במקום לשחק בשוטרים וגנבים

בחברות קמעוניות רבות מתייחסים לאובדן מלאי כגזירת גורל, משתמשים בשיטות לא יעילות או ממהרים לערב את המשטרה. אבל בכמה חברות אמריקאיות מובילות הצליחו לצמצם את הבעיה באופן משמעותי בעזרת שיטות חדשניות. איך הן עשו את זה?

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

מניעת גניבות, נזקים ובעיות כמו התקלקלות מזון היתה מאז ומעולם בעיה קשה ומורכבת בעבור חברות קמעוניות בארה"ב וברחבי העולם, אך כמה חברות בולטות דווקא ביכולתן לצמצם את אובדן המלאי. שימוש באסטרטגיית תשעת הצעדים עשוי לחסוך למגזר כ-27 מיליארד דולר בשנה בארה"ב לבדה.

למרות הגידול בהשקעות באמצעי מיגון אלקטרוניים נגד גניבות, ולמרות הפעלה של מגוון שיטות לצמצום נזקים, שיעור אובדן המלאי בארה"ב לא ירד ב-15 השנים האחרונות. מנתוני הסקר השנתי הארצי של תחום האבטחה במגזר הקמעונות, שנערך על ידי אוניברסיטת פלורידה, עולה כי שיעור האובדן הוא 1.54%-1.95% בממוצע ממחזור המכירות.

העלייה באורכה של שרשרת האספקה ובמגוון המוצרים והקיצוצים בכוח העבודה הפכו את מניעת האובדן למסובכת אף יותר. ואולם מבדיקה שערכנו בחמש חברות גדולות - טארגט, לימיטד בראנדס, בסט ביי, גאפ ו-CVS - ניתן ללמוד כי יש פתרון והוא אינו טמון דווקא בעצירה של יותר גנבים או בהשקעה מסיווית בטכנולוגיה, כפי שחשבו עד כה. בעוד תפיסת פושעים חביבה על קציני המשטרה שנשכרו לצורך העניין, מניעת אובדן מוצלחת דורשת אסטרטגיה כלל-ארגונית מקיפה.

תשעה צעדים

החברות במחקר שערכנו נבחרו לפי המלצות של מומחים בתחום, הודות לשיטות החדשניות שהן הנהיגו לטיפול במניעת אובדן. שיעור האובדן הממוצע שלהן היה נמוך ב-44% מהממוצע בארה"ב, כשהשיעור הממוצע של אחת מהן היה נמוך ב-70% מהממוצע הארצי.

מצאנו שחברות אלה נוטות להסתמך על תשעה נהלים בפיתוח גישה יעילה למניעת אובדן מלאי וכי הן הוכיחו כי ניהול חזק, הטמעה מוצלחת של פרוצדורות יעילות והבטחה של שיתוף פעולה מצד העובדים מפחיתים באופן משמעותי את אובדן המלאי.

1. ודאו כי ההנהלה הבכירה מחויבת להעלאת צמצום האובדן לראש סדר העדיפויות, וכי היא מפקחת על תוכנית הפעולה, מקצה משאבים ומתעדכנת בתוצאות. נתונים על אובדן מלאי הם לרוב סוד שמור במגזר, אך אחת מחמש החברות במחקר שלנו מעבירה נתונים אלה לאנליסטים פיננסיים חיצוניים, כדי שיוכלו להעריך בצורה טובה יותר את ביצועי החברה.

2. דאגו לכך שכל עובדי החברה יהיו מחויבים גם הם לעניין. אחרת, כל ניסיון לפתור את הבעיה מועד לכישלון. המשימה העיקרית של מחלקת מניעת אובדן המלאי היא להוביל מאמץ כללי בארגון בצורה מתמשכת.

3. הטמיעו את מניעת אובדן המלאי בכל רמות הארגון. עובדים בחברה חייבים לקחת אחריות על כך. על החברה לראות במניעת אובדן המלאי משימה שאינה נופלת בחשיבותה ממכירות.

4. שימו דגש על הנהגה חזקה וצוותי עבודה. מובילי מניעת האובדן צריכים להפגין סמכות, ולהיות אנרגטיים. עליהם לבנות ולנהל צוותים מרובי תפקידים למניעת אובדן.

5. השתמשו בשיטות ניהול מבוססות עובדות. ההחלטות חייבות להתקבל על סמך נתונים מפורטים ומעודכנים, ולא על סמך אינטואיציה. מרבית מנהלי החנויות בחמש החברות שנבדקו קיבלו נתונים על אובדן מלאי ברמת המוצר מדי שבוע.

6. התנסו וחדשו. חברי הצוותים צריכים לשמור על ראש פתוח ולהקשיב, כדי לעמוד בקצב החידושים הטכנולוגיים.

7. דברו על אובדן המלאי. חברות יכולות לשמור על הסוגיה בראש סדר העדיפויות שלהן אם יספקו נתונים בצורה שוטפת מסודרת.

8. העלו לראש סדר העדיפויות את הפיקוח על נהלי העבודה. על כל חלקי החברה להבין את הקשר בין אובדן מלאי לבין שמירה על נהלי עבודה תקינים. בדיקת הדיוק של משלוחי המלאי אינה פחות חשובה מתפיסת גנבים.

9. הטילו אחריות על עובדי החנויות. יש להתייעץ עם מנהלי החנויות ועובדיהן בשלב פיתוח תוכנית מניעת האובדן, ולדאוג לכך שיקבלו הדרכה בעניין. אחת החברות במחקר שלנו הלכה צעד אחד קדימה ונתנה למנהלי החנות נתח מהחיסכון הנובע ממניעת אובדן המלאי, אם החנות עומדת ביעדי המניעה שלה.

אובדן מלאי נתפס מאז ומעולם כתוצר לוואי בלתי נמנע של מכירות, אך חמש החברות שנבדקו הדגימו כי ניתן לבלום את הכרסום במלאי החברה ולהגדיל את הערך בעבור הקונים ובעלי המניות.

הסוגיה: חברות קמעוניות משקיעות אנרגיה רבה בניסיון לצמצם את היקפי אובדן המלאי

הפתרון: נטישת הגישה המסורתית שעיקרה תפיסת גנבים והשקעת יתר בטכנולוגיה

הדרך: ניהול חזק, הטמעה מוצלחת של פרוצדורות יעילות ושיתוף העובדים יפחיתו באופן משמעותי את אובדן המלאי

Harvard Business Monday Morning

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"