פסגות שקלית ארוכה - גם מנצחת וגם זולה

קרנות המתמחות בהשקעה שקלית לטווח ארוך מתאימות למשקיעים שלא רוצים מניות ולא חוששים מאינפלציה

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

השקעה שקלית ארוכה היא השקעה באג"ח של ממשלת ישראל שמבטיחה תשואה שאינה צמודה למדד. מכיוון שמרכיב ההצמדה חסר, באג"ח השקליות יש סיכון. לכן הן מציעות למשקיעים ריבית גבוהה יותר מאשר הריבית שניתן לקבל באפיקים צמודי המדד. בשנים האחרונות האינפלציה בישראל היתה נמוכה, ומשקיעים שהעדיפו את אפיקי ההשקעה השקליים נהנו מתשואות נאות וגבוהות הרבה יותר מהמשקיעים באפיקים הצמודים.

כיום, כאשר רמת הריבית במשק נמוכה יותר, גם פוטנציאל הרווח באפיקים השקליים הצטמצם מאוד. הסיכון העיקרי בהשקעה באפיק שקלי הוא הסיכון האינפלציוני. ככל שהסכנה האינפלציונית גדלה, כך נשחקת התשואה הריאלית של המשקיע. מרכיב אחר בסיכון הוא אורך ההשקעה. מי שמשקיע באג"ח שקלית (אג"ח שנקראת בבורסה בשם "שחר") שתיפדה עוד תקופה ארוכה, חשוף לסיכון גבוה בהרבה ממשקיע שרוכש אג"ח שקלית לתקופה קצרה. הסיכון הזה התממש השנה, כאשר האפיקים השקליים הארוכים רשמו ירידה חדה יחסית בין מאי לאוגוסט.

אופק התקופה מגדיר גם את הסיכוי. פוטנציאל הרווח של ההשקעה באפיקים השקליים יהיה גבוה יותר ככל שפדיון האג"ח רחוק יותר ומשך החיים הממוצע של האג"ח ארוך יותר.

השקעה שקלית לטווח ארוך היא פעולה שניתן לעשות לבד על ידי רכישת אג"ח מסוג שחר בבורסה, או באמצעות קרנות נאמנות שמתמחות בהשקעה באג"חים כאלו. בבורסה של ת"א יש כמה קרנות שקליות ארוכות. בקבוצה זו בולטת לטובה הקרן של בית ההשקעות פסגות-אופק (פסגות שקלית ארוכה). בתוך הקבוצה שלה הניבה הקרן של פסגות את התשואה הגבוהה ביותר מתחילת 2007, ב-12 וב-36 החודשים האחרונים. פסגות בולטת גם בדמי ניהול נמוכים לעומת הקרנות המתחרות. דמי ניהול נמוכים הם מרכיב שחשוב לשים לב אליו, משום שהתשואה הפוטנציאלית שמציעים האפיקים השקליים נמוכה בהרבה מהתשואה הפוטנציאלית במניות. לפיכך, דמי הניהול הנמוכים שגובה פסגות בקרן השקלית הארוכה הם יתרון חשוב למשקיע שמחפש אפיק השקעה סולידי יחסית לטווח ארוך.

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"