איך יכול הבינלאומי גם לנצח וגם להפסיד

אחרי שקדרון קרסה והשאירה חובות לבנקים, לא ברור מי יקבל את הכספים שמגיעים לה מלקוחותיה - חברת הפקטורינג או הבנקים

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

בעניין שמתברר בבית המשפט המחוזי בתל אביב עלתה שאלה שנוגעת לקדימויות בין חברת פקטורינג לבין נושים של חברה שנכנסה לפירוק. להכרעה יכולה להיות השפעה על תחום הפקטורינג.

פקטורניג היא שיטת מימון חוץ בנקאית מקובלת בעולם העסקי. לפי שיטה זו, חברת הפקטורניג רוכשת את החוב הפתוח של לקוח כלפי חברה תוך המחאת החוב אליה. במקביל היא משלמת לחברה, מיד עם הוצאת החשבונית, שיעור מהחוב. עם התשלום מאת הלקוח היא תעביר לחברה את ייתרת החוב.

בפברואר ניתן צו לכינוס נכסים נגד חברת קדרון פלסטיקה שקרסה. קדרון עסקה ברכישת חומרי גלם ומוצרי פלסטיקה. במשך השנים נטלה החברה מהבנקים אשראים למימון כך שיש לקדרון נושים מובטחים (הבנק הבינלאומי ובנק אגוד) שמבקשים לאכוף שעבוד שוטף על כלל נכסי החברה.

ואולם לבנקים יש בעיה. לפני קריסתה התקשרה קדרון בעסקת פקטורניג עם חברת פסגות מימון ופקטורינג. במסגרת העסקה המחתה קדרון לפסגות מימון את זכותה לקבלת כספים משני הלקוחות העיקריים שלה - הידרו וצאג.

כעת, אחרי קריסת קדרון, נשאלת השאלה מי יקבל את החזר החוב של צאג והידרו. שאלת הקדימות בין שעבוד שוטף לעסקת פקטורניג עדיין לא נידונה בבתי המשפט בישראל. האם חברת הפקטורניג בטלה מפני הבנקים מכיוון שיש להם שעבוד שוטף על קדרון? או שפסגות מימון היא שקודמת ותקבל את הכספים שמגיעים מהלקוחות של קדרון?

השעבוד קודם

מהדו"ח שהגיש עו"ד אמיר ברטוב, כונס הנכסים של קדרון, לבית המשפט עולה כי הוא סבור שהשעבוד של הבנקים קודם לעסקת הפקטורינג, כלומר, הבנקים יקבלו את הכסף. ברטוב ציין בדו"ח כי הוא מתכנן להגיש בקשה בעניין זה לבית משפט. בשלב זה הוקפא תשלום החוב לפסגות של צאג והידרו.

עסקות פקטורינג הן דבר מקובל בעולם אבל בישראל התחום עדיין בבתוליו. להכרעה בשאלה שעלתה תהיה, כך נראה, חשיבות בעניין עסקות פקטורינג. אם בית המשפט יחליט כי השעבוד קודם, זה יכול להוות אירוע בעל חשיבות משמעותית שעשוי להקטין את היקף עסקות הפקטורניג. אמנם ניתן יהיה להתגבר על הקדימות של השעבוד השוטף באמצעות החרגה - כלומר לבקש מבעל השעבוד השוטף להוציא את שעבוד החשבונית מהשעבוד השוטף - אבל בכל מקרה מדובר באפשרות שתיצור הכבדה ותקשה לעומת המצב הקיים על קיום עסקות הפקטורינג.

מתמקדים בגבייה

קיימת גם אפשרות כי הצדדים יגיעו לפשרה בלי החלטה עקרונית והשאלה תמשיך לרחף. נקודה מעניינת היא שהבנק הבינלאומי גם מתפעל יחידת פקטורינג (באמצעות בנק אוצר החייל) כך שניצחון גם יכול לפגוע בו.

נראה כי הבקשה תוגש לאחר הפגרה ויעברו כמה חודשים עד שתתקבל ההחלטה של השופטת דניה קרת-מאיר. בינתיים הצדדים מתמקדים בגביית החובות במשותף כשלאחר מכן יוחלט למי הם שייכים.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?