סרבול לא נסבל במינהל מקרקעי ישראל

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

כל פוליטיקאי שמקבל את האחריות למינהל מקרקעי ישראל ממהר אל כל מיקרופון ומצלמה מצויים, על מנת להכריז כי בכוונתו להביא לייעול מנגנון המינהל, להפחתת החיכוך בין הפקידים לאזרחים ולצמצום כוח האדם המיותר. בתור סיסמה פופוליסטית הדבר מביא יחסי ציבור טובים וכותרות בעיתונים, ואולם כאשר בוחנים את היישום בפועל - לא לכולם ברור למה הכוונה ואיך מבצעים זאת בפועל.

מינהל מקרקעי ישראל הוא "חברת הנדל"ן" הגדולה ביותר במדינת ישראל, והוא מנהל למעלה מ-90% מהקרקעות במדינת ישראל. מועצת מקרקעי ישראל, הדירקטוריון של מינהל מקרקעי ישראל, בהשפעה ישירה של הפוליטיקאים ויתר בעלי העניין במינהל (כגון הקרן הקיימת לישראל), מוציאים מתחת ידם החלטות עקרוניות שיכולות לשנות בהינף יד זכויות שהוקנו לחוכרים מסוימים, לבטלן או להתנות תנאים שונים ומשונים לביצוע עסקות בקרקעות המנוהלות על ידי המינהל.

שינויים קיצוניים בהחלטות וביטול החלטות בתדירות גבוהה גורמים לחוסר ודאות ולבעייתיות קשה בבחינת הזכות שיש לחוכר ואופן מימושה. ואולם נניח לרגע בעייתיות זו, ונבחן את החלק הביורוקרטי של המינהל.

כדי להבין את הסרבול שבפעולת המינהל נביא דוגמא קטנה לנוהל שקיים בו: חוכר חכר ממינהל מקרקעי ישראל קרקע או מבנה כלשהו הבנוי על קרקע, וקיבל חכירה לתקופה של 49 שנים המסתיימות בשנת 2000. אותו חוכר קיבל בשנת 1995 הודעה מהמינהל על מבצע היוון ביחס לנכס שלו, והוא הוזמן לשלם את דמי ההיוון ולהיטיב את זכויותיו. החוכר הנבון עשה חשבון מהיר, והבין כי אכן כדאי לו להצטרף למבצע ההיוון, שילם את שובר התשלום שנשלח אליו ואף קיבל ממינהל מקרקעי ישראל תעודת היוון. במסגרת ההיוון, מוארכת תקופת החכירה בתקופה נוספת של 49 שנים.

בלשכת רישום המקרקעין (הטאבו) נרשמה בזמנו החכירה המקורית המסתיימת בשנת 2000. האם מינהל מקרקעי ישראל, זרוע אחרת של המדינה, מעדכן את הרישום בטאבו? התשובה שלילית.

על מנת לעדכן את הרישום בטאבו לגבי תקופת החכירה העדכנית נדרש החוכר להגיע למשרדי מינהל מקרקעי ישראל, שם יומצא לו טופס מיוחד לצורך תיקון הרישום. על החוכר לחתום על הטופס (אף שעל גבי הטופס אין כלל מקום ספציפי המיועד לחתימה..), להחתים את בת זוגו, ולהוציא מהטאבו נסח רישום. אזי, על החוכר שלנו להתייצב פעם נוספת במשרדי המינהל, לחכות בתור, ולהגיש את הטופס החתום עם נסח הרישום לפקיד המינהל. כעת ימציא לו פקיד המינהל טופס אחר, המופנה ללשכת הטאבו, והמאשר לטאבו לתקן את הרישום באופן שתירשם תקופת החכירה העדכנית. כעת על החוכר לגשת למשרדי מיסוי המקרקעין, לעמוד גם שם בתור, ולקבל חותמת ממינהל מיסוי מקרקעין כי אין לו התנגדות לבצע את תיקון הרישום בטאבו.

בסוף התהליך, על החוכר לגשת למשרדי הטאבו ולהגיש את האישור שקיבל מהמינהל, חתום על ידי מינהל מיסוי מקרקעין, ושם יבוצע עדכון הרישום.

דוגמא קטנה לסרבול גדול, שגורם לטרטור האזרח, לעומס במשרדי המינהל ולתסכול. במקום נוהל זה, היה רצוי כי המינהל ישלח לחוכר, יחד עם תעודת ההיוון המהודרת, גם אישור המופנה לטאבו לצורך עדכון רישומי הטאבו, או חלילה - שהמינהל יפעל בעצמו על מנת לעדכן ישירות את הטאבו בשינוי.

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"