אילנות בטוחה ואי.בי.אי קרנות הנאמנות הזולות ביותר

פריזמה, בין המנהלים הגדולים, ואנליסט, בין הבינוניים, גובים את דמי הניהול היקרים ביותר. מחקר של קרנות מידע זהב: הקרנות בישראל יקרות יחסית לעולם, ולמרות האיומים של הבנקים - ועדת בכר לא העלתה את דמי הניהול

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

ישנה עובדה אחת נכונה ביחס לכל מנהלי הקרנות, מוצלחים יותר או פחות: לדמי הניהול שהם גובים יש השלכה דרמטית על טיב התשואות שהם מייצרים בעבור לקוחותיהם. מחקרים מוכיחים כי בטווח הארוך יש לכל עשירית אחוז של דמי ניהול השפעה מכרעת על שווי התיק של המשקיע. זו השפעה גדולה הרבה יותר מטעות חד-פעמית, או להבדיל, השקעה מוצלחת במיוחד.

דמי הניהול הם גם המניע העיקרי לכך שרוב מנהלי הקרנות לא מצליחים להכות את המדדים בשווקים שבהם הם משקיעים. השגת ביצועים טובים מהשוק היא המבחן המובהק ליכולתו של מנהל קרן. אם הוא לא מצליח להכות את השוק, אין לנו צורך בכישורים שלו ואין לנו סיבה לשלם לו דמי ניהול. זאת גם הסיבה לאחת ממגמות ההשקעה הבולטות בשווקים המודרניים - השקעה עיוורת במדדים באמצעות תעודות סל, בציפייה כי אלה יניבו תשואה עודפת.

אמנם שיעור דמי ניהול אינו הפרמטר היחיד שלפיו כדאי לבחור מנהל לתיק הנכסים שלכם, או להכריע איזו קרן נאמנות או קופת גמל לרכוש. אבל זהו ללא ספק אחד הפרמטרים המרכזיים בקבלת החלטה כזו. האם מכך משתמע שתמיד כדאי להשקיע בקרן הזולה ביותר בשוק? לא. אבל כדאי לברר את הנתון הזה (שמתחבא אי שם בטבלאות). זהו נתון חשוב הרבה יותר מנתונים אחרים שאותם מנהלי הקרנות מבליטים בקמפיינים הפרסומיים שלהם.

למשל, כשאנחנו מתלבטים באיזו קרן מנייתית לבחור, כדאי לנו להביא בחשבון שעל כל 100 אלף שקל שנשקיע בקרן מניות של אנליסט, נשלם דמי ניהול של 3,710 שקל בשנה. זאת לעומת 1,850 שקל בלבד שנשלם בקרן מתחרה של אי.בי.אי. יהיה נחמד אם נביא בחשבון עלות שנתית של 1,980 שקל (על השקעה של 100 אלף שקל) לקרנות אג"ח חברות של פריזמה, בהשוואה ל-1,400 שקל בלבד שיגבו מאיתנו קרנות אג"ח חברות של אילנות בטוחה.

145 מיליארד שקל של הציבור מנוהלים בענף קרנות הנאמנות, מה שמאפשר למנהלי הקרנות לגבות דמי ניהול כוללים של כ-2.4 מיליארד שקל. עבודת מחקר בנוגע לדמי הניהול בענף שביצעה בעבור TheMarker חברת קרנות מידע זהב מעלה כמה מסקנות מעניינות. מבחינת המשקיעים, המסקנה החשובה ביותר היא לגבי החברות הזולות והיקרות ביותר בכל קטגוריה.

מסקנות המחקר יפורסמו בשני חלקים. היום נתמקד בדמי הניהול מנקודת המבט של המשקיע, ואילו בחלק השני נעסוק בדמי הניהול מהזווית של מנהלי הקרנות ובעלי השליטה בהן. אז גם נלמד לאן זורמים המיליארדים בענף הכי סוער בשוק ההון.

לא מעט איומים זרקו הבנקים לחלל האוויר כאשר ניהלו את הקרב האבוד נגד ועדת בכר, אותה ועדה שהחליטה לחייב אותם למכור את חברות הקרנות שהיו בבעלותם. בין היתר הם טענו כי דמי הניהול יזנקו כאשר הם לא יהיו בתמונה כדי לדאוג ללקוחות. הכסף של הציבור יילך לחבורת ברוקרים תל-אביבים, מיליונרים רודפי בצע, שכל מה שהם יודעים זה להשקיע בחברות מסוכנות, אמרו מנהלים בבנקים.

זה לא קרה. למעשה, כמעט שום דבר ממה שהם אמרו לא התרחש. כיום, יותר משנה אחרי המהפך, אפשר לומר בוודאות כי דמי הניהול לא עלו. נראה שרוב מנהלי הקרנות הפנימו שלוש עובדות חשובות: 1. שהתחרות גברה מאוד. 2. שביצועי הקרנות, ובפרט התשואות, משמעותיים מאוד כדי לנצח בתחרות הזאת. 3. שיש קשר הדוק בין דמי ניהול נמוכים לתשואות גבוהות, ולכן אי אפשר "להשתולל" עם דמי הניהול. בקיצור, הסביבה שנוצרה אחרי ועדת בכר היא תחרותית, והמנהלים מבינים שדמי ניהול גבוהים יפגעו בתשואות ובכך גם בגיוס הכספים מהציבור.

על פי נתוני קרנות מידע זהב, דמי הניהול הממוצעים בתעשיית הקרנות הם 1.96% לעומת 1.92% לפני שנה. זוהי עלייה מינורית (0.04%) שנובעת מהשינוי בטעמי ההשקעה של הציבור, כלומר ממעבר של כספים רבים לאפיקים יותר מסוכנים.

בהשוואה לקרנות זרות (הפועלות בחו"ל), דמי הניהול בישראל עדיין גבוהים, ואפשר להניח שתחרות עם קרנות אלו והפיכתן לנגישות לציבור יפחיתו עוד יותר את דמי הניהול. עם זאת, בחו"ל קיימים שני מנגנוני הנחות שבישראל עדיין לא מותרים על פי החוק: הראשון, הנחה בהתאם לגובה ההשקעה - ככל שהסכום גדול יותר, אפשר לתת הנחה גדולה יותר על דמי הניהול. והשני, הנחה בהתאם לתקופת ההשקעה - ככל שהתקופה ארוכה יותר, ההנחה גדולה יותר.

הגדולות: אילנות הזולה, פריזמה היקרה

אילנות בטוחה, הזולה בין הגדולים: ב-4 מתוך 7 אפיקים אילנות הכי זולה ובאופן משמעותי - ב-5%-15% מתחת לממוצע. בשני האפיקים שבהם אילנות אינה הזולה ביותר, אג"ח בישראל ואג"ח מט"ח, היא דומה מאוד לממוצע. כך, ניתן בפירוש לומר שלחברה יש אסטרטגיה של גביית דמי ניהול נמוכים משמעותית. זה נכון בפרט באחת משתי הקטגוריות המובילות מבחינת היקף נכסים אצל אילנות (שקלי מעורב), שגדלה משמעותית בשנה האחרונה (מ-7% ל-28%) - דמי הניהול שלה ירדו משמעותית, ב-18%. כלומר, אצל אילנות הורידו את דמי הניהול דווקא באפיק שנהפך אצלם לדומיננטי השנה.

פריזמה, היקרה בין הגדולים: בקצה השני נמצאת פריזמה, שהיא היקרה ביותר ב-3 מתוך 7 קטגוריות עיקריות: מניות בחו"ל, אג"ח חברות ואג"ח מט"ח, והשנייה הכי יקרה בקטגוריה נוספת: שקליות טהורות, שהיא הקטגוריה הדומיננטית אצלה. 37% מסך הנכסים של פריזמה (8.3 מיליארד שקל) נמצאים בקרנות שקליות טהורות (9 קרנות), כך שכל עשירית אחוז שווה מבחינתה יותר מ-8 מיליון שקל הכנסה (ברוטו) שנתית. אצל פריזמה מורגשת באופן כללי עלייה מסוימת בדמי הניהול ביחס למאי 2006.

פסגות, יקרה באג"ח ישראלי: פסגות קרובה לממוצע ברוב האפיקים. בשני אפיקים, אחד מהם משמעותי ביותר - שקליות טהורות - היא הזולה ביותר. נתח הקרנות השקליות הטהורות מסתכם אצל פסגות ב-18%, שיעור לא נמוך, ודמי הניהול שם נמוכים יחסית. זו תפישה מעניינת ונכונה, שלפיה דמי הניהול גבוהים יותר ככל שהקרנות דורשות יותר ניהול.

ואולם בפסגות, כמו אצל מנהלים רבים אחרים השנה, העלו את דמי הניהול היכן שאפשר: הרכיב שגדל באופן משמעותי הוא אג"ח בישראל, ובו גם נרשמה העלייה הגדולה ביותר בדמי הניהול (מ-1.23% ל-1.45%). בקטגוריה אג"ח בישראל פסגות היא היקרה ביותר מבין המנהלים הגדולים כיום.

פיא, יקרה במניות, זולה בשקלים: גם אצל הראל פיא דמי הניהול בשקליות הטהורות נמוכים יחסית מצד אחד, ודמי הניהול בקרנות המנייתיות גבוהים יחסית מצד שני. הרכיב שגדל באופן משמעותי הוא שקלי מעורב, ובו גם נרשמה העלייה הגדולה ביותר בדמי הניהול (מ-1.03% ל-1.2%). בשאר האפיקים כמעט אין שינוי, למעט עלייה לא קטנה בקטגוריה מניות בחו"ל.

מגדל, ייקור ברוב האפיקים: אצל מגדל הקטגוריה שגדלה באופן דרמטי היא אג"ח בישראל, שמהווה כעת 57% מנכסיו (לעומת 36% לפני שנה), ובה נרשמה ירידה קטנטנה בדמי הניהול (מ-1.4% ל-1.38%), בניגוד לנוהג להעלות את דמי הניהול בקטגוריה הדומיננטית. מצד שני בשאר האפיקים, למעט בקטגוריית המט"ח, נרשמה בדרך כלל עלייה בדמי הניהול.

הבינוניות: אנליסט ומיטב היקרות, אי.בי.אי הזולה

אנליסט ומיטב, היקרות: אנליסט הוא המנהל היקר ביותר. למעשה הוא הכי יקר ב-5 מתוך 6 הקטגוריות שיש לאנליסט: מניות בישראל, מניות בחו"ל, אג"ח בישראל, אג"ח חברות ואג"ח מט"ח (לאנליסט אין קרנות שקליות טהורות). בשתי הקטגוריות האחרות, שקלי מעורב ושקלי טהור, היקרה ביותר היא מיטב. בנוסף, בכל הקטגוריות שבהן מיטב אינה היקרה ביותר, היא השנייה היקרה, למעט בקטגוריה אג"ח בישראל.

לאנליסט ומיטב אסטרטגיה מובהקת של דמי ניהול גבוהים. אצל אנליסט, חוץ מבקרנות השקליות, דמי הניהול הממוצעים בכל קטגוריה גבוהים בכ-30% מהממוצע (של ששת המנהלים הדומים להם בטבלה). באפיק אג"ח בישראל, שבו נרשם הגידול המשמעותי ביותר בנכסים, דמי הניהול עלו מאוד.

אצל מיטב בכל הקטגוריות דמי הניהול גבוהים משמעותית מהממוצע - בטווח של 5%-60%. בשנה האחרונה העלו במיטב את דמי הניהול בשקליות הטהורות ובאג"ח בישראל - שתי קטגוריות שמשקלן ירד, והורידו באג"ח חברות - הקטגוריה שגדלה השנה אצל מיטב.

אי.בי.אי, הזולה: אי.בי.אי היא הזולה ביותר - ב-5 מתוך 6 אפיקים שבהם יש לאי.בי.אי קרנות, דמי הניהול בה הם הנמוכים ביותר (ב-10%-50% מתחת לממוצע). במיוחד בולטים דמי הניהול הנמוכים בקטגוריה שקלי מעורב ושקלי טהור מצד אחד, ובקטגוריה מניות בישראל מצד שני. יש לציין שבאי.בי.אי שומרים על דמי ניהול נמוכים באופן משמעותי לאורך שנים.

כלל פיננסים, ירידה ברוב הקטגוריות: אצל כלל פיננסים, שהיתה לפני שנה בין החברות היקרות בתעשייה, נרשמה ירידה לא קטנה בדמי הניהול ברוב הקטגוריות, כולל כ-4% בקטגוריות אג"ח בישראל ואג"ח חברות, שבהן נמצא 94% מהכסף. בקטגוריה אג"ח חברות מציגה כעת כלל פיננסים את דמי הניהול הנמוכים ביותר בהשוואה לחברות דומות לה.

אקסלנס-נשואה ומנורה, ממוצע התעשייה: באקסלנס-נשואה ומנורה דמי הניהול קרובים לממוצע התעשייה ברוב הקטגוריות, אבל ביחס למנהלים דומים להם הם זולים. באקסלנס-נשואה ירדו דמי הניהול באופן משמעותי בכל הקטגוריות למעט מניות בישראל, והם הזולים ביותר במניות בחו"ל. במנורה דמי הניהול עלו בכל הקטגוריות למעט אג"ח חברות, קטגוריה לא משמעותית אצל מנורה, שבה הם ירדו.

-

ועדת בכר

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"