דברו אליו בפרחים

נדב עטיה משלב את אהבתו המקצועית עם יזמות חברתית ייחודית ומעסיק 30 בעלי מוגבלויות במרכז תפעולי בתחום הפרחים. יזמות מלבלבת

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

הכל התחיל בגיל 17, כשעבר מבית לבית ומכר פרחים. את החנות הראשונה פתח בגיל 21, ומאז הספיק להקים ולנהל כמה חנויות פרחים שונות. ב-2001 הוקמה זר פור יו, ועטיה צירף את החנויות שלו לרשת ומונה לסמנכ"ל המסחר שלה. את סטודיו Joy& הקים בנובמבר 2006.

למה עזבת?

"בעיקר בגלל הרצון לפתח משהו חדשני, שלא היה ישים ברשת. מאז ומתמיד הובלתי רעיונות חדשים ורציתי למקסם את היכולות שלי במקצוע שאני כל כך אוהב. לקחתי חופש ובדקתי תוכנית להקים מרכז תפעולי בתחום הפרחים".

עטיה (34), נשוי+2, הכיר היטב את המפה הפרחונית בישראל. "שרשרת האספקה מאוד ברורה. יש אלפי מגדלים מקומיים שמעבירים את התפוקה שלהם ללא יותר מעשרה סוחרי פרחים. הסוחרים מעבירים לכ-1,000 חנויות את הפרחים", הוא מסביר.

בניסיון לקצר תהליכים ולהפוך את רכישת הפרחים לעניין נגיש, הוא רוכש את הפרחים ישירות מהמגדלים, עובדי המרכז שהקים יוצרים את הזרים ומשם הם נמכרים ללקוחות. "התחלנו עם לקוחות עסקיים גדולים ואנחנו במשא ומתן עם כמה בתי כלבו שימכרו את הזרים", הוא מספר. "חשבנו על הקמת חנות בתוך חנות או פורמט אחר של מכירה. בינתיים אפשר לרכוש זרים דרך האתר של הסטודיו (www.andjoy.co.il)".

בעתיד: מרכז מבקרים

עטיה יכול היה להעסיק עובדים מהתחום, אלא שהוא החליט אחרת. Joy& הינו מיזם משותף של עטיה ועמותת צ'יימס - מלכ"ר הפועל למען שיפור חייהם ושיתופם המלא בקהילה של אנשים עם צרכים מיוחדים, ובכלל זה מתן הכשרה מקצועית מתאימה שתסייע להם להשתלב בשוק העבודה. העמותה, שפועלת מ-91', מפעילה 14 מוקדי שירות קהילתיים יומיים בשיתוף משרד הרווחה, משרד הבריאות ורשויות מקומיות. קרן שלם והביטוח הלאומי מסייעים בתקציבים להצטיידות מקצועית. עד עתה הושקע במיזם כמיליון שקל, סכום הכולל הרצה ובדיקת היתכנות. לא מעט כסף הושקע בפיילוט שנמשך שלושה חודשים, שבו נבדקה יכולת למידה של החניכים, ונעשו התאמות נוספות בתוכנית העבודה, כדי שזו תתאים למוגבלויות העובדים. על פי התוכנית העסקית אמור המרכז לעבור לאיזון תפעולי ובתוך שלוש שנים להחזיר את ההשקעה ולעבור לרווח.

מה החזון שלך?

"אני רוצה להפוך את זר הפרחים למוצר שיש בו הזכות וההנאה לקנות וגם לתרום. מצד אחד, כל הייצור מבוצע בתהליכים מקצועיים לחלוטין כחלק מבית ספר לשזירת פרחים ועיצוב זרים על ידי אנשים עם צרכים מיוחדים המקבלים הכשרה מקצועית ושכר גבוה מהמקובל. מצד שני, הלקוח יכול לרכוש מוצר באיכות גבוהה, באותו מחיר שבו הוא רכש אותו עד עתה, ובידיעה שבאותו תקציב שהוא משקיע בזר, הוא מאפשר להרבה אנשים להיכנס למעגל העבודה".

תוכניות לעתיד?

"בחזון שלנו המרכז יהווה מוקד משיכה לכל העוסקים בתחום וגם לחובבים. בנוסף, מתוכננת השקעה עתידית של 4-12 מיליון שקל. אנחנו רוצים להקים סטודיו נוסף וחנות מפעל לכל אחד מ-14 המרכזים של צ'יימס".

התוכנית העתידית כוללת גם פתיחת קו הפצה לרשתות, מערך יצוא לבורסת הפרחים בעולם והקמת מרכז מבקרים גדול במקביל למרכז התפעולי. עוד בתכנון: מרכז הזמנות טלפוני ארצי שבו יעבדו אנשים עם נכות פיסית שמסוגלים לנהל שיחה עם לקוחות. "אין כיום מקום אחד שאפשר לבוא אליו וללמוד על עולם הפרחים בדומה למרכזי מבקרים ביקבים. אנחנו רוצים לקרב בין האזרח הרגיל - שלא נזקק - לאוכלוסייה עם המוגבלויות. להראות לו שאפשר לשתף אותם בתהליכים היומיומיים, שאפשר להעסיק אותם וליהנות מהתוצרת ומהחום שלהם", אומר עטיה.

בעתיד יזדקק עטיה למשקיעים. "אפשר שזה יהיה גוף עסקי שרוצה להתרחב לתחומים אחרים, וגם לתרום לקהילה", הוא אומר. "נדרשות כאן אנרגיות מסוג אחר. זה לא מיזם שמשקיעים בו מיליון שקל ומרוויחים 2 מיליון שקל. אני משקיע אנרגיה לשיקום של האנשים ואני רוצה שהמיזם הזה ירוויח, כדי שנוכל להניע אותו קדימה".

מתי אתה גאה במיוחד?

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?