גרינספאן: "הבנק הפדרלי יעלה את שיעור הריבית בארה"ב ל-10% עד 2030"

היו"ר לשעבר של הבנק הפדרלי טוען בספרו כי המניע העיקרי לפלישה לעיראק היה הנפט

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

ספר זיכרונותיו של היו"ר לשעבר של הבנק הפדרלי, אלן גרינספאן, שצפוי להגיע למדפי החנויות היום, ממשיך להכות גלים. לאחר שביקר בחריפות את ממשל בוש בגין העדפת שיקולים פוליטיים על פני שיקולים כלכליים, טוען גרינספאן בספרו האוטוביוגרפי החדש כי המניע העיקרי לפלישה האמריקאית לעיראק ב-2003 היה נפט.

"מעציב אותי שלא נוח מבחינה פוליטית להודות במה שכולם כבר יודעים: המלחמה בעיראק היתה קשורה בעיקר לנפט", כתב גרינספאן. ארה"ב ובריטניה טענו מאז ומתמיד כי הפלישה לעיראק לא היתה קשורה כלל לנפט, אלא נועדה לפרק את עיראק מנשק להשמדה המונית, ולשים קץ לתמיכתו של סדאם חוסיין בטרור.

גרינספאן, בן 81, שכיהן כיו"ר הבנק הפדרלי במשך כשני עשורים, מעריך בספרו החדש בן 500 העמודים, "The Age of Turbulence: Adventures in a New World", כי הבנק הפדרלי עשוי להכפיל את שיעור הריבית בארה"ב לעומת הנוכחי, ל-10% לפחות, עד 2030 כדי לבלום את האינפלציה.

בנוסף הוא מעריך כי האטה בצמיחה של פריון העבודה ועלייה ברמת השכר מחוץ לארה"ב תגרום ככל הנראה לעלייה במחירים לצרכן בארה"ב ברבע המאה הקרובה.

"כדי שהאינפלציה בארה"ב תישאר מתחת ל-2%, עשוי הפד, לפי התסריט שלי, לנקוט מדיניות מצמצמת כה קיצונית, עד כי ייתכן שיידרש להעלות את הריבית לרמה דו-ספרתית, שלא נראתה כמותה מאז ימיו של יו"ר הפד פול וולקר", כתב גרינספאן בספרו. בספרו מבקר גרינספאן בחריפות גם את נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, ואת הקונגרס הרפובליקאי על כך שנתנו לשיקולים פוליטיים להשפיע על המדיניות הכלכלית שלהם, וזנחו את עקרונות המפלגה בכל הקשור להוצאות ולגרעונות ממשלתיים.

גרינספאן מתאר בספרו את ממשל בוש כשבוי בפעילות פוליטית, במידה שאינה מותירה מקום להתייחסות למשמעת הפיסקלית. הוא מתאר את שני שרי האוצר הראשונים של בוש, פול אוניל וג'ון סנואו, כמשוללי כוח במהותם. בוש, כותב גרינספאן, מעולם לא היה מוכן להגביל את ההוצאות הממשלתיות או להטיל וטו על הצעות חוק שהובילו את המדינה לגרעונות עמוקים מאוד.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט