אסטרטגיית המט"ח של UBS - האם כדאי לחקות אותה?

בבנק השווייצי חושבים שהשקל ישנה בקרוב כיוון, וממליצים להמר נגד הדולר באמצעות חוזה עתידי. כדי להרוויח מזה צריך מיליונים

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

דבר אחד אפשר להגיד על הבנקים הזרים: בכל הקשור להמלצות השקעה - יש להם ביצים. בעוד שהבנקים ורוב בתי ההשקעות בישראל מנפקים מדי שבוע המלצות כלליות וזהירות לגבי הגדלה או הקטנה של השקעה באפיק זה או אחר, הבנקים בחו"ל מוכנים להסתכן ולהציע תוכניות מסחר מדויקות ומפורטות - גם כאלה שעשויות להתפוצץ להם בפנים.

דוגמה אחת לכך היא ההמלצה על שוק המטבע הישראלי שפירסם הבנק השווייצי UBS ב-29 ביוני. ב-UBS חושבים שהשקל ישנה בקרוב כיוון ויתחזק מול הדולר, אך לא משאירים את הדברים ברמה זו. כדי ליהנות מהמגמה הם ממליצים להמר נגד הדולר באמצעות חוזה עתידי מסוג "פורוורד" לשלושה חודשים, כשהכניסה היא בשער של 4.2425 שקלים לדולר והיציאה היא ברגע שהדולר יירד לשער של 4.05 שקלים. ב-UBS יודעים כי ייתכן שההימור שלהם לא יפגע והדולר דווקא יעלה, ולכן מנחים את הלקוחות לקבוע הוראת "סטופ לוס" ברמה של 4.364 שקלים.

הסבר: פורוורד הוא חוזה לא סחיר שאותו מבצע המשקיע מול בנק (לא ניתן לקנות אותו בבורסה). בחוזה מוחלפים שני מטבעות בשער חליפין נתון ובתאריך עתידי כלשהו. לצורך כניסה לחוזה אין צורך להשקיע כסף, אך הבנק דורש ביטחונות בהיקף שיספיק לכסות את ההפסד של המשקיע, אם יהיה כזה. "סטופ לוס", כפי שהשם רומז, היא הוראה התקפה במשך כל חיי החוזה ודואגת לעצירת ההפסדים אם המטבע נע נגד הכיוון הרצוי. במקרה הזה ממליץ הבנק לסגור את החוזה אם הדולר יפתיע ויבחר דווקא לעלות ביותר מ-2.5% ביחס לשער הנוכחי.

ההמלצה של הבנק השווייצי נובעת ממה שהוא חושב על שערי הריבית. לדעתו לא חל בעולם שינוי מהותי, הריבית בארה"ב לא תעלה באופן קיצוני והכניסה השוטפת של כספי הזרים תתחדש לאחר שבחודש האחרון הוחלפה ביציאת כספים. לכן, אומרים שם, השקל ישוב ויתחזק - ויש אפילו סיכוי שהמגמה הזו תואץ אם בנק ישראל יעלה בחודש הבא את הריבית השקלית.

ב-UBS לא נרתעים מהזכרת הסיכונים, כולל הביטחוניים והפוליטיים. ואולם לדעתם אלה סיכונים נמוכים: בהמלצה שלהם הם מפרטים 15 אירועים ביטחוניים שהתרחשו בשנים האחרונות, החל ממות ערפאת, דרך מלחמת לבנון השנייה ועד להשתלטות החמאס על עזה, וטוענים כי אף אחד מאלה לא השפיע באופן מהותי על חוזקו של השקל.

הציבור שומע אחרון

האם UBS צודקים? תלוי את מי שואלים. בקרב הסוחרים בזירת השקל-דולר אכן שוררת בימים האחרונים תחושה שהמהלך הגדול של השבועות האחרונים הסתיים - עמדה שתואמת את זו של הבנק השווייצי. ואולם יש בנקים זרים שחושבים דווקא אחרת, לרבות כאלה שממליצים ללקוחותיהם לוותר על הצעת ההשקעה של UBS. מה שברור הוא שההמלצה של UBS אולי טובה לקרנות גידור וספקולנטים גדולים, אך היא אינה מתאימה לחוסך מן השורה, אפילו חוסך נועז. מדוע?

ראשית, העיתוי: UBS פירסם את ההמלצה שלו ביום שישי שעבר, אך מאז כבר השלים השקל עלייה חדה עד ל-4.20 שקלים לדולר - כך שחלק משמעותי מהרווח הפוטנציאלי של העסקה כבר נעלם. כך זה עובד בשווקים הפיננסיים ובשוק המט"ח בפרט: כשיש רעיון חדש משתפים בו קודם את הסוחרים של הבנק עצמו, אחר כך את הלקוחות הגדולים והטובים, ורק לבסוף מפרסמים את ההמלצה לציבור הרחב. יש שיאמרו שיש בכך סוג של מניפולציה, וכי הציבור שמצטרף אחרון הוא זה שמייצר את הרווח לכל אלה שנכנסו לפוזיציה ראשונים.

שנית, המנגנון: בעוד שמניה יכולה לעלות בעשרות אחוזים בכמה חודשים, שערי המט"ח נעים באחוזים בודדים לכל כיוון. לכן, כדי להרוויח סכומים גדולים בשוק המט"ח צריך לבצע עסקות במיליוני שקלים, תוך ניצול מנגנונים של נטילת אשראי או ריתוק ביטחונות גבוהים עבור פעילות באמצעות חוזים עתידיים - כמו עסקת הפורוורד שמציע UBS. בנוסף, חובה לבצע את הכל ללא עמלות ותוך הקפדה על קבלת פערי קנייה-מכירה מזעריים מטעם הבנקים, שהם הצד השני בעסקה.

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות