הבורסה מסכמת את מחצית השנה הטובה בתולדותיה

ביוני נפדו 18 מיליארד שקל מאיגרות חוב ממשלתיות, וכולם רצו נתח מהסחורה. 21 הנפקות מניות, גיוסים בקרנות חו"ל ו-14 תעודות סל חדשות

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

הנתונים הפיננסיים של המחצית הראשונה של 2007 לא היו מביישים את סיכום השנה כולה: מחזורי שיא, גיוסי הון אדירים, וזינוקים במדדי המניות. בסיכומה של המחצית זינק מדד ת"א 25 ב-20.2%, ומדד ת"א 100 בעקבותיו עם תשואה של 19.6%. מדד הנדל"ן רשם תשואה של כ-19.5%, ורק מדד הבנקים מפגר מאחור עם תשואה של כ-3% תשואה בלבד.

חודש יוני, שסיכם את המחצית, התאפיין דווקא בירידות שערים קלות ועם מחזור יומי ממוצע של 2 מיליארד שקל - נמוך בכ-15% מהשיא שנרשם במאי. אולם המומנטום בתחום ההנפקות המשיך. בשוק המניות בוצעו ביוני 21 הנפקות, על בסיס הדו"חות הכספיים של 2006, באמצעותן גויסו 1.1 מיליארד שקל. כ-70% מהסכום גויס על ידי 16 חברות חדשות, שמהן בלטה חברת נטו מלינדה - שגייסה 200 מיליון שקל בהנפקת מניות לציבור.

גיוסים נוספים במניות בוצעו דרך הקצאות פרטיות ומימוש של כתבי אופציה. 10 הקצאות פרטיות גייסו 750 מיליון שקל, ביניהן ניתן למצוא את טיב טעם שגייסה 310 מיליון וגמול עם 223 מיליון שקל. מימוש סופי של כתבי אופציה הזרימו לאל על ולמדינה 350 מיליון שקל. התוספת הפיקנטית של חודש יוני מסכמת מחצית שנתית עם גיוסי הון (מכל האפיקים) בסכום שיא של 15.6 מיליארד שקל - סכום שגבוה ב-30% מסך הגיוסים בכל 2006.

גם גיוסי החוב בשיאם. שמונה חברות חדשות ו-21 חברות ותיקות גייסו סכום שיא של 7.6 מיליארד שקל באגרות חוב, מרביתן צמודות מדד. בין ההנפקות בלטה אי.די.בי פיתוח שגייסה 1.7 מיליארד שקל. 76% מהסכום גויס באמצעות אג"ח צמודת מדד, ויתר הסכום גויס באג"ח לא צמודה. הנפקה בולטת נוספת היא של התעשייה האווירית, שגייסה לראשונה כמיליארד שקל באג"ח צמודות דולר.

בנוסף בוצעו שבע הקצאות פרטיות של אג"ח צמודות מדד למשקיעים מוסדיים בהיקף של 900 מיליון שקל. מימוש סופי של כתבי אופציה לאג"ח הזרים לחברות 90 מיליון שקל.

מוכרים גם אג"ח שהוצעו למוסדיים בלבד

תופעה נוספת שבולטת היא רישום למסחר של אג"ח שהוצעו בעבר למשקיעים מוסדיים בלבד, שמאפשר גם לציבור לרכוש אותן. חברות רבות בוחרות להציע, בשלב ראשון, אג"ח למשקיעים מוסדיים בלא פרסום תשקיף (ולכן בלוח זמנים קצר יחסית). החברות מתחייבות כלפי המוסדיים לרשום את האג"ח למסחר רגיל בתוך תקופה מסוימת.

במסגרת רצף המוסדיים נרשמו החודש למסחר שמונה סדרות חדשות של אג"ח בסכום של 2.6 מיליארד שקל. מתחילת השנה נרשמו למסחר אג"ח בהיקף 24 מיליון שקל, לעומת 17.6 מיליארד שקל בכל 2006.

חודש יוני התאפיין בפדיונות ענק של 18 מיליארד שקל מאג"ח ממשלתיות. רוב הסכום, 16 מיליארד שקל, נפדו מאג"ח שחר 2670, שהונפקה ביוני 2000. גיוסי החוב הממשלתיים היו צנועים הרבה יותר והסתכמו ב-1.2 מיליארד שקל.

הפעילות בקרנות הנאמנות לחודש יוני היתה מעורבת. בעוד בקרנות המנייתיות נרשמה פעילות צנועה, קרנות שמתמחות באג"ח ריכזו את עניין המשקיעים. ביוני הסתכמו הגיוסים בקרנות ב-3.9 מיליארד שקל, שמסכמים את המחצית הראשונה של 2007 עם גיוסים נטו של 24.6 מיליארד שקל. בקרנות השקליות שסבלו מפדיונות התהפכה המניה עם פדיונות נטו בסך 2 מיליארד שקל. לעומת זאת, בקרנות חו"ליות - ועל רקע התחזקות הדולר בחודש וחצי האחרונים - נרשמו גיוסים של 600 מיליון שקל, לאחר מגמת פדיונות של 500 מיליון שקל בממוצע בינואר-מאי.

הגאות בתחום במוצרי המדדים נמשכת, וביוני הונפקו 19 סדרות חדשות. 14 תעודות סל הונפקו, מהן שמונה שעוקבות אחר מדדים מקומיים ובינלאומיים. שש תעודות סל מורכבות, שלוש מהן עוקבות אחר שילוב של מדדים ושלוש מהן תעודות ממונפות. חשיפה ממונפת מאפשרת למשקיע לקבל חשיפה כפולה או יותר, בהתאם לתנאים שמציע המכשיר הפיננסי. בנוסף הונפקו חמש אופציות כיסוי - בין היתר על נפט וזהב, ועל מדד ניקיי 225 היפאני. כיום נסחרות בבורסה 178 סדרות של מוצרי מדדים, מתוכן 160 תעודות סל, לעומת 116 מוצרים מתחילת השנה.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?