כביש 6 פונה צפונה: הושלמה הסגירה הפיננסית לקטע 18 ממחלף עירון לאליקים

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

בטקס שהתקיים אתמול במשרד התחבורה בירושלים חתמו נציגי החשב הכללי, חברת חוצה ישראל והזכיינית דרך ארץ על הסגירה הפיננסית של פרויקט השלמת קטע 18 בכביש חוצה ישראל, ממחלף עירון ועד מחלף תות (אליקים). עלות הביצוע של הפרויקט נאמדת ב-190 מיליון דולר, ומשך העבודות המתוכנן הוא כשנתיים וחצי.

הקטע החדש באורך 17 ק"מ יהיה דו-נתיבי (בכל כיוון), וישולבו בו 14 גשרים, שתי מנהרות, שני מחלפים ושני שערי אגרה. הכביש יתחבר לשני כבישי רוחב - כביש 65 וכביש 70. הקמת הפרויקט תיעשה באמצעות החברות הבנות הקבלניות של בעלי המניות בדרך ארץ - דניה סיבוס (אפריקה ישראל) וסולל בונה (שיכון ובינוי). כזכור, עוכב הפרויקט למשך כשנתיים לאחר שנתגלו בתוואי הכביש כמה קברים. לפני כחודש הושגה הסכמה בין נציגי החרדים למדינה, לפיה הוסט תוואי הכביש ונמנעה היכולת להרחיבו בעתיד לאורך מקטע של 1.5 ק"מ. עלות הפתרון נאמדה ב-40-50 מיליון שקל.

את מרבית המימון לפרויקט (130 מיליון דולר) יעמיד קונסורציום של 30 מוסדות פיננסיים בהובלת בנק הפועלים. בנוסף, ולראשונה בפרויקט מסוג זה, גויס חוב משני בסך כ-90 מיליון דולר באמצעות הנפקה פרטית של דרך ארץ בשוק המוסדי. המדינה תעניק לדרך ארץ 10 מיליון דולר בעבור ההקמה, בנוסף לכ-350 מיליון דולר שכבר השקיעה בקטע זה. חברת מידרוג העניקה דירוג Aa3 בעבור החוב הבכיר, ודירוג של A3 בעבור החוב המשני.

הקמתו של קטע 18 והפעלתו על ידי חברת דרך ארץ ייעשו במסגרת הרחבת חוזה הזיכיון הקיים בעבור הקטע המרכזי של כביש 6 (ממחלף שורק בדרום עד עירון בצפון). הקטע ייחשב לקטע אגרה עצמאי (Stand Alone), והאגרה בו תהיה 3.52 שקל (בתוספת מע"מ).

בטקס השתתפו, בין היתר, שר התחבורה שאול מופז, מנכ"ל חברת כביש חוצה ישראל יהודה כהן ויו"ר חברת AECON הקנדית ג'ון בק.

מופז אמר כי "מקטע זה מצטרף לקטע המרכזי, ובכך יסייע לממש את החזון של קיצור הפערים הגיאוגרפיים והאחרים בין המרכז לפריפריה. יש לסכם עוד החודש את המקטעים הדרומיים עד צומת הנגב, אשר ישרתו את תושבי הדרום ואת עיר הבהד"ים המתוכננת עוד לפני הקמתה".

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?