העליון: אשה אינה יכולה לתבוע את סכום הכתובה בנוסף לצוואה

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

אשה אינה יכולה לדרוש את כתובתה מתוך עיזבון בעלה, בנוסף לחלקה על פי צוואה שהותיר הבעל - כך קבע בשבוע שעבר בית המשפט העליון בפסק דין עקרוני.

מדובר בתביעת אשה שנישאה לבעלה ביוני 97'. עבור הבעל היו אלה נישואים שניים, לאחר שאשתו הראשונה, ואם שלושת ילדיו, נפטרה ב-93'. הבעל היה עתיר נכסים, בעל מפעל למוצרי מתכת בקרית ביאליק, וחי עם בת זוגו החדשה בבית בקיסריה, שנרכש על ידו. עוד לפני שנישאו, התחייבו הצדדים בהסכם יחסי ממון, שבו החליטו על הפרדה רכושית. עם זאת, במסגרת אותו הסכם הבטיח האיש לבת זוגו מחצית מהזכויות בבית בקיסריה, וכן כי תהיה זכאית לפיצויי הפיטורים המגיעים לו מהחברה שבבעלותו.

במעמד החופה חתם הבעל על כתובה, שבה התחייב כלפי אשתו ב-3 מיליון שקל. כחודשיים לאחר החתונה ערך הבעל צוואה, שבה הוריש את כל רכושו לילדיו, למעט המחצית השנייה של הבית בקיסריה, שאותה ציווה לאשתו השנייה, וכן סכום לא גבוה שהיה להם בחשבון משותף.

כשנה וחצי לאחר החתונה נפטר הבעל. לבקשת בתו ניתן צו לקיום צוואה ללא התנגדות מצד האשה. בהתאם להוראות הסכם הממון והצוואה, האשה קיבלה את מלוא הזכויות בבית בקיסריה, וכן כמיליון שקל פיצויי פיטורים מהחברה ואת היתרה בחשבון הבנק המשותף. בסך הכל קיבלה האישה מעט יותר מ-3 מיליון שקל. כמה חודשים לאחר מכן, הגישה האישה תביעה לקבלת הכתובה מתוך העיזבון של המנוח, בסך 3 מיליון שקל נוספים.

ביהמ"ש לענייני משפחה דחה את התביעה, וקבע כי ממכלול הנסיבות עולה שהמנוח לא התכוון שהאשה תזכה בחלקה בצוואה בנוסף לכתובתה. על קביעה זו עירערה האשה לביהמ"ש המחוזי, שהפך חלקית את ההחלטה. שם נקבע כי עריכת צוואה אינה יכולה לשלול את זכות האשה לפי כתובתה. עם זאת, נפסק שיש לנכות את סכום הכתובה מחלקה של האשה בירושה. כן נקבע שאלמנה שגובה את כתובתה, לא תוכל לעשות זאת ביותר ממחצית העיזבון.

בזכות שולחן ערוך

השופטת עדנה ארבל העדיפה את פרשנותו של בית המשפט למשפחה על זו של המחוזי. ראשית, קבעה, כתובה היא מסמך מחייב על פי הדין העברי, שגם המשפט הישראלי הכיר בתוקפה. בעניין זה פסקה כי בצדק דחה המחוזי את טענת הילדים כי האב לא ראה בכתובה מסמך מחייב, אלא מסמך טקסי בלבד.

ארבל השתיתה את פסיקתה על הוראת ה"שולחן ערוך" ("אבן העזר"). לפי הוראה זו, אם הבעל ציווה את נכסיו לילדיו, מלבד נכס כלשהו אותו הותיר לאשתו, ואם האשה שתקה ולא מחתה על כך, רואים אותה כמי שאיבדה את כתובתה. עוד ציינה ארבל כי הדין העברי ער לסכנה שבדרך זו ניתן לשלול את כתובתה של האשה. לפיכך, נקבע כי אם הוברר מתוך הנסיבות כי הבעל ציווה נכס לאשתו כדי לשלול ממנה את כתובתה, אין לקיים את כוונתו.

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"