גרינספאן: "הבנק הפדרלי יעלה את שיעור הריבית בארה"ב ל-10% עד 2030"

היו"ר לשעבר של הבנק הפדרלי טוען בספרו כי המניע העיקרי לפלישה לעיראק היה הנפט

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

ספר זיכרונותיו של היו"ר לשעבר של הבנק הפדרלי, אלן גרינספאן, שצפוי להגיע למדפי החנויות היום, ממשיך להכות גלים. לאחר שביקר בחריפות את ממשל בוש בגין העדפת שיקולים פוליטיים על פני שיקולים כלכליים, טוען גרינספאן בספרו האוטוביוגרפי החדש כי המניע העיקרי לפלישה האמריקאית לעיראק ב-2003 היה נפט.

"מעציב אותי שלא נוח מבחינה פוליטית להודות במה שכולם כבר יודעים: המלחמה בעיראק היתה קשורה בעיקר לנפט", כתב גרינספאן. ארה"ב ובריטניה טענו מאז ומתמיד כי הפלישה לעיראק לא היתה קשורה כלל לנפט, אלא נועדה לפרק את עיראק מנשק להשמדה המונית, ולשים קץ לתמיכתו של סדאם חוסיין בטרור.

גרינספאן, בן 81, שכיהן כיו"ר הבנק הפדרלי במשך כשני עשורים, מעריך בספרו החדש בן 500 העמודים, "The Age of Turbulence: Adventures in a New World", כי הבנק הפדרלי עשוי להכפיל את שיעור הריבית בארה"ב לעומת הנוכחי, ל-10% לפחות, עד 2030 כדי לבלום את האינפלציה.

בנוסף הוא מעריך כי האטה בצמיחה של פריון העבודה ועלייה ברמת השכר מחוץ לארה"ב תגרום ככל הנראה לעלייה במחירים לצרכן בארה"ב ברבע המאה הקרובה.

"כדי שהאינפלציה בארה"ב תישאר מתחת ל-2%, עשוי הפד, לפי התסריט שלי, לנקוט מדיניות מצמצמת כה קיצונית, עד כי ייתכן שיידרש להעלות את הריבית לרמה דו-ספרתית, שלא נראתה כמותה מאז ימיו של יו"ר הפד פול וולקר", כתב גרינספאן בספרו. בספרו מבקר גרינספאן בחריפות גם את נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, ואת הקונגרס הרפובליקאי על כך שנתנו לשיקולים פוליטיים להשפיע על המדיניות הכלכלית שלהם, וזנחו את עקרונות המפלגה בכל הקשור להוצאות ולגרעונות ממשלתיים.

גרינספאן מתאר בספרו את ממשל בוש כשבוי בפעילות פוליטית, במידה שאינה מותירה מקום להתייחסות למשמעת הפיסקלית. הוא מתאר את שני שרי האוצר הראשונים של בוש, פול אוניל וג'ון סנואו, כמשוללי כוח במהותם. בוש, כותב גרינספאן, מעולם לא היה מוכן להגביל את ההוצאות הממשלתיות או להטיל וטו על הצעות חוק שהובילו את המדינה לגרעונות עמוקים מאוד.

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"