חיוב בארנונה לגבי נכס המושכר לתקופה קצרה

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

נכס מקרקעין, בין אם מדובר בדירה או נכס מסחרי כלשהו, יכול להיות נכס מניב ובעל ערך, אך יכול גם להיות מקור לצרות וחובות, אם הנכס אינו מנוהל בצורה מושכלת ואחראית. בעל הנכס חייב להיות ער לצורך לערוך הסכם שכירות ראוי, הכולל סעיפים המטילים על השוכר גם אחריות לשמור על הנכס וגם את חובת התשלום של כל התשלומים השוטפים החלים על הנכס, בין אם מדובר בארנונה, דמי ניהול, ועד בית, חשמל, מים וכיוצא באלה תשלומים ביחס לשימוש שוטף.

מובן כי אין די בהטלת החיובים על השוכר, ויש צורך לקבל גם ביטחונות מתאימים שיבטיחו כי לשוכר יהיו תמריצים טובים מספיק כדי לעמוד בהתחייבותו, ולא להגיע לצורך להגיש נגדו תביעה בגין הפרת חוזה לבית משפט, הליך שיכול להימשך זמן רב.

ביחס לסוג אחד של תשלומים, הארנונה, הלך המחוקק צעד ניכר כלפי בעלי הנכסים, וקבע הוראת חוק ספציפית בסעיף 326 בפקודת העיריות, המגינה על המשכיר ומטילה את חיוב הארנונה רק על השוכר, בתנאי שעומדים בתנאי הסעיף. אין להקל ראש בחשיבותו של סעיף זה בפקודת העיריות, שכן הוא מעניק לבעל הנכס מעין רשת ביטחון בעניין תשלומי הארנונה, ואף שמי שנהנה מתשלום שכר הדירה הוא בעל הבית, העירייה פוטרת את בעל הנכס מתשלומי הארנונה במקרה בו השוכר אינו משלמם. ראוי לציין גם כי בעוד למשכיר יש אפשרות לדרוש מהשוכר ערבויות וביטחונות לתשלום כל התשלומים המתחייבים מהסכם השכירות, העירייה אינה יכולה להבטיח מראש כי השוכר ישלם לה את תשלומי הארנונה והדרך היחידה שלה לנסות ולגרום לכך שלא ייווצרו חובות גדולים, היא לנקוט במהירות הליכי גבייה נגד המחזיק שאינו משלם את תשלומי הארנונה.

מאחר שמדובר בסעיף חוק המיטיב עם בעלי הנכסים מחד, אך גורע מקופת העיריות מאידך, חשוב להקפיד למלא אחר תנאי הסעיף כדי להבטיח כי בעל הנכס ייהנה מהגנתו. הסעיף פוטר את בעל הנכס מחובות הארנונה עם התקיימם של כמה תנאים מצטברים: תקופת השכירות היא של שנה או יותר, ובעל הנכס מסר לעירייה הודעה על השכירות הכוללת את פרטי השוכר.

בעמ"נ 227/06 מנהל הארנונה של עירית הרצליה נגד קלאתי, דן בית המשפט המחוזי בתל אביב בשבתו כבית משפט לענינים מנהליים, בשאלת פרשנותו של סעיף 326 לפקודת העיריות. ואלה הנסיבות הקשורות לעניין: בעל נכס ערך הסכם שכירות עם שוכר. תקופת השכירות היתה יותר משנה, וכללה שלוש תקופות אופציה שלא מומשו. בעל הנכס מסר לעירייה הודעה ביחס לשכירות זו לאחר כארבעה חודשים, אך העירייה סירבה לרשום את הארנונה על שם השוכר.

טענת העירייה היתה כי יש לבחון את תקופת ההשכרה הקבועה בסעיף 326 לפקודת העיריות כתקופה של שנה לפחות מיום שנמסרה לעירייה הודעה על ההשכרה, ולפיכך חלף המועד בו יכול היה בעל הנכס להודיע על ההשכרה ולהעביר את החיוב אל השוכר. העירייה הודתה כי קיים אצלה נוהל פנימי, לפיו היא מאפשרת בתקופה של שלושה חודשים לאחר תחילת השכירות להודיע על השכירות, כדי להעביר את החיוב אל השוכר.

בית המשפט דחה את פרשנותה של העירייה, ופסק כי החוק מציין כי התנאי להפעלת הסעיף הנ"ל הוא שההשכרה היא לתקופה של שנה לפחות, ולכן אין רלוונטיות למועד בו ניתנה ההודעה לעירייה. השופטת נורית אחיטוב הצביעה על האבסורד בגישת העירייה, שאם תתקבל יהיה על בעל הנכס שערך הסכם שכירות לשנה מיום חתימתו, לרוץ עוד באותו יום לעירייה לצורך דיווח, פן יפסיד את הגנת החוק לענין העברת החיוב על שם השוכר.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?