משטרת לונדון חוקרת את מותו של אשרף מרוואן, מבכירי הסוכנים שהפעיל המוסד לפני מלחמת יום הכיפורים

מרוואן התגלה מת לאחר שנפל ממרפסת ביתו; לפני שבועיים קבע בורר שראש אמ"ן לשעבר, אלי זעירא, חשף את שמו

יואב שטרן
יואב שטרן
יואב שטרן
יואב שטרן

מאת יואב שטרן ויוסי מלמן

משטרת לונדון חוקרת את מותו הערב (רביעי) של ד"ר אשרף מרוואן, אחד הסוכנים הבכירים ביותר שהפעיל המוסד לפני מלחמת יום הכיפורים. מרוואן התגלה מת לאחר שנפל ממרפסת ביתו.

לפני כשבועיים התפרסמה פסיקתו של שופט בית המשפט העליון בדימוס, תיאודור אור שקבע כי ראש אמ"ן לשעבר, אלי זעירא, היה זה שחשף לעיתונאים וסופרים את זהותו של מרוואן שהופעל על ידי המוסד במצרים בתקופת מלחמת יום הכיפורים. אור כתב עוד, כי זעירא שלח הקלטות שביצע בלשכתו בעת ששימש כראש אמ"ן לחברה אזרחית שתימללה אותן, וזאת מבלי שהיה לה סיווג בטחוני.

זמיר טען בעבר כי זעירא הוא זה שחשף את שמו של מרוואן בטענה שהיה סוכן כפול שהטעה את ישראל, ובכך ניסה להפחית מאחריותו למחדל המודעיני במלחמת יום הכיפורים, כפי שקבעה ועדת אגרנט. הוא השווה את התנהגותו של ראש אמ"ן לשעבר לזו של "מרגל האטום" מרדכי ואנונו, שהורשע בבגידה, ואמר כי "צריך לחקור אותו ולהעמידו לדין על כך שחשף מקורות". כן טען כי זעירא הטעה ביודעין את הממשלה לפני המלחמה. זעירא תבע את זמיר בסכום של מיליון שקל. התביעה הגיעה לשולחנה של נשיאת בית משפט השלום בתל אביב, עדנה בקנשטיין, אך בהסכמת שני הצדדים, עברה לבוררות בפני אור.

אור: עדותו של זעירא בלתי מהימנה

אור קבע שהדברים שאמר זמיר על זעירא הם אמת ודחה את עדותו של האחרון. לפי החלטתו, לזעירא היה עניין לחשוף את זהות הסוכן כדי לנסות ולבסס את התיאוריה שלו שמדובר בסוכן כפול שעבד עבור מצרים. באמצעות תיאוריה זו קיווה להטיל חלק מהאחריות על המחדל על המוסד שגייס את הסוכן.

אור פירט מקרים שונים בהם חשף זעירא את הסוכן לאותם עיתונאים וסופרים: ד"ר אפרים כהנא ב-1999, העיתונאי האמריקאי הווארד בלום ב-2002, לעיתונאים הישראלים רמי טל ורונן ברגמן, ובעקיפין גם לד"ר אהרון ברגמן, חוקר ישראלי מלונדון.

ב-2004 נקב זעירא מפורשות בשמו של מרוואן בראיונות לתקשורת ובמהדורה שניה של ספרו "מיתוס מול מציאות: מלחמת יום הכיפורים - כישלונות ולקחים", שראה אור לראשונה ב-1993. "לפרסום זה יש משקל מיוחד מאחר שהוא מהווה אישור של ראש אמ"ן לשעבר לזהותו של הסוכן", קבע אור.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?