השלטון המקומי הערבי: משבר כרוני הזועק להתערבות מיידית

התפטרותם הקולקטיווית של ראשי הרשויות המקומיות הערביות היא המסמר האחרון בארון השלטון המקומי הערבי ועדות לקריסה טוטאלית של המערך הארגוני בציבור הערבי

עלי חיידר
עלי חיידר

השבוע הגיעו מים עד נפש ופקעה סבלנותם של ראשי הרשויות המקומיות הערביות, עד כדי הכרזה על התפטרות קולקטיווית, שתיכנס לתוקף בעוד כשלושה חודשים. רבים מהם אף הפקידו כבר את מכתבי ההתפטרות שלהם במשרד יו"ר ועד ראשי הרשויות המקומיות הערביות בנצרת (הארץ, 23.10). ראשי הרשויות הודיעו גם כי בנוסף להחלטתם ההיסטורית להגיש התפטרות קולקטיווית הם ינקטו שורה של צעדים להחרפת המחאה ולייעול מאבקם מול רשויות המדינה.

שלוש סיבות מרכזיות עומדות בבסיס מחאתם של ראשי הרשויות.

1. מספר גדול של רשויות מקומיות ערביות פוזרו באחרונה על ידי שרי הפנים, ותחתן מונו ועדות קרואות, בראשות אזרחים יהודים בעלי רקע ביטחוני או זיקות פוליטיות לשרים הממנים. המהלך מנוגד לרצון התושבים, פוגע בעקרונות היסוד של הדמוקרטיה ובזכותם של האזרחים לנהל את עצמם ומשדר מסר שלילי מאוד כלפי הציבור הערבי בכלל וכלפי ראשי הרשויות הנבחרים בפרט. ניהול 15 מתוך 64 הרשויות המקומיות הערביות על ידי ועדות קרואות משיב לתודעה הקולקטיווית הערבית את התקופה החשוכה של הממשל הצבאי.

2. הרשויות המקומיות נמצאות במשבר פיננסי שהולך ומחריף, ומתבטא במצב כלכלי רעוע ובגירעונות תקציביים גדלים. מלכתחילה, הרשויות נקלעו למשבר בשל העובדה שמוסדות המדינה - ורשויות התכנון בראשם - מגבילות את פיתוח היישוב הערבי ויוצרות על ידי כך חסר משמעותי במקורות ההכנסה העצמית שלו, ובכך גורמות לתלות כמעט מוחלטת במשאבים המוזרמים מהשלטון המרכזי, וכספים שאמורים להגיע לרשויות המקומיות ממשרדי הממשלה אינם מגיעים.

משרד הפנים מתנה את העברת הכספים בעמידה בשיעור בלתי ריאלי של גביית מסים, שרוב התושבים אינם יכולים לעמוד בו. מצבם הסוציו-אקונומי של התושבים יוצר מעגל קסמים: רבים אינם מצליחים לעמוד בחובותיהם לרשות המקומית, וכתוצאה מכך הרשות אינה מסוגלת לספק להם שירותים אלמנטריים, ואפילו לשלם משכורות לעובדיהן. ואם לא די בכך, הצמצומים והקיצוצים הצפויים בתקציב של 2008 מוסיפים שמן למדורה הלוהטת ומסכלים כל תקווה לשינוי.

3. הממשלות השונות אינן מיישמות את ההסכמים שחתמו עם ראשי הרשויות המקומיות. יש פער גדול בין ההבטחות וההצהרות לבין הביצוע בפועל. שורה ארוכה של התחמקויות ואי ביצוע הבטחות מעמיקות את אי האמון במדינה מצד הציבור הערבי בכלל והרשויות המקומיות בפרט, ומקטינות את המוטיווציה להיאבק ליצירת שינוי רציני.

בטרם נחווה מצב של אנרכיה בשלטון המקומי הערבי, וכדי לחולל שינוי במציאות חיוני לנקוט כמה צעדים שיעידו על רצון אמיתי ונחישות להביא לתוצאות פרקטיות. מצד אחד, על האוכלוסייה הערבית לממש את מחויבותה כלפי הרשויות המקומיות ולהיענות לקריאותיהם התכופות של ראשי הרשויות לשלם את חובותיהם לרשות המקומית, לצאת מהאדישות ולפעול לשיפור איכות השלטון המקומי הערבי. מצד שני , על ראש הממשלה להיענות לדרישותיהם של ראשי הרשויות הערביות ולפעול באופן מיידי לביצוע התחיבויותיו ולהזרים את התקציבים הדרושים כדי לפתור את הבעיות הנקודתיות. על הממשלה להבטיח את המשאבים הדרושים לשלטון המקומי הערבי בתקציב 2008, בהתאם לעקרונות השוויון והצדק החלוקתי. יתר על כן, על הממשלה לבצע רפורמה כללית ומקיפה בשלטון המקומי הערבי, תוך שיתוף פעולה אמיתי והתייעצות עם ראשי הרשויות הערביות ומומחים ערבים כדי למצוא דרכים מהותיות לפתרון המשבר שהרשויות המקומיות מצויות בו.

הכותב הוא עורך דין ומנכ"ל שותף של עמותת סיכוי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?