סוד הפולינום: הסיוט הבא של חיפה

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

לא ייאמן, אך בהיחבא נרקמה לה תוכנית להקמת מבנה ענק בנמל חיפה. "פולינום" קוראים לו, ומאחוריו מסתתרת תוכנית של חיל הים להקים מבנה בדיוק בנקודה בה העיר גולשת לנמל, אותו מקום בו מתכננים פרנסי העיר לפתוח את הים לעיר, לחבר אליה את הנמל. בדיוק היכן שתיכננו לפתוח על המזח בתי קפה ומסעדות ולהקים בנמל אותו מרכז שיהפוך את חיפה למוקד תיירותי בינלאומי, מהגנים הבאהאים במרום הכרמל, דרך המושבה הגרמנית המחודשת והיפה אל הנמל ואל נופו המדהים של מפרץ חיפה. את הנוף הזה ישחית לנו המבנה הצבאי החדש.

ואכן, הפולינום - מושג שנלקח מהאלגברה - הוא מחסום מול עינינו: מבנה ענק רב חלקים, אשר כל אחד מחלקיו מורכב ממקדם המכפיל אותו, ויוצר מפלצת שתחסום את הנוף, מהיפים בעולם.

ראשי המגזר העסקי בחיפה תובעים כבר זמן רב להביא לעיר עוגנים כלכליים משמעותיים. ברור כי רק כאלה, אשר יביאו בעקבותיהם משקיעים ותעסוקה, ישנו כיוון ויביאו צמיחה כלכלית בחיפה. זה החלום, ובמקומו אנו עומדים לקבל סיוט.

בעבר נשמעו טענות כי בחיפה, במקום עיר שיש לה נמל, אנחנו הופכים לנמל שיש לו עיר. שוכחים כי נמל הוא לא רק מקור תעיסוקה, מעודד סחר ומאיץ צמיחה, אלא מאפשר פיתוח של תיירות בעיר. תיירות חוץ שבאה בדרך הים ותיירות נופש על רציפי הנמל. עתה, לאחר שנים רבות של עיכובים, וכדי להשתיק את המחאה, הודיעה המועצה הארצית לתכנון ובנייה כי היא מאשרת תוכנית לפיתוח חזית ים עירונית בחיפה.

התנהלות הצבא בעניין זה מקוממת עוד יותר. חיל הים תיכנן את התוכנית הזו כמעט במסתרים, ומבלי לשתף את רשויות התכנון העירוניות. במקרה נודע הדבר לראש העיר והוא הציע חלופה פחות הרסנית, שמתאימה גם לצורכי חיל הים. כעת בא הצבא ואומר: מאוחר מדי. אנחנו בלחץ זמן, אי אפשר להתחיל לבנות על פי ההצעה החלופית.

לא רק האטימות של הצבא מדהימה אותי. תמוהה בעיני שתיקתם של הגופים הירוקים. אותם ארגונים שכאשר עלתה בחיפה התוכנית לבניית המרינה, תוכנית שיכלה להביא לעיר שגשוג כלכלי ופיתוח תיירותי - הקימו קול מחאה, גייסו כל טענה הזויה וכל תומך אפשרי בארץ ובחו"ל, והצליחו לקבור התוכנית. היכן המתנגדים האלה היום? למה איננו שומעים את קולם? השקט הזה מאפשר להחלטה פזיזה של חיל הים להפוך לבכייה לדורות.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?