ליאו נואי חובר למתיו ברונפמן ושולם פישר: בריטיש ישראל עשויה לרכוש עד 43% ממתחם איקאה בראשל"צ

בריטיש ישראל שבשליטת נואי רכשה בשנתיים האחרונות 16 קניונים, כשרק מתחילת השנה הגיע מספר רכישותיה ל-7

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

רשת איקאה ישראל קורצת למולטי מיליונר היהודי ליאו נואי. מתשקיף חברת בריטיש ישראל שבשליטתו עולה כי לנואי יש אופציה לרכוש עד 43% ממניות חברת אירוס הגלבוע שבשליטת מתיו ברונפמן ושולם פישר. אירוס הגלבוע היא בעלת זכויות המקרקעין במעוין שורק - המתחם שעליו צפוי להיבנות סניף איקאה החדש בראשון לציון.

בדיוק לפני כשנה התקשרה חברת איזו ריט שבשליטתה המלאה של בריטיש ישראל בהסכם עם אירוס הגלבוע. על פי ההסכם, לבריטיש יוקצו אופציות לרכישת שליש מהחברה ובתנאי שעד 31 בינואר 2008 ייפתח סניף איקאה. לבריטיש ניתנה גם אופציה להגדיל את אחזקותיה באירוס הגלבוע עד ל-43.3%.

בריטיש ישראל אף העמידה לאירוס הגלבוע הלוואה לפרויקט איקאה בראשון לציון בהיקף של כ-18 מיליון דולר, שצפויה להיפרע עד סוף מארס 2008. נכון למועד התשקיף של בריטיש ישראל, ההלוואה הסתכמה בכ-79 מיליון שקל. עד כה השקיעה אירוס הגלבוע כ-300 מיליון שקל במתחם איקאה, לא כולל המרכז המסחרי.

נכון להיום, עוד לא התקבל אישור בית משפט לפתיחת הסניף, עקב עתירות מנהליות שהוגשו לבית המשפט המחוזי. על פי עתירות אלו, אין לשלב באזור מעוין שורק תעסוקה, תעשייה ומסחר, שכן זה שימוש חורג ומנוגד לחוק.

האופציה של בריטיש ישראל, המנוהלת בידי עמיר בירם, אינה נוגעת רק לסניף איקאה בראשון לציון, אלא לכל פרויקט של אירוס הגלבוע שבו תופעל איקאה. בנוסף, אירוס הגלבוע גם מחזיקה במרכז מסחרי בביתר עלית.

נראה כי היחסים העסקיים לפחות בין נואי לברונפמן הם די קרובים. לפני כמה חודשים פורסם כי הוא התעניין ברכישת שופרסל יחד עם ברונפמן.

התשקיף של בריטיש ישראל חושף גם תוכניות של החברה לצאת לפעילות בחו"ל, כשהיעד הראשון של החברה הוא טורקיה, שם יש לה הסכם שיתוף פעולה עם יזם טורקי, אם כי הוא עדיין אינו חתום סופית. על פי הסכם זה, תקים בריטיש ישראל יחד עם היזם חברה משותפת (50% לכל אחד) ודרכה יפעלו הצדדים. בריטיש ישראל אמנם אינה מפרטת את טיב הפעילות שעליו דובר בטורקיה, אבל על פי ההערכות הוא אינו צפוי להיות שונה מפעילותה בשוק המקומי - כלומר החברה צפויה לרכוש קניונים גם בטורקיה.

בריטיש ישראל רכשה בשנתיים האחרונות 16 קניונים, כשרק מתחילת השנה הגיע מספר הרכישות שלה ל-7. חטיבת הקניונים של החברה, המנוהלת בידי משה רוזנבלום, מחזיקה בין השאר בקניון אבנת בפתח תקוה, בגרנד קניון בחיפה ובקניון נהריה בקניון הדר.

בריטיש ישראל נהפכה לחברה ציבורית במאי כשקיימה את ההנפקה השנייה בגודלה באחד העם מאז תחילת 2007 (אחרי הנפקת בז"ן, שהיקפה היה כ-7 מיליארד שקל במניות). החברה גייסה אז מניות בהיקף של 350 מיליון שקל ואג"ח בכחצי מיליארד שקל נוספים. באחרונה גייסה החברה כ-360 מיליון שקל במסגרת הרחבת סדרת אג"ח קיימת.

הגיוס האחרון ניצל שליש מהיקף הגיוס שבעבורו קיבלה דירוג של A ממעלות - כלומר גיוס של עד כ-900 מיליון שקל באג"ח. את הגיוסים של בריטיש ישראל הובילה חברת אקסלנס חיתום, שמנהל שרון ייגר. אקסלנס חיתום משתייכת לבית ההשקעות אקסלנס, שהוא בעל אחזקות בבריטיש ישראל.

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות