שביתה עכשיו?

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

זה שוב קורה: ההסתדרות מבקשת תוספת, האוצר מסרב. האוצר מסרב כדי להראות לעולם שהוא ניסה למנוע את "שוד הקופה הציבורית". הוא לא היה מסרב להפחתת המסים לבעלי ההון או למיסוי הירושות. הוא גם לא יציע את ביטול העלאת השכר האוטומטית של בכירי המגזר הציבורי, שרים, שופטים ומנכ"לי משרדים למען אותה מטרה. אבל כשמדובר בעבודה המאורגנת - ובחסותה של תקשורת פרטית אוהדת - שוב יציג עצמו כמי שנאבק בתאוות הבצע של העובדים.

בשבוע שבו החליטה הממשלה על העלאת מחיר הלחם שבפיקוח בדרך לביטול הפיקוח, דורשים עובדי המגזר הציבורי תוספת שכר של 10%. אין ספק שיש צדק בתביעתם לנוכח הצמיחה במשק וחגיגת השכר של הבכירים והנבחרים בחסות משרד האוצר. ואולם כמו בכביש גם במאבק הנוכחי - עדיף לנהוג בחוכמה.

ההסתדרות צריכה להיאבק על ביטול מעמד עובדי הקבלן בשירות הציבורי ובמגזר הפרטי, בעד העלאת שכר מדורגת - 10% למרוויחי שכר מינימום במגזר הציבורי ו-1% לבכירים. מאבק על העלאת שכר מיידית של 10% יעלה למדינה כסף שאין לה. נכון אמנם שהבעיות הפיננסיות של ישראל הן תוצר של מדיניות שגויה של משרד האוצר, שמעדיף להוריד את נטל המס ממי שיש להם בשביל לקצץ בשירותים הניתנים למי שאין להם ולהפריט את רכוש המדינה במחירי הפסד כדי להעשיר עוד יותר את העשירים - אבל התוצאה אחת: אין כסף.

ההסתדרות צריכה להפגין סולידריות עם עובדי הדואר שחרב ההפרטה והחוזים האישיים מתהפכת מעל ראשיהם, עם עובדים במגזר הפרטי שנדידת מפעלים לירדן מאיימת על מקור פרנסתם, עם מובטלים שאת מקומם תופסים עובדים זרים שמרוויחים פחות ועוד משלמים בעבור הזכות לעבוד בישראל, עם נשים שמופלות בשכרן ובתנאיהן, עם סטודנטים שנתבעים כעת לשלם שכר לימוד גבוה יותר מאשר ברוב מדינות המערב. ההסתדרות צריכה להילחם על חקיקה ממשלתית של חוק יסוד זכויות חברתיות וזכויות עובד ועל אכיפת חוקי העבודה. במקום להיאבק על עוד 10% לשכר, עדיף להיאבק על עוד תקנים ליחידות האכיפה של משרד התמ"ת.

במקום לשבות עכשיו וליפול במלכודת התעמולה של משרד האוצר, שתאפשר לעיתונאים להציג את ההסתדרות כחומסת הקופה הציבורית וכמי שפוגעת במשק, מוטב להסתדרות לצאת למאבק על תקציב המדינה ועל חוק ההסדרים. עליה להכריז כי מטרותיה הן הרחבת הגבייה מבעלי ההון והגנה על העובד החלש באמצעות העלאה נוספת של שכר המינימום וחקיקה שתבטל את חברות הקבלן ותחייב העסקה ישירה.

העובדים צריכים הסתדרות חזקה. הם צריכים ליהנות מפירות הצמיחה. מדיניות האדמה החרוכה של האוצר מציבה את ההסתדרות בפני דילמה לא פשוטה, אבל הדבר הנכון היום הוא לא שביתה שתכליתה להשיג תוספת שכר, אלא מאבק בתקציב המדינה ובמדיניות הממשלה בטווח הארוך. לעובדים עדיף למנוע את הפרטת שירותי בריאות הנפש, טיפות החלב וחברת החשמל מאשר לקבל עכשיו עוד כמה עשרות שקלים תוספת למשכורת. זה יעלה להם פחות.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?