העבודה מתנגדת לכוונת האוצר לקצץ 9 מיליארד ש' בהוצאות הממשלה ב-2008

תקציב 2008 יהיה גדול ב-11 מיליארד שקל מתקציב 2007. בקדימה צופים כי העבודה תתנגד לתקציב בכל מקרה ולכן רה"מ ושר האוצר יקדישו את עיקר מאמצי השכנוע לשרי קדימה, ש"ס וישראל ביתנו

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

הממשלה תחל היום, באיחור של חודש, בדיונים על תקציב השנה הבאה. ל-TheMarker נודע כי תקציב המדינה ל-2008 יהיה לפי חישובי האוצר כ-294 מיליארד שקל - גדול ביותר מ-11 מיליארד שקל מתקציב 2007.

ואולם הדיונים יעמדו בצל הודעת האוצר כי יהיה צורך בקיצוץ כואב בהוצאות משרדי הממשלה. בשל רפורמות מתוכננות במשק, הוצאות המשרדים יהיו גדולות ב-13 מיליארד שקל מהתקציב המותר לפי החוק.

סכום זה נובע מהמלצות ועדת ברודט להגדלת בסיס תקציב הביטחון בשנה הבאה ב-3 מיליארד שקל; הרפורמה בחינוך, שעלותה ב-2008 2.7 מיליארד שקל; עלות הרפורמה הרב שנתית במע"צ, שתג המחיר שלה ב-2008 הוא כמיליארד שקל; עלות הבחירות המוניציפליות שייערכו בשנה הבאה, 0.4 מיליארד שקל; עלות חוק הפוליו, גם היא 0.4 מיליארד שקל; וכן הסדר קרנות הפנסיה וההסדרים הקואליציוניים (חוק שכר מינימום וההסכמים עם ש"ס).

לפי החוק, תקציב ההוצאות של הממשלה ב-2008 יכול להיות גדול מהתקציב המקביל ב-2007 בשיעור שאינו עולה על 1.7% - שיעור גידול האוכלוסייה - כלומר ב-4 מיליארד שקל. לפיכך, בתקציב 2008 יש הכרח לקצץ 9 מיליארד שקל.

האוצר: יישום המלצות ועדת ברודט בלתי אפשרי

במרכז הדיונים על התקציב יעמוד הוויכוח על גובה תקציב הביטחון, שיוכרע רק לאחר שראש הממשלה אהוד אולמרט יגבש את עמדתו בעניין, לקראת הדיון הסופי, בעוד כחודש. באוצר אומרים כי עמידה בהמלצת ועדת ברודט להגדיל את תקציב הביטחון ב-2008 ב-3 מיליארד שקל בלתי אפשרית, שכן היא תפגע בתקציבים החברתיים.

ללא התוספת לביטחון יהיה צורך לקצץ בתקציב 2008 "רק" 6 מיליארד שקל. כפי הנראה בתחום הביטחון תיעזר הממשלה בהגדלת הסיוע הצבאי האמריקאי ב-600 מיליון שקל - ל-3 מיליארד שקל בסך הכל. התוספת אמורה להגיע לישראל רק באוקטובר 2008.

תקציב החינוך יקוצץ ב-2008 ב-540 מיליון שקל, אלא אם כן תשכנע שרת החינוך, יולי תמיר, את ראש הממשלה, אהוד אולמרט, להקטין את היקף הקיצוץ. בשל הקשיים בביצוע קיצוץ בתקציב המדינה כפי שהוכח ביום ראשון שעבר כשהאוצר ביקש לקצץ 1.3 מיליארד שקל בתקציב 2007, חלק גדול מהקיצוץ בתקציב 2008 יהיה "פלאט", כלומר קיצוץ בשיעור זהה בתקציבי כל המשרדים. במקרה כזה הקיצוץ בתקציב משרד הביטחון, שהוא הגדול במשרדי הממשלה, יהיה הגדול ביותר.

בינתיים לא יצא איש מהשרים, גם לא מאלה שנחשבים ל"חברתיים", נגד הגדלת תקציב הביטחון. בישיבת הקבינט ביום רביעי האחרון לא הסתייג איש מהשרים מהמלצות ועדת ברודט להגדיל את תקציב הביטחון בשנים הקרובות. נציגי האוצר הבטיחו אנשי משרד החינוך כי בשל הקיצוץ הגדול בתקציב המשרד ב-2008 הוא לא יסבול מקיצוץ הפלאט.

במשרדי הממשלה מעריכים כי מפלגת העבודה תתנגד לתקציב 2008 בכל מקרה מסיבות פוליטיות. העבודה מנסה לחדד את ההבדל בין עמדותיה לאלה של קדימה לקראת הבחירות הבאות, שיתקיימו להערכת יו"ר העבודה, אהוד ברק, במאי 2008. לפיכך, ראש הממשלה ושר האוצר יקדישו את עיקר המאמצים לקראת ההצבעה הסופית על התקציב, שתתקיים בעוד כחודש, לשכנוע שרי קדימה, ש"ס וישראל ביתנו לתמוך בתקציב.

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"