן, כהמשך להחלטה 823, חלקות א' במושב נרשמו בספרי מרשם המקרקעין כיחידות רישום נפרדות בשלמות, כמו בכ-150 מושבים נוספים אשר סיימו את הליך רישום המשבצת ומוכנים לחתימה על חוזה חכירה לדורות. למרות זאת, המינהל טרם השלים את מהלך החתימה על חוזי חכירה ישירות מול חברי המושב. לטענת המינהל, העיכוב נוצר בשל מחסור בכוח אדם, ובשל משא ומתן המתנהל בינו לבין תנועת המושבים באשר לנוסח חוזה החכירה שיעגן את זכויות התובעים וחבריהם באופן המיטבי בחוזה החכירה.

כל אלה, על פי בית המשפט, מובילים למסקנה כי העיכוב ברישום זכויותיהם של התובעים בחלקה א' שבנחלתם אינו עולה כדי חריגה של המינהל ממתחם הסבירות ואינו מצדיק התערבותו של בית המשפט באופן בו מיישמת הרשות המינהלית את החלטותיה.

עמדתנו הינה בניגוד לעמדת בית המשפט. התנהלות המינהל חורגת ממתחם הסבירות ויש מקום להתערבות בית המשפט בנוגע להתנהלות המינהל כרשות שלטונית בעניין החוזה לדורות.

הנהלת המינהל לא עשתה מאמץ אמיתי לאורך השנים ליישם את החלטות המועצה, מכיוון שהיה ברור לפקידי המינהל שהסטטוס החוזי שבו מצויים חברי המושבים כברי רשות מבחינת המינהל הוא ה"נוח" ביותר - למינהל קל הרבה יותר לנגוס בזכויות המושבים ולבצע שינויים בקרקע כאשר הזכות הינה זכות שכירות בלבד. אם המינהל היה מחתים את המושבים על חוזים ארוכי טווח, היכולת שלו לבצע שינויים הגורעים מזכויות המושבים היתה מתכווצת למינימום.

לאחר ישיבות רבות מול מנהלי המינהל ודרישות חוזרות ונשנות מצדנו לניהול מו"מ בינינו לבין המינהל על נוסח החוזה למושב עובדים, קיבלנו לידנו את הנוסח המוצע על ידי המינהל והוכנה עמדתנו לחוזה לדורות למושב עובדים. החוזה המוצע על ידי המינהל אינו מקובל על תנועת המושבים, כיוון שהוא אינו משקף את זכויותיהם האמיתיות של החקלאים על אדמתם. החוזה הינו דרקוני ומקפח.

עמדת תנועת המושבים הוגשה למינהל לפני כשנתיים כאשר בין שתי העמדות קיימים פערים גדולים. לצערנו התנהלות המינהל הינה איטית, מסורבלת ואינה מכבדת התנהלות תקינה של רשות שלטונית כלפי מגזר שלם, הנמצא במערכת חוזית בעייתית ולא ראויה אשר אינה משקפת את הזכויות האמיתיות של בעלי הנחלות והאגודות בקרקע.

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"