ועדת סוארי תחליט על פירוק רשות המסים, ובינתיים המדינה מפסידה הכנסות

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

הוועדה שהקים מנכ"ל האוצר, ירום אריאב, לבדיקת השאלה האם יש לפרק את רשות המסים, החלה לפני שבוע בעבודתה. בוועדה ארבע אישים: רו"ח יצחק סוארי (היו"ר), נציב מס הכנסה לשעבר, יוני קפלן, רו"ח אבידור אבני ומנכ"ל משרד רה"מ והממונה על השכר לשעבר, יוסי קוצ'יק. חברי הוועדה שמעו בישיבתה הראשונה סקירות של אנשי רשות המסים ואמורים לסיים את עבודתם בספטמבר הקרוב. כמעט שאין ספק כי הם ימליצו על פירוק הרשות והחזרת מערכת המס למצבה הקודם - אגף מס הכנסה ומיסוי מקרקעין מחד, ומכס ומע"מ מאידך.

כדי שלא לפגוע בגאוות האוצר ובאישים שעמדו מאחורי הקמת רשות המסים - בנימין נתניהו, איתן רוב ויוסי בכר - קרוב לוודאי תחליט הוועדה על פירוק הרשות תוך הגברת שיתוף הפעולה, ביחס לעבר, בין שני אגפי המסים. בספטמבר 2003 החליטה הממשלה על איחוד אגפי המסים לרשות אחת. מנכ"ל האוצר באותה תקופה היה בכר. באוגוסט 2004 מונה רוב למנהל רשות המסים. בספטמבר אותה שנה התחילה הרשות לפעול.

מטרת האיחוד היתה לייעל ולהגדיל את היקפי גביית המסים. להקמת הרשות לא קדמה כל עבודת מטה, כנדרש, כדי לקבוע אם יש צורך באיחוד אגפי המסים, כיצד מבצעים איחוד כזה, ובעיקר כדי לקבוע את סיכויי הצלחתו. רוב לחץ, נתניהו הוקסם מהרעיון, טלי ירון-אלדר (נציבת מס הכנסה) הודחה, והאיחוד יצא לדרך, בעיקר על הנייר. בפועל, הדבר היחיד שאוחד הן הנהלות שני האגפים. אחרי חודשיים הטילו ועדי העובדים במס הכנסה ובמכס ומע"מ וטו על האיחוד וטירפדו אותו.

משמעות הקמת ועדת סוארי היא כי השנה לא יהיה לרשות המסים, או לשני האגפים שיוקמו על הריסותיה, מנהל קבוע. אחת הבעיות של הרשות היא היעדר מחליף ראוי לג'קי מצא מבית. מחליף כזה היה מונע מינוי ממלאי מקום ובהמשך את הקמת הוועדה. בעבר טופחו ברשות כמה מועמדים פוטנציאלים, אך לאחר שמנהלים חדשים לא דאגו לטפחם הם נטשו לטובת הכסף הגדול בשוק הפרטי. מחליף ראוי היה מעמיק את איחוד שני אגפי המסים.

התנהלות רה"מ, הממשלה והאוצר בכל נושא רשות המסים, אחד הגופים החשובים בשירות הציבורי, גובלת בשערורייה. מהלך גדול ומשמעותי - איחוד אגפי המסים, נעשה ללא כל בדיקה מוקדמת. זאת למרות שרק במספר קטן מאוד של מדינות קיימת רשות מסים. כשהאיחוד יצא לדרך איש ברשות לא ניסה להתמודד עם הווטו שהטילו ועדי העובדים על האיחוד. כתוצאה מכך לא נעשו פעולות איחוד ממשיות. החלטה על פירוק הרשות משמעותה כי הוועדים מנהלים את הרשות. היתה גם התרשלות של האוצר במציאת מחליף קבוע למצא. לקח זמן עד ששר האוצר, אז, אברהם הירשזון, הורה למנכ"ל האוצר להקים ועדת איתור למציאת מחליף למצא.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?