תל אביב מוסקווה

מוטי זיסר לא מוכן להיכנס למדינה שבה יורים לעיתונאים בראש, אייל פישמן לעומתו מרגיש שם מאוד בנוח. לצד אנשי עסקים ישראלים שמצאו ברוסיה כסף ויהלומים יש אחרים שלא מוכנים להשקיע בה אפילו שקל

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

מסחר ער: היצוא לרוסיה גדל ב-17% והיבוא - ב-23%

היקפי המסחר בין ישראל לרוסיה גדלים והולכים מרבעון לרבעון. מנתוני לשכת המסחר ישראל-רוסיה, עולה כי היצוא מישראל לרוסיה גדל בכ-17% בשלושת הרבעונים הראשונים של 2007, לעומת התקופה המקבילה ב-2006, והסתכם ב-434.7 מיליארד דולר.

התפלגות מוצרי היצוא, מלמדת כי את הנתח הגדול ביותר, בשיעור של 30.5%, תפסו מוצרי ההיי-טק. היקף היצוא של מוצרי הצמחים היה כ-16.7%, של מוצרי הפלסטיק - כ-14.6%, מוצרי הכימיה - כ-14% ומוצרי המזון המעובדים הגיעו לנתח של 8.4% מהיצוא הישראלי לרוסיה.

גם היבוא מרוסיה לישראל גדל בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה. היקף היבוא עלה ב-23% לעומת התקופה המקבילה אשתקד - ל1.25 מיליארד דולר. מוצרי היבוא העיקריים מרוסיה לישראל הנם אבנים יקרות (כ-53%), מתכות שונות (כ-20%) ומוצרי צמחים (כ-10%).

"רוסיה ממשיכה להוות פוטנציאל השקעה לאנשי העסקים הישראלים", אומר לב לבייב, בעל השליטה בקבוצת אפריקה ישראל ונשיא לשכת המסחר ישראל-רוסיה. לבייב אומר עוד כי בלשכה מתקבלות פניות לסיוע בקידום העסקים עם רוסיה, בעיקר בתחומי ההיי-טק, הנדל"ן, הרפואה, הביוטכנולוגיה ותעשיית הפלסטיקה. לדבריו, ביטול הצורך בוויזה לשם כניסה לרוסיה יביא לגידול משמעותי בהיקפי הסחר בין המדינות.

יהלומים ותקשורת בסבך השוחד והפשע המאורגן

"במו עיניי ראיתי, איך נותנים קופסה עם 100 אלף דולר במזומן כשוחד", מספר יהלומן בכיר על האופן שבו עשו חלק מהישראלים עסקים ברוסיה לפני כעשור. "אפשר היה לקנות יהלומים בהנחה של 30% - אז אם אדם קנה יהלומים ב-3 מיליון דולר וחסך מיליון, למה שלא ייתן 50 אלף דולר מתנה למי שעזר לו?", מסביר היהלומן את ההיגיון.

עסקי היהלומים ברוסיה היו ונותרו בשליטת חברת אלרוסה הממשלתית. היכרות עם האנשים הנכונים פתחה דלתות וסייעה להוריד מחירים, כך שכולם נהנו, פרט לאוצר הרוסי.

הישראלים הראשונים שנכנסו לרוסיה כדי לעשות עסקים היו היהלומנים. לב לבייב היה החלוץ. קשרים שטווה עם אישים פוליטים מובילים סללו לו את הדרך לעסקים רבים, על אף שמתיחות עם פוטין חיבלה לפעמים בעסקיו. לבייב נותר איש העסקים הישראלי הפעיל ביותר ברוסיה בתחום היהלומים, שאליהם צירף את עסקי אפריקה ישראל שבבעלותו, הפעילה בתחומי הנדל"ן, ושואפת להרחיב את פעילותה לתחומי החקלאות והתעשייה.

בעקבות לבייב, הגיעו לרוסיה במחצית השנייה של שנות ה-90 יהלומנים נוספים. הם הקימו מלטשות במדינה, מכיוון שבאותה תקופה היתה זו הדרך היחידה לקבל יהלומי גלם מהרוסים. כיום המצב שונה - הרוסים אינם מתנים מכירת יהלומים בליטוש ברוסיה, ורוב היהלומנים הישראלים סגרו את המלטשות. כל חודש עולים כ-50 יהלומנים למוסקווה כדי לרכוש יהלומי גלם במכרזים, ומלטשים אותם במקומות אחרים.

"עניין הקומבינות נגמר כמעט לגמרי. נכון שגם היום נותנים פה ושם 1,000 דולר, בתקווה לקבל מידע בעל ערך, אבל המצב אינו דומה לעבר", אומר היהלומן. פרט ללבייב, ידוע גם בני שטיינמץ כמי שעושה כיום עסקים נרחבים עם רוסיה ברכישת יהלומים. שטיינמץ פועל כדילר - מתווך שקונה ומוכר יהלומי גלם, אך לא מלטש אותם.

גם מוטי גנץ, נשיא התאחדות תעשייני היהלומים, הוזכר באחרונה על ידי נשיא אלרוסה כלקוח מכובד. יהלומן ישראלי נוסף שפעל ברוסיה, והסתבך בתפר שבין ממשלה אחת ליריבתה, היה אברהם (בומי) טראוב, שהואשם בעבירה על החוק. טראוב היה מבוקש ונעצר ברומניה לתקופה ממושכת, שבסופה שוחרר וחזר לישראל.

קבוצה שנייה של אנשי עסקים הפועלים ברוסיה מגיעה מענף הטלקום. גילת, אי.סי.איי וראד הם שמות מוכרים במשרד התקשורת הרוסי - והשלטון הריכוזי ניכר גם בתחום זה. "היתה ברוסיה לא מזמן תערוכת אינפוקום", מספר מקורב לעסקים עם רוסיה. "מי שהביא את החברות הפרטיות לפגישות עם החברות הישראליות היה משרד התקשורת הרוסי. הוא נתן הנחיה לאן להגיע ומתי, והן הגיעו.

"שרים ברוסיה מקבלים כספים מההכנסות של החברות שבתחום אחריותם, בשיעור מוסכם מראש. אם בתפירת מכרז השתתפו חמישה-שישה אנשים, הם יכנסו ישיבה ויחליטו כיצד לחלק 20% מהסכום שתתן להם החברה הזרה במזומן; החלוקה מתבצעת לפי מעמד. העסק מושחת מאוד, אבל מסודר ביותר".

במוסקווה אפשר למצוא גם סניף של רשת האופנה קסטרו, הממוקם באזור יוקרתי בכיכר האדומה, וכן מרכז לוגיסטי גדול של חברת פילואט. גם ספינות של צים הגבירו באחרונה את הביקורים שלהן בים השחור.

ישראלים מספרים כי אנשי הפשע המאורגן ברוסיה נוהגים להשתלט על מפעלים ועל מבנים, ולדרוש מהבעלים כספים רבים כתנאי לשחרורם. לכן מומלץ למזער נזקים בעזרת עורכי דין מקומיים, שילוו כל השקעה מראשיתה.

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"