הרכבת מאיצה: תקבל מהאוצר עוד 1.7 מיליארד שקל לרכישת קרונות וקטרים

הסכום ייתוסף על 2.5 מיליארד שקל שכבר נוצלו לרכש; האוצר והרכבת סיכמו על הקווים הראשונים שיחושמלו

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

לאחר הפוגה של שנה וחצי צפויה רכבת ישראל לחדש את רכש הציוד הנייד: משרד האוצר ובכירי הרכבת סיכמו עקרונית על תוספת של 1.7 מיליארד שקל לתקציב רכישת הקרונות והקטרים של הרכבת. מדובר בסכום נוסף על תקציב הרכש בסך 2.5 מיליארד שקל שנקבע בתוכנית הפיתוח הרב שנתית של הרכבת, ואשר נוצל במלואו בשנים האחרונות.

במסגרת הדיונים המתקיימים לאחרונה על עדכון התקציב הרב שנתי של רכבת ישראל (תוכנית החומש) הוקם צוות מקצועי לבחינת היערכותה המבנית של הרכבת לעתיד וארגון מחדש בתחום התקציב של פעילותה. בצוות משתתפים מנכ"ל הרכבת עופר לינצ'בסקי, סגן הממונה באגף התקציבים באוצר עמית לנג, חברת הבקרה PB וחברת הייעוץ הבריטית LBG. באחרונה סיכמו הצוותים עקרונית על התוספת התקציבית, ובשבועות הקרובים עתידים הצדדים לסכם את תמהיל רכש הציוד הנייד העתידי.

ההחלטה נובעת מן הצפי להכפלת אורך המסילה בישראל עם סיום תוכנית הפיתוח של הרכבת, ולנוכח הגידול המתמיד במספר הנוסעים ברכבת בשיעור של כ-15% בשנה. הקרונות והקטרים החדשים ייתוספו לצי הנייד בקווים חדשים וישנים ויאפשרו הגברה של תדירות הרכבות והורדת העומס.

על פי תוכנית הפיתוח הרב שנתית רכשה הרכבת מחברת בומברדיה 54 מערכי רכבות דו קומתיות (דאבל דק) בעלות של 5.5 מיליון יורו לרכבת. במכרז הרכש האחרון שפירסמה הרכבת בסוף 2005 לאספקת 86 קרונות חד קומתיים זכתה חברת סימנס בכ-700 מיליון שקל. המכרז אגב, כלל אופציה לרכישת 585 קרונות נוספים בהיקף כולל של כ-4 מיליארד שקל. הקרונות שנרכשו אמורים להגיע החל במארס-אפריל 2008.

בנוסף סיכם הצוות את הקווים אשר יוסבו לנסיעה מונעת בחשמל, במסגרת פרויקט החשמול שכבר עומד למכרז בינלאומי בהיקף 1.3 מיליארד שקל. הקווים בשלב א' של הפרויקט יהיו: הקו המהיר לירושלים דרך תל אביב ועד נתניה (עם אופציה להמשך חשמול הקו עד חיפה), הקו החדש מראשון לציון מערב עד תל אביב (עם אופציה להמשך חשמול הקו עד אשקלון) וכן מסילת השרון (ראש העין-הוד השרון-כפר סבא-רעננה-הרצליה).

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?