אמא, אני רוצה להיות חקלאי

בצוק העתים הסבו חקלאים רבים את משקיהם לאתרי תיירות ולמרכזי מבקרים. ההורים מרוויחים הילה חינוכית ובריחה רגעית מהקניון, החקלאים מרוויחים כמה שקלים והילדים סתם נהנים. רק החיות אולי מתגעגעות לימים פחות מלטפים. כמה יעלה לכם ביקור בחיק החקלאים

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

מי אוהב את החופש הגדול? טוב, ברור שהילדים, אבל מתברר שגם החקלאים. כדי לא לסגור את מפעל חייהם בצל המשבר בענף, הפכו חקלאים רבים את חצרות המשק שלהם לאתרי תיירות וההורים, מבושמים מהנופך החינוכי-חווייתי, מצביעים בארנקים.

מה שהיה פעם סתם לול תרנגולות ובית גידול לאפרוחים נהפך כיום למרכז מבקרים. הרפת שפעם דרכו בה רק עם מגפי גומי שחורים זוכה לסיורים מודרכים של זאטוטים והוריהם; מתחת לכל דיר רענן נובטת לה פינת ליטוף; ושדות חקלאיים הצמיחו, לצד יבוליהם המסורתיים, גם סיורי הדרכה חווייתיים.

בישראל יש כיום כ-200 עסקים בתחום החקלאות התיירותית עם מחזור המכירות המגיע לכ-100 מיליון שקל בשנה, כך מעריך אילן בן יוסף, מתכנן אתרי תיירות ומתמחה בחקלאות תיירותית. לצד מגדלי הבקר והצאן, תחום נוסף ורווחי אף יותר הוא של יקבי הבוטיק והמגבנות. לדברי בן יוסף, אלה הם בעלי מחזור כספי של מיליוני שקלים בשנה. גם הקטיף העצמי הוא הצלחה כלכלית, במיוחד אתר כמו זה שבעין זיוון שבגולן.

דמי הכניסה הממוצעים לאתרים החקלאיים-תיירותיים הם 15-25 שקל לאדם. מספר המבקרים באתרים משתנה מאתר לאתר ונע מכמה אלפים ועד כעשרות אלפים בשנה בכמה מן האתרים. לדברי בן יוסף, אתר זקוק לכ-5,000 מבקרים בשנה, כך שממוצע ההכנסה שלו יהיה כ-100 אלף שקל לפני קניית מוצרים מתוצרת המשק.

אבל לא בכל אתר גובים תשלום: בן יוסף ממליץ לאתרים להם הוא מייעץ שלא לגבות דמי כניסה, אלא להסתמך על הרכישות של המבקרים וכך בעלי היכולת יסבסדו את הביקור למשפחות גדולות ולכאלה שידם אינה משגת. זאת מכיוון שאתרים שמייצרים מוצרים שונים כמו דבש ויין, מנצלים את התיירות למינוף השיווק של מוצריהם, כאשר אחר כך המבקרים מחפשים את המוצרים במעדניות או בכפריות.

אין ספק שמדובר בעסקת חליפין משתלמת לכל הצדדים: החקלאים מצליחים לשלשל לקופתם עוד כמה שקלים, הילדים עושים חיים וההורים נחים ורצים לספר לחברים על הפעילות החינוכית המרשימה. אולי רק החיות, שנאלצות לקבל חום ואהבה בכמויות בלתי מבוקרות, נזכרות בערגה בימים שבהם חקלאות היתה חקלאות ותיירות היתה תיירות.

לטובת כל מי שמניין הימים הרב שעוד נותר לסיומו של החופש גורם לו לייאוש, TheMarker בדק איזה אפשרויות יש לבילוי בחיק החקלאים ומה תג המחיר המוצמד להן.

טבע הבשור

איפה: מושב עין הבשור בצפון מערב הנגב

מה: סיורים במשק אורגני. אמנון עוזיהו, מוותיקי החקלאות האורגנית בישראל, מארח במשק האורגני קבוצות מטיילים. האירוח מתחיל בהרצאה על האזור והחקלאות, מלווה בסיפורים אישיים. תוך כדי כך שומעים הסברים על ההתקדמות בחקלאות האורגנית בישראל ובעולם וכן על בריאות הגוף. בהמשך מסיירים המבקרים בחממות עצמן, מתכבדים בירקות אורגניים וטועמים ליקרים מפירות מדבריים המיוצרים במקום.

וגם: ניתן לשלב הסבר גם על ייצור הביו שום המיוצר במקום.

מתי: בתיאום מראש בלבד ומינימום 12 איש בקבוצה. טל': 9982214-08; אמנון עוזיהו: 5243774-054.

כמה: 15 שקל למשתתף

שביל פרות החלב

איפה: בית לחם הגלילית

מה: רפת ומחלבה ביישוב שנהפך לאתר תיירות המסביר על חיי הפרה, מההמלטה ועד היותה פרה בוגרת, ומשלב פעילות חליבה וטיפול בפרות ברפת. התוכנית מתחלקת לשתיים: פעילות של שעה וחצי ברפת, שבה מסבירים המדריכים מדוע הפרה נותנת חלב ולמי. בשעה שהילדים מאכילים את העגלים, המבוגרים יקבלו הרצאה על גנטיקה והזרעה מלאכותית.

וגם: במכון החליבה לומדים לחלוב ביד כמו פעם וסביב שולחן מפרידים את השומן מהחלב ומכינים יחד שוקו וחמאה.

מתי: הפעילות בשבת החל מ-10:00, ובימי חג וחול יש לתאם מראש. טל': 9832437-04. אתר אינטרנט: www.shvilparot.co.il.

כמה: 20 שקל למשתתף מגיל שנתיים וחצי

ברווזים בכפר

איפה: כפר ברוך

מה: בית גידול לברווזים שהוסב למרכז מבקרים המציע סיור חווייתי על עופות המים בכלל והברווז בפרט. הביצים נשמרות בתוך תנורים מבוקרי חום וכך אפשר להראות למבקרים את תהליך התפתחות האפרוח בתוך הביצה, בקיעה בזמן אמת והתפתחות האפרוח עד הגיעו לבגרות.

וגם: פינת יצירה עם עבודות יצירתיות בנושא הברווז, הביצה והנוצה, לכל הגילאים ובמגוון חומרים; פינת ליטוף עם אפרוחי ברווזים בני יומם, ארנבונים, שרקנים ועוד.

מתי: שבת וחג - כניסה: 10:00-15:00; שעות פעילות במהלך השבוע - בתיאום מראש. טל': 6540882-04.

כמה: ילד 27 שקל; מבוגר: 22 שקל

הבוסתן של שמעון ויעל

איפה: במושב בן עמי ליד נהריה

מה: מול בית חולים נהריה נטוע בוסתן ובו 40 מיני פירות אקזוטיים. הבוסתן משתרע על שמונה דונם שמוקדשים ברובם לקטיף עצמי. בבוסתן ממתינים למבקרים שמונה זני פטל שמבשילים (כל זן בעונתו), מסוף מאי ועד סוף אוגוסט, כמה זני תות עץ ותות שדה גדול בטעם של פעם. אפשר לקבל במקום גם הסברים על הפירות האקזוטיים. כל הגידולים אורגניים ללא חומר ריסוס.

וגם:במשתלה ניתן לרכוש שתילים של עצי פרי מיוחדים ולקנות ריבות אורגניות וליקרים תוצרת בית, וכן פירות טריים בעונה.

מתי: יש לתאם את הביקור מראש. לפרטים באתר האינטרנט: petel.co.il-www.katif.

כמה: 15 שקל, ילדים עד גיל 3 חינם

ורדים ועוד

איפה: מושב היוגב

מה: חממת ורדים ייחודית שבה אפשר לצפות בעבודת הפועלים מהגידול ועד למיון, האריזה ויצירת הזרים הצבעוניים לפי בחירה.

וגם: סיור בחינם של חצי שעה בחממות האקולוגיות.

מתי: א'-ה' - 08:00-20:00; יום ו' - 08:00-18:00; שבת - 09:30-18:00. טל': 9590501-04.

כמה: בחינם

בוסתן לבונה

איפה: מושב אלמגור שמול הכנרת

מה: בבוסתן של משפחת לישנסקי יותר מ-100 סוגים שונים של עצי פרי מיוחדים מרחבי העולם. בכל עונה אפשר לטעום מיני פירות וצמחי תבלין עם טעמים אקזוטיים ולא מוכרים. בבוסתן עורך בעל המקום יוסי לישנסקי סיור של שעה וחצי בין העצים השונים, מעודד את השומעים לטעום מהפירות המיוחדים שהבשילו ומספר את סיפורה המרתק של משפחתו הוותיקה מתקופת ניל"י.

וגם: טעימה מפירות הבוסתן, שתייה קרה וליקר מפירות הבוסתן בתוספת פוקצ'ה חמה מהטאבון.

מתי: יש צורך בתיאום מראש והסיור מיועד לקבוצות מ-13 איש ויותר. טל': 5385757-052

כמה: סיור - 40 שקל לאדם

דג בכפר

איפה: יקנעם המושבה

מה: אדמות חקלאיות שהוסבו לפארק דיג ענק שבו מתקיימות פעילויות לכל המשפחה ולבני נוער. במקום מתקיים דיג עצמי וניתן לשכור חכות. אפשר גם לבנות רפסודות מקני במבוק ומקבלים הדרכה בשעת הפעילות על מבנה הרפסודה שיאפשר לשוט במים ועל כיווני הרוח. למעוניינים, ניתן לשלב זאת עם פעילות נוספת ויבשה יותר, שבה בונים טאבון מבוץ, מבשלים בשדות ואופים פיתות. יש פעילויות נוספות במקום הכוללת דיג נינוח, פעילות יצירה לילדים וארוחת צהריים של פיש אנד צ'יפס.

וגם: בקיץ ניתן לשכור רכבי גולף חשמליים לכל המשפחה וליהנות מנסיעת שטח בנופי עמק יזרעאל.

מתי: ב'-ה' - 8:30-17:00; ו' - 8:00-14:00; שבת - 7:30-17:00 לפרטים: 9894095-04.

כמה: לילד - 29 שקל, למבוגר - 20 שקל, כולל חכה לילדים, פתיון והדרכה. מחיר להשכרת רכב גולף לשעתיים לארבעה אנשים - 200 שקל

דבורת התבור

איפה: מושב שדמות דבורה

מה: משק דבורים ובית גידול משי שהוסב למרכז מבקרים ועוסק בתהליכי הפקת הדבש והמשי תהליכים טבעיים. במהלך הסיור מבקרים במצפה דבורים, שבו הכוורן מדגים את הטיפול בכוורת בשדה. המבקרים באתר נמצאים במנהרת רשת, מוגנים מעקיצות ורואים מקרוב את אלפי הדבורים ואת חלות הדבש, צופים בתהליך רדיית הדבש וטועמים דבש אמיתי ומתוק. במקום גם אולם גידול המשי שבו מגדלים משי באופן מסחרי. בכל שנה מתמלא האולם באלפי פקעות לבנות שאותם מייצרים זחלי המשי והמבקרים צופים בהפיכת הפקעות לסיבים ומה השימושים שנעשים בהם.

וגם: הכנת שוקולד דבש אינדיאני, נר מדונג דבורים המפיץ ריח של דבש וציור תמונת משי קטנה.

מתי: כל יום - 9:00-15:00. לפרטים, מלכה בן זאב: 6769598-04.

כמה: 20 שקל למבוגר; 33 שקל לילד

חוות דרך התבלינים

איפה: בית לחם הגלילית

מה: בהאנגר שבכניסה ליישוב שוכנת חווה חקלאית לגידול תבלינים וצמחי מרפא של משפחת ציטרשפילר. בחווה גדלים צמחים ארץ ישראליים שמשמשים בהכנת התערובות ושאר המוצרים שמיוצרים במקום כמו לואיזה, מרווה, מליסה, זעתר, אורגנו ולבנדר. כמו כן, אפשר למצוא שם אוסף שתילי פפריקה נדיר, אוסף זעפרן וצמחים ייחודיים נוספים. במקום מרכז מבקרים גדול המעניק הרצאות וסדנאות על "החיים כתבלין", "היסטוריה של תבלינים", כיצד ניתן להפיק תועלת מתבלינים שישנם בסביבתנו והדרכה על תבלינים וצמחי מרפא ברפואה העממית ועוד.

וגם: במקום תצוגה ומכירה של יותר מ-500 תבלינים, צמחי מרפא, תערובות גורמה לבישול, חליטות, עשבי תיבול ופירות יבשים מישראל ומהעולם.

מתי: כל יום - 08:30-17:00. לפרטים נוספים: 9533405-04.

כמה: בחינם

שביל החלב

איפה: מושב בצת

מה: הרפת של משפחת לפיד היא הרפת היחידה במושב הצפוני. אחרי סיפור ההיסטוריה של הקמת הרפת, יוצאים עם הקבוצה לצפייה בעגלות ובפרות הגדולות, תוך כדי הסבר והאכלת הפרות. בזמן החליבה מקבלים הסבר ויכולים גם לנסות לחלוב. זו רפת קטנה ומשפחתית, והאירוח מותאם למשפחות. הרפת מהווה אטרקציה לכל אורחי הצימרים האחרים שביישוב, שמגיעים בסופי שבוע לחזות בחליבה. גם ב"שביל החלב" יש צימרים.

וגם: סיפורים על מטעי הבננות ואירוח בגינת הירק.

מתי: בתיאום מראש, טל': 9808242-04.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט