הבנק קיפל את הח"כים

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

"אין פה התקפלות או ויתורים. אני עומד על כך שנחוקק בתוך שבועיים את החוק להגברת הפיקוח על העמלות", זעק שלשום יו"ר ועדת הכלכלה משה כחלון (ליכוד) בפתח ישיבת הוועדה שדנה בהצעת החוק הזו.

כחלון אמר את הדברים לאוזני הח"כים, בנק ישראל ונציגי הבנקים, אלא שבישיבה נכחו רק שני ח"כים נוספים - גלעד ארדן (ליכוד) ודוד טל (קדימה) - מבין כלל 15 החברים בוועדה. הח"כים היו מיעוט לעומת עשרות המשתתפים האחרים: נציגים של הבנקים ואיגוד הבנקים, לוביסטים ודוברים, וגם ארגוני הצרכנים.

יושבי הראש והמנכ"לים של הבנקים הדירו את רגליהם מישיבות הוועדה על הצעות החוק, אבל חלקם לא ישב בשקט. בימים האחרונים קיבל כחלון טלפונים מכמה מהם, שדחקו בו שלא לפגוע בהם, כך הוא הודה ברגע של מצוקה.

מלאכת השכנוע האמיתית של הבנקים נעשתה מאחורי הקלעים ומחוץ לאולם הדיונים: מנכ"ל איגוד הבנקים משה פרל עשה באחרונה שעות נוספות בכנסת כדי לשכנע את הח"כים לתמוך בעמדת הבנקים. הלוביסטים של איגוד הבנקים ושל הבנקים עצמם התרוצצו ודחקו בח"כים לתמוך בעמדותיהם.

הבנקים חשבו בתחילה כי יוכלו להדוף את החקיקה ולהגיע ל"עסקת חבילה" עם הכנסת. אך הם קלטו כי כחלון - לוחם ידוע למען הצרכנים - מתעקש לחוקק את החוק כדי שהדבר יהווה גולת כותרת בתפקידו כיו"ר ועדת הכלכלה, תואר שממנו ייפרד בעוד שמונה ימים.

הבנקים הפנו איפוא את מרצם כדי לרכך את נוסח החוק, ולהקטין את סמכויות הפיקוח של בנק ישראל. הם הצליחו יפה. בתחילה דובר על צמצום רשימת העמלות שאותן יוכלו הבנקים לגבות ממשקי הבית מכ-350 ל-75. אבל במקום שהרשימה תצומצם, הוחלט לבסוף שבנק ישראל יגבש בעוד חצי שנה את רשימת העמלות.

חלק מהח"כים נכנעו ללחצי הבנקים בצמצום הגדרת "משקי בית" שעליהם תחול הצעת החוק, וביקשו להוציא מהרשימה את העסקים הקטנים ואת לקוחות הבנקאות הפרטית. כך ייתכן מצב שבו החוק לא יחול אפילו על חשבונות בנק בהיקף מוגבל (כמו של ועד כיתה בבית ספר).

באותה ישיבה התברר כי אחדים מהח"כים תומכים גם בדרישת הבנקים להפריד בין לקוחות עשירים, שלא ייהנו לפי דרישתם מהצעת החוק, לבין לקוחות עם הכנסה נמוכה. "מה אתה רוצה? פיקוח גם על העמלות שתשלם שרי אריסון וגם על אלה שתשלם סולטנה מחצור?", נזף כחלון בארדן.

ארדן, שייבחר בשבוע הבא כמחליפו של כחלון, הכריז כי לא ייכנע לבנקים. אבל זה לא הרגיע את בנק ישראל, שהגיש את אחת מהצעות החוק. לפני הישיבה בא המפקח על הבנקים רוני חזקיהו אל כחלון ודרש שלא ייכנע. "תביאו לי נוסח של חוק שיהיה מקובל על הח"כים, ותדאגו שיהיה לכם רוב בהצבעות בשבוע הבא", השיב כחלון.

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"