"נבעט לרשתות החברתיות בתחת"

אחרי שהושמץ, הוספד וננטש, נמכרו 70% מאתר חבר'ה, למשקיע שלישי תמורת כ20- מיליון שקל. מקימי האתר מתרעמים נגד המשמיצים ומבטיחים: "חבר'ה הוא לא מותג מת, הוא מותג רדום"

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

שלומי אונגר דרוך. אחרי שחבר'ה, האתר שייסד יחד עם שלמה ולדמן באמצעות חברת מחשבה, זכה לשלל "סופרלטיווים" שלכולם מוטיב משותף אחד - "החמצה", הוא אינו יכול שלא לגלות עוינות קלה כלפי עוד נציגת תקשורת. מה לא נכתב על אתר חבר'ה? שהוא גמור, שהוא טוטאל לוס, שהוא היה ווב 2.0 עוד לפני שמישהו ידע מה זה בכלל, שאף אחד לא הבין את הפוטנציאל שטמון בו - בעיקר לא מייסדיו - שהוא נהפך לשם נרדף לספאם, ושבכל מקרה, עכשיו הוא כבר סוס מת. לאונגר נמאס. "מה מת מה", הוא מתעצבן. "באינטרנט הכל מת ונולד מחדש".

גם הביטוי ווב 2.0 מקפיץ אותו: "זה באז וורד מעורר גיחוך שהמציאו אותו עכשיו, ואין לו דבר וחצי דבר עם האבולוציה המתרחשת ברשת כיום".

הוא לא מבטא את תהליך האבולציה ברשת?

"הביטוי לא נכון. מה שקרה זה שהגולשים החליפו כלים, למשל מאי-מייל (דואר אלקטרוני) למסנג'ר (תוכנות להעברת מסרים מידיים). המעבר מכלי אחד לאחר היא טבעית. אנחנו לא פורצי דרך ולא המצאנו שום דבר חדש, אלא רק יצרנו כלים כדי לקשר בין חברים. הווב 2.0 הוא מונח אופנתי שאין לו שום דבר עם תהליכים ממשיים שמתרחשים. כעת אנחנו נספק פלטפורמה לחברים אמיתיים, ולא נייצר באז סתמי".

באז וורד או לא, במקרה של חבר'ה "לידה מחדשה", היא יותר מסתם ביטוי - היא הכרח. על הליך ההחייאה מופקד כעת גיא כהן, הבעלים של חברת גלובל נטוורקס, שרכשה בחודש שעבר 70% מחבר'ה, ביחד עם חברת סייבל השקעות ומשקיעים פרטיים נוספים. המטרה של הרוכשים היתה ברורה: להפוך את חבר'ה לרשת חברתית.

על תג המחיר אף אחד לא מוכן לדבר. "הסכמנו שאנחנו לא מדברים על זה", אומרים אונגר, ולדמן וכהן פה אחד. ההערכות בעיתונים דיברו על סכום של 15-20 מיליון שקל. אבל לטענת ולדמן "כל אחד אמר מה שהוא רוצה, אנשים סתם זרקו מספרים".

גם אופי העסקה - מזומן או מניות - נותר סודי. "אנחנו לא רוצים לדבר על זה", חותך אונגר, "יש לנו מסרים אחרים. עשינו עסקה, ועכשיו אנחנו יוצאים למלחמה אמיתית שכמותה לא היתה באינטרנט, והיא כוללת הרבה שחקנים. יש תחושה שעולם הרשתות החברתיות הגיע לשלב קריטי באבולציה שלו, וזו נקודת הזינוק הכי מעניינת כדי להיכנס לקרב. הכותרת פה היא מלחמה, ולמלחמה הזו הולכים להיכנס כל השחקנים. תחשבי מי משחק כבר, ומי הולך להיכנס: וואלה, nrg, מייספייס, פייסבוק, TheMarkerCafe. כל הכוחות מכוונים לקרב, כשההערכה היא שפרט לכמה נישות שוליות, יהיה מנצח אחד גדול".

וזה יהיה חבר'ה, כמובן?

"אם ברשת חברתית בישראל יש עשרות אלפי משתמשים, אנחנו באים עם מאגר נתונים של יותר ממיליון משתמשים רשומים באתרי הקבוצה, בעיקר בחבר'ה. עם תשתית כזאת, אנחנו מובילים בגדול".

מאגר הנתונים של חבר'ה הוא אמנם הנכס העיקרי שלו - שארית מימי הזוהר של האתר, שהוקם ב-2002 על ידי חברת מחשבה, ונהנה מהסחבקיות הישראלית החמימה שמשכה אליו את הגולשים. בשיאו, נהנה האתר מיותר ממיליון וחצי משתמשים רשומים, שהשתמשו בו, בין השאר, כדי לערוך פגישות מחזור, לבדוק אם מלכת הכיתה התחתנה, לברר מה מצב הקרחת של החבר ליחידה ואולי אף לשחזר אהבת נעורים נשכחת. מאגר הנתונים הזה תורגם להכנסות, באמצעות דיוור ישיר שהחלו החברים לקבל לתיבות המייל שלהם. במלים מכובסות פחות, החברים הופצצו בג'אנק מייל.

בעבר פורסם כי ההכנסות של אתר חבר'ה מפרסום הן 10 מיליון שקל בשנה. האם מספרים אלה קרובים למציאות?

ולדמן: "בזמנו היו הכנסות יפות מאד. חבר'ה אף פעם לא הפסיד כסף, ומיום שהוא נולד, הוא התפרנס בכבוד".

האם הוא גם היה רווחי?

"החברה תמיד היתה רווחית, אם כי אין ספק שבשנה-שנתיים האחרונות היא לא היתה רווחית כמו בתחילת הדרך. עבדנו במודל של אספקת לידים ללקוחות (אספקה של כתובות אימייל ללקוחות, כדי שיוכלו לשלוח מיילים פרסומיים - מ"כ). היכולת שלנו לספק לידים איכותיים ומפולחים גרמה לכך שתמיד היו לנו הכנסות, שגדלו והלכו. בתקופה האחרונה הן ירדו, כמובן".

טענו ש"מכרתם" את הגולשים למפרסמים.

"לא מכרנו שום דבר. כולם נתנו את הסכמתם. פעם בשבוע שלחנו דואר, וכל אחד היה יכול להסיר עצמו מהרשימה. כל מי שביקש הוסר, ולכן אני לא חושב שבעניין הזה היה חטא כלשהו".

אף על פי כן, הצלחתם לגרום לכך שחבר'ה יזוהה עם ספאם.

"זה לא היה ספאם. כדי שמייל ייחשב ספאם צריכים להתקיים שני תנאים: האחד הוא שלא הסכמת לקבלו, והשני - שאין לך אפשרות להסיר עצמך מרשימת הדיוור. אצלנו היתה הסכמה, ובכל מייל ששלחנו היתה אפשרות הסרה".

"נשתמש בכל הכלים"

ספאם או אמצעי שיווק לגיטימי - מתקפת הדואר לא התקבלה בעין יפה. לצד תהליכים אחרים, היא תרמה לכך שעם הזמן הועם זוהרו של חבר'ה. הגימיק מוצה, הגולשים עזבו, אבל הנתונים נשארו - אף כי לא ברור כמה מהם אכן מעודכנים.

כשתעלה הרשת החברתית החדשה, לפי התכנון - ברבעון הראשון של 2008, מתכננים בחבר'ה לעשות שימוש גם בכתובות המייל שברשותם, כדי להזמין את המשתמשים אל הרשת.

כתובת המייל שאיתה נרשמתי לחבר'ה כבר מזמן לא רלוונטית, ואני בטח לא היחידה.

אונגר: "אבל יש הרבה אנשים שהכתובת שלהם כן עדכנית. האתגר לא פשוט, אבל אנחנו נשתמש בכל הכלים, כי יש מקום לרשת חברתית אחת - והיא תהיה הרשת שלנו".

אתם לא נכנסים לתחום קצת באיחור?

אונגר: "ממש לא, זה בדיוק המועד. ניסינו לעשות דבר כזה ב-2003, והגולשים לא היו בשלים. נכון שההייפ הגדול שהיה ב-2002, עם גל של פגישות מחזור ורומנטיקה מתקתקה, חלף. ברור שאי אפשר לשמור על רמה של נוסטלגיה סכרינית כזאת לאורך זמן. אבל אותנו מעניינים פחות ילדים ופוקימונים, אלא יותר הגולשים הבשלים שמשתמשים ברשת לצרכים חברתיים אמיתיים".

ולדמן: "גם כיום, אם מישהו מארגן פגישת מחזור, הכלי הראשון שהוא פונה אליו הוא חבר'ה. מעבר לכך, הוספנו הרבה מאוד תכנים חדשים. אנשים לא ייכנסו רק כדי לחפש חברים מהעבר, הם יחזרו וימצאו הזדמנויות ותחביבים משותפים".

אונגר: "אנחנו לא מכוונים לארלי אדפטרז (משתמשים שממהרים לאמץ טכנולוגיות חדשות - מ"כ), אנחנו מכוונים למאסה קריטית, והיא תאמץ אותנו כי נציע סט של שירותים שייתנו ערך מוסף לפעילות הזאת".

אילו ערכים?

אונגר: "נציע כלים לניהול עולם של תתי-רשתות חברתיות. למשל, תהיה תת-רשת של הכתומים מגוש קטיף, תת רשת של רוכבי אופניים וכך הלאה. תתי הרשתות ייבנו על בסיס מאגר הנתונים שלנו, כשאנחנו נבצע רק את השלב הראשון - ומכאן והלאה הכלים יהיו בידי המנהלים של הרשתות. לכל רשת יהיה מנהל, והוא יקבע את החוקים.

"האג'נדה שלנו היא שגולשים לא מחפשים יחסים וירטואלים או סקס וירטואלי, הם מחפשים יחסים אמיתיים וסקס אמיתי. אנחנו נקפיד שתהיה פחות אנונימיות, ונעניק ערך חברתי אמיתי לאתר. התקשורת תהיה בין אנשים ולא בין זהויות. אנשים שיירשמו כדני שובבני יימחקו. לא באנו לבנות סקנד-לייף שבו מתחפשים, באנו לבנות עולם מזוהה".

להעיר מותג רדום

"חבר'ה הוא לא מותג מת, הוא מותג רדום", מאבחן כהן, הבעלים הטריים. "כל אחד מכיר אותו, וכל סקר שיווקי שתקראי יגיד לך שתמיד הרבה יותר קל להעיר מותג רדום מאשר ליצור מותג חדש. חבר'ה הוא מותג טוב, כולם מכירים אותו או רשומים אליו. מה שטוב בחבר'ה זה שהוא נרדם בצורה נעימה; הוא לא הלך לישון כמו רמדיה, הוא הלך לישון כי הוא מיצה את עצמו כפלטפורמה לפגישה עם חברים מבית הספר. פגשנו, מיחזרנו - אין לנו יותר מה למכור בתחום הזה. מה שיש לנו למכור, והמון, זה היכולת למנף את הכוח הזה. אנחנו נשיק רשת חברתית חדשה, שהכוח שלה יהיה בפילוח.

איך מעירים מותג שנרדם?

"בדקנו עם אנשי מקצוע כמה מאמץ צריך להשקיע בבניית מותג קיים, כדי להעיר אותו, והם בנו תוכנית מפוארת מאוד, שתביא את המותג להיות אחד מחמשת האתרים המובילים בישראל בתוך שנה מהיום. חבר'ה הולך לבעוט בתחת לכל רשת חברתית שקיימת, ולכאלה שעוד יקומו, כי אין מי שיכול להתחרות בכמות האנשים שיש לנו, ושלהם נציע את השירות הזה".

מאגר המידע הוא רק הצעד הראשון. אחר כך צריך גם לגרום לאנשים להישאר.

"מה הבעיה של רשתות חברתיות כמו פייסבוק או TheMarkerCafe? שכולם רשומים, אבל אף אחד לא עושה כלום. כולם יושבים ומחכים שמשהו יקרה. אצלנו הרשת תהיה בית, שיאפשר לאנשים להכיר חברים חדשים לפי תחומי עניין משותפים. ברגע שמישהו יירשם, נוכל להציע לו להצטרף לתתי-רשתות ממוקדות. אנחנו רוצים להגיע למצב שבו כל אחד שנרשם לחבר'ה יהיה רשום כבר לרשת החברתית".

אתה לא סבור שהשוק הזה כבר רווי?

"כיום אנחנו במצב טוב, כי אין רשת חברתית מובילה. מקושרים פונה לנוער, ופייסבוק פופולרית בקרב אנשים שמבינים באינטרנט. אבל מה עם כל אלה שלא מכירים את ההייפ התל-אביבי של TheMarkerCafe ופייסבוק? לנו יש גישה ישירה ליותר מ-50% מהגולשים הבוגרים, וזה בדיוק הזמן להתחיל לפעול. שוק הרשתות החברתיות מתהווה, ואין בו עדיין שחקן מרכזי".

מבחינת גלובל נטוורקס, ההזדמנות לרכוש את חבר'ה לא יכלה להגיע בעיתוי מוצלח יותר. החברה, המפעילה את אתרי ההיכרויות אקס-לאב הפרובוקטיווי ובליינדייט הסולידי יותר, בדיוק שקלה אפשרויות להתרחב. מאגר המידע האטרקטיווי של חבר'ה קרץ לה. הקשר נוצר באמצעות שחר סיידון, מנכ"ל סייבל, והמשא ומתן ארך כחודשיים.

"כשנכנסו לשוק ההיכרויות לפני ארבע שנים, הוא היה בשליטה בלעדית של ספארק (מפעילת האתרים jdate וקופידון - מ"כ)", אומר כהן. "כיום, בליינדייט ואקס-לאב גדלים בקצב של 100% בשנה, וממשיכים לגדול - אז מהבחינה הזאת השגנו את מטרתנו. לפני שלושה-ארבעה חודשים ניהלנו ישיבה אסטרטגית, ושאלנו את עצמנו אם אנחנו רוצים לרכוש עוד חברה בתחום ההיכרויות ולהשתלט על השוק. בחנו כמה רכישות מעניינות מאוד בכל מיני תחומים, והרכישה של חבר'ה התאימה לנו כמו כפפה ליד, מכל מיני סיבות. היתה לנו עוצמה אדירה עוד לפני רכישת חבר'ה, ובטח שתהיה לנו גם אחריה.

"לאקס-לאב ולבליינדייט יש ביחד 750 אלף משתמשים מפולחים. אני יודע איפה הגולש גר, מה ההשכלה שלו, מה הוא אוהב לעשות, איפה הוא אוהב לבלות וכמה כסף הוא מרוויח. באתרים אחרים, כאשר הגולשים נדרשים למלא שאלונים, פעמים רבות הם כותבים ג'יבריש, כך שלמאגרי המידע שלהם אין כל ערך. בתעשיית ההיכרויות - מאחר שהגולש רוצה להכיר מישהו שמתאים לו, הוא משתדל למלא פרטים מדויקים".

אז בעצם קניתם מאגר מידע יקר.

"הסיבה העיקרית לרכישת חבר'ה היא מאגר המידע המפולח והעצום שלה, שכולל מיליון גולשים באיכות גבוהה מאוד. אחד הנתונים המדהימים שלמדתי, הוא שגם כיום נרשמים לחבר'ה 15 אלף חברים חדשים מדי חודש. בעקבות המכירה נוצרה פלטפורמה שמאגדת בתוכה 1.75 מיליון משתמשים, ברמת פילוח שאי אפשר להשוותה לשום דבר אחר. למעשה, חוץ ממשרד הפנים, אין בישראל גוף שיש לו מידע רב כמו שלנו".

ומה אתם מתכוונים לעשות עם כל המידע הזה?

"כיום אנחנו שולחים דיוור בכמות מיקרוסקופית. אנחנו יודעים להציג פרסום מכל סוג שהוא, שפוגע בדיוק לצרכים של הגולש. אני יודע הכל על הגולש - ואני רוצה להפוך את הפרסום לחוויה שלא תעיק עליו, אלא להיפך, שתתתרום לו".

החברות רוצחות את הגולשים

מה יהיה המודל העסקי שלכם?

בשנה הקרובה נבחן את כל המודלים האפשריים, כשהמטרה היא להשתמש בכוח הפילוח כדי לספק לגולשים מודלים שישרתו אותם - לא יעיקו עליהם יותר מדי, אלא ייתפסו בעיניהם כאד-ווליו (בעלי ערך מוסף). הבעיה היא, שכיום כמעט כל החברות רוצחות את המשתמשים שלהן עם פרסום. הגולש לא מוצא עצמו בין כל הפופ-אפים שקופצים. אנחנו בוחנים דרכים מעניינות יותר כדי למשוך גולשים וכדי שגם הם ירוויחו מהפרסום".

הדיוור הישיר היה מעיק.

"בתחום הדיוור נעשו טעויות. נשלחו דיוורים לא מתאימים, וזה קרה בתקופה שבה דיוור ישיר נתפס כ'ביג נו-נו'. אני מודה שהיתה בעיה, נעשו טעויות ואנחנו לומדים מהן. אנחנו מאמינים שכל הטעויות תוקנו או יתוקנו. נצמצמם את כמות הדיוור הישיר למינימום - רק לדיוורים שיש בהם ערך כלשהו לגולש".

אונגר: "אנחנו נספק ערך מוסף למפרסם, על בסיס פילוח ממוקד. נציג לגולש שלנו מסרים טקסטואליים מפולחים וממוקדים, זה יותר מבאנרים. תשכחי מכל מה שאת יודעת על פרסום, המפרסמים היום יותר מפותחים מפעם. אצלנו, גבר בן 40 יראה פרסומת ללקסוס, וילד בן 17 יראה פרסומות לאופניים. חבר'ה החדש לא יתעסק בדיוור ישיר, ובאתר הישן הפעילות הזו תצומצם למינימום ולרמות פילוח מדוקדקות".

לדברי כהן, סיבה נוספת לרכישת חבר'ה, היא האתרים שהוא כולל, כמו אתר pic לשיתוף תמונות, ואתר לוחות המאנדקס לוחות בתחומים שונים. "קשת הפעילויות שיש לחבר'ה, שהן חלק מהרכישה, קצת נבלעו בהמולה, אבל אנחנו מתעתדים להפוך כל אחד מהאתרים האלה למוביל בתחומו. pic למשל, שיש בו 15 מיליון תמונות ומאות אלפי משתמשים, ייהפך למותג הגדול ביותר בישראל לשיתוף תמונות.

"בתחום הלוחות, אנחנו עומדים לעלות אתר שיגרום ללא פחות ממהפכה. בתוך שנה מהיום נהפוך את אתר לוחות לאחד מהאתרים המובילים בישראל בענף - הן בחשיפה והן בהכנסות. נשיק אותו בחודש הבא, במה שיחולל מהפכה צרכנית. הפוקוס שלנו ממוקד כולו בצרכים של הגולשים, וכל מה שאנחנו עושים נובע מהרצון לשרת אותם. הכסף יגיע אחר כך. ככה התחלנו בתחום ההיכרויות, וככה זה יהיה עם כל האתרים שקנינו".

האם יד2 צריכים להתחיל להזיע?

אונגר: "לא נתחרה ביד2 בכלל, כמו שגוגל לא מתחרה באתרים שהוא מאנדקס. אנחנו מציעים כיום אינדקס לוחות משוכלל, ובעתיד נשכלל אותו עוד יותר. נעניק ערך מוסף לגולשים בתחום אתרי הלוחות, וכן - זו תהיה ממהפכה".

האם הרשת החברתית החדשה לא מאיימת על פעילותם של אתרי ההיכרויות של גלובל, או שאולי תהיה סינרגיה בין הפעילויות?

כהן: "המותגים נפרדים והתחומים נפרדים. אתרי היכרויות הם תת-משפחה בתוך הרשתות החברתיות. למעשה, מתרחשת כאן אבולציה הפוכה. באופן טבעי, היתה צריכה לקום קודם כל רשת חברתית - ואחריה אתר היכרויות, כשתחום העניין המשותף הוא מציאת אהבה. בכל מקרה, רשתות חברתיות ואתרי היכרויות מפרים זה את זה ולא מפריעים זה לזה. הקמנו אתר דייטים, בשם חבר'ה דייט, שהיה מדור אחד בתוך אתרי חבר'ה. אין לנו שום כוונה להפוך את חבר'ה לאתר היכרויות נוסף".

הבשורה של חבר'ה: עידן האינטרנט המזוהה וקללת הדיוור הישיר

אתר חבר'ה הוקם בהשראת האתר האמריקאי classmates, שנהנה עד היום מפופולריות רבה בארה"ב. שלומי אונגר הגה, שלמה ולדמן השקיע - וב-2002 הושק האתר במסגרת בית התוכנה מחשבה, המעסיק כיום 100 עובדים. אונגר וולדמן, חובשי כיפה שמנהלים את עסקיהם ממשרדים באור יהודה, היו ונשארו דמויות חריגות יחסית בנוף יזמות האינטרנט הישראלי.

חבר'ה איפשר למשתמשים הישראלים לאתר חברים מכל תחנה שעברו בחייהם: בית הספר, תנועת הנוער, השירות הצבאי והלימודים באוניברסיטה. ואולם מעבר לאפשרות שסיפק האתר - ליצור קשר עם חברים מן העבר - הבשורה המשמעותית ביותר שלו היתה בתחום "האינטרנט המזוהה": בעידן החדש שהחל, נרשמו הגולשים בשמם האמיתי ומילאו פרטים אישיים נכונים, שלא כמו באתרים אחרים.

עם הזמן, נוספו לחבר'ה עוד ועוד אתרים, והוא נהפך לקבוצה קטנה: אתר לוחות - אינדקס המאגד פורטלים של לוחות מודעות; PIC - אתר לשיתוף אלבומי תמונות; והייד-פארק - אתר פורומים שנרכש על ידי חבר'ה בכמיליון שקל. הקבוצה ניסתה להתרחב עוד באמצעות הכנסת אתרים נוספים תחת המותג חבר'ה, בהם אתר חבר'ה ג'וב, לחיפוש עבודה, אתר המשפחות חמולה, אתר חבר'ה קול לבני נוער ואתרי ההיכרויות חבר'ה דייט ודתי דייט.

חבר'ה לא גבתה כסף מהגולשים בעבור השימוש באתר, והכנסותיה התבססו על פרסום באמצעות דיוור ישיר, מה שעורר לא מעט תרעומת כלפיה. בראיון שנערך עם מקימי האתר ב-2003, שטחו השניים את ה"אני מאמין" שלהם להפעלת אתר אינטרנט מצליח. הנוסחה כללה, בין השאר, עקרונות כמו: אינטרנט מזוהה, פרסום מפולח, תוכן המנוהל על ידי הגולשים ודאגה לשביעות רצונו של המפרסם. "קל יותר לרוץ במעלה ההר ולצמוח, מאשר לעמוד במדרון ולשמור על הקיים", אמר אונגר לפני ארבע שנים, "אז אנחנו רצים לפסגה".

שלמה ולדמן

גיל: 56

מצב משפחתי: נשוי + שלושה ילדים

מגורים: רמת גן

עוד משהו: חובב פרחים, בונה בימים אלה חממת סחלבים

שלומי אונגר

גיל: 38

מצב משפחתי: נשוי + חמש בנות

מגורים: רחובות

עוד משהו: בשנה שעברה הקיף את ניו זילנד באופניים

5 תחנות

שלומי אונגר

1991: הקים את חברת התוכנה קרן מערכות, שפיתחה פתרונות לעיוורים

1996: עבד בסטארט-אפ wizapp, שעסק בפיתוח פתרונות לאפליקציות מבוססות ווב, ונסגר כעבור שנתיים

1998: הקים את חברת מחשבה לפיתוח פתרונות מיקור חוץ, החברה מעסיקה כיום כ-100 עובדים

2002: הקים את אתר חבר'ה

2007: מכר את אתר חבר'ה ופיתח מיזם חדש בארה"ב בשם מייקונטיינר.אורג, העוסק בתחום של תמיכה בנוער במצוקה

5 תחנות

שלמה ולדמן

1974-1980: שירת בחיל האוויר, כאחראי על טילי ההוק

1980-1990: עבד בחברת סייטקס ומונה לחבר הנהלה

1990-1992: שימש מנכ"ל - TPC מפעל למעגלים מודפסים

1992-1996: כיהן כמנכ"ל חברת אינדיגו

1998: הקים את חברת מחשבה ביחד עם שלומי אונגר

גיא כהן

גיל: 38

מצב משפחתי: רווק

מגורים: בת ים

עוד משהו: ההיכרות שלו עם עולם הדייטינג התחילה באמצעות דייט באתר מאצ'.קום בניו יורק

5 תחנות

גיא כהן

1991-1992: טיול של שנה וחצי בדרום אמריקה, אחרי הצבא

1994-1998: סמנכ"ל שיווק של חברת קוסמטיקה שכבר לא קיימת

1998-2003 : גר בניו יורק ועבד במריל לינץ' כיועץ לפטפורמות הקשורות למסחר בבורסה

2003 : חזר לישראל והקים את גלובל נטוורקס

2006: גלובל נטוורקס רכשה את בליינד דייט

לא רוצה להיזכר

יש משהו שמעורר אי נוחות באתר חבר'ה. אולי זו העובדה שחבר'ה, בדיוק כמונו, הוא כבר לא מה שהיה פעם. חלמתם על מפגש נוסטלגי ואינטימי? קבלו את הפורטל חבר'ה נקודה co נקודה il, שמציע בשורת הנושא של החלון: "מציאת חברים מהעבר, חדשות, פורומים, אלבומי תמונות, גיימרים, סרטים, רפואה ומזג אוויר". נו מילא, זה הרי חלק מההייד-פארק, וצריך להתפרנס בדרך כלשהי. באמת חשבתם שמישהו יעמול כדי להחזיר לחיינו אנשים שניסינו לשכוח - ללא תמורה?

בינגו. זה העניין - לא התמורה (פרנסה היא דבר יפה), אלא העובדה שניסינו לשכוח. בואו נודה בזה, אנשים שיש להם חבר'ה אמיתיים לא נכנסים לאתר הזה. הם יודעים טוב מאוד מה קורה עם מי שלמד אתם, שירת אתם או היה אתם. הם לא צריכים "למצוא חברים מהעבר", כי הם לא איבדו אותם אף פעם. האמת היא שהאתר לא הוקם בשביל חברה'מנים כאלה, אלא דווקא בשביל אלה שנכנסים לאתר כדי להשתכנע שבעצם, הם לא הפסידו כל כך הרבה.

אפרת נחושתאי

שתי לידות עשו לך רע

לכל אחד יש אינטרס מסוים בעת הגלישה באתר חבר'ה. לא משנה אם אתה נשוי, אב לילדים, צמוד לקרקע פלוס לברדור. לרוב מכריי יש פחות או יותר אותה המטרה: לזהות אם רונית, שבכיתה ח' כבר רמזה על קווי דמיון מסוימים לפמלה אנדרסון, הצליחה לשמור על הגזרה אחרי שתי לידות. ובכן, היא לא הצליחה.

חבר'ה הוא סוג של מנהרת זמן, שמאפשרת לייצר המציצנות שלנו לבוא על סיפוקו, ולראות מה עשו השנים לקו השיער (אם כי התמונות באתר, לרוב מהטיול לתאילנד, אינן משקפות בהכרח את המציאות). ממרום 32 שנותיי, אני מסתכל אחורה על בני המחזור שלי - שנת 1994, עירוני ג' חיפה - ונדהם לגלות מה קרה לאנשים שהכרתי. החבר'ה, שהיו כל כך מגניבים בזמנו, מסכמים את חייהם במשפט אחד: "נשוי. עובד בהיי-טק".

העבריינים, אלה שמעולם לא חשבו שייצא מהם משהו, למדו קורס מקצועי כלשהו בימי הבועה - והיום הם מסכמים את סיפור חייהם במשפט: "נשוי. עובד בהיי-טק". הבחורות היפות מסכמות את סיפור חייהן במשפט: "נשואה, לעובד היי-טק", והחנונים, אלה שבילו את מיטב שנותיהם בתיכון בלימודים, מסכמים את חייהם במשפט - נכון, "עובד בהיי-טק". מעטים נשואים. חלקם עברו לתל אביב ונעשו עיתונאים. למעשה, בית הספר שלי תרם לתקשורת הישראלית כמות נאה של עובדים.

עצוב לראות כמה מעטים מבני המחזור שלי נשארו לגור בחיפה. רובם שכנים שלי באזור גוש דן. אני לא אנסה ליצור אתם קשר, אין לי בשביל מה. החיים ההם, בחיפה, עם הקבוצות החברתיות המטופשות והתלבושת האחידה, לא ניבאו, אפילו ברמז, באיזו אופן אחשוב ואתנהג 14 שנים מאוחר יותר. אני פותח את המסגרת וכותב: "עיתונאי. נשוי. לא עובד בהיי-טק".

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי