גרביים ולא תותחים

הלקח ממלחמת לבנון השנייה טרם הופנם. יש להניח שאם תפרוץ מלחמה, מערכת הביטחון שוב תתמקד בהבטחת צרכי הצבא ותייחס חשיבות משנית לצרכי האוכלוסייה

רותי סיני
רותי סיני
רותי סיני
רותי סיני

אחת המסקנות המרכזיות, אם לא העיקרית שבהן, שיש להסיק מקריאת הדו"חות והניתוחים אודות מלחמת לבנון השנייה היא שאבד הקלח על השימוש במושג "עורף". העורף, כפי שהוכיחו 30 ימי הפגזות על רבע מאוכלוסיית המדינה, הפך כולו לחזית. רק הפנמה אמיתית של השינוי הקונספטואלי הזה תבטיח התגוננות ועמידה במלחמה עתידית.

תהליך הפקת הלקחים שמתנהל מאז סוף המלחמה בתזמור משרד ראש הממשלה אינו משקף די הצורך את המהפך החשיבתי הנדרש. הוא אמנם משתמש במצב העגום של מוכנות העורף ערב מלחמת לבנון השנייה כמנוף לשיפור, אבל מתמקד בעיקר בתשתיות פיזיות וארגוניות. נקודת התורפה העיקרית היתה ונותרה החוסן הנפשי, הפסיכולוגי, התרבותי, הכלכלי והלאומי של החזית האזרחית.

עד כה נסובו מרבית הפקת הלקחים וההיערכות לקראת הבאות סביב שיפוץ ושדרוג מקלטים, התקנת מערכות צופרים ברחבי הארץ, מיגון חלקי של בתי חולים, איתור חדרים ומיטות למקרה של צורך דחוף בפינוי, בניית מערך תמיכה של פיקוד העורף בכל רשות ורשות, הקמת ושדרוג מרכזי שליטה ברשויות המקומיות ותוכניות מגירה לחלוקת מזון ותרופות ליושבי המקלטים.

ההנחה שבבסיס כל ההכנות היא שהרשות המקומית היא הגורם שיתחזק את החיים בעת מלחמה, כשם שהיא עושה בעת שלום. זו הנחה נכונה - אבל בלא חיזוק משמעותי ומתמשך של רשויות חלשות, גם בעתות רגיעה, עלולים לחזור על עצמם אותם מחדלים של חוסר תפקוד שהתגלו במלחמה האחרונה.

החשש שהלקח מהמלחמה טרם הופנם עולה גם מההחלטה שקיבל ראש הממשלה אהוד אולמרט להשאיר את האחריות על הטיפול בעורף בעת מלחמה בידי משרד הביטחון. קיים יותר מיסוד סביר להניח שאם וכאשר תפרוץ מלחמה, מערכת הביטחון תעדיף להתמקד במנדט העיקרי שלה - לחימה והבטחת צרכי הצבא - ותייחס חשיבות משנית לצרכי האוכלוסייה האזרחית. בפרפרזה על מלות השיר הידוע, היא תדאג יותר לתותחים מאשר לגרביים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?