מניית החברה שחשפה את אוצר חצי מיליארד הדולר במעמקי הים זינקה ב-80%

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

אוצר מטבעות בשווי של חצי מיליארד דולר נמצא בסוף השבוע בתוך שרידי אוניה טרופה אשר שקעה במעמקי הים האטלנטי. הגוף שמצא את המטבע הוא חברת אודיסי מארין אקספלוריישן. מנייתה של אודיסי זינקה ב-81% במסחר ביום שישי, לאחר חשיפת האוצר, והחברה נסחרת עתה לפי שווי של 390 מיליון דולר. כל אחד מהמטבעות שנחשפו עשוי להכניס אלף דולר ממכירה לאספנים בשוק הפתוח.

אודיסי מארין אקספלוריישן היא חברה אמריקאית ציבורית הנסחרת בבורסה האמריקאית (Amex). אודיסי, שהוקמה ב-1986 ובסיסה בעיר טמפה שבמדינת פלורידה, עוסקת בחשיפה ושחזור פריטים מספינות טבועות, בדגש ארכיאולוגי.

אודיסי מחולקת לשתי חטיבות: הראשונה, בשם Shipwreck Exploration (מחקר ספינות טבועות) עוסקת במחקר, גילוי והצלה של פריטים טבועים, וכן בשיווק החברה, במכירות ובהפצה, בשחזור ובמכירת מוצרים נלווים וספרים. החטיבה השנייה, Themed Attractions, מספקת אטרקציות ומשלחות למטרות בידור וחינוך - כלומר מסעות "ציד אוצרות".

עם המוצרים שמוכרת החברה נמנים העתקים של מטבעות בוליוויאנים עתיקים הנמכרים בעבור 100 דולר למטבע; בקבוקים ממעמקי הים הנמכרים במחיר של 12 דולר לבקבוק; ומפתח מהספינה SS ריפאבליק, שנמכר ב-450 דולר.

החברה פועלת ב-6 שלבים למציאת הספינות הטבועות ואוצרותיהן: מחקר מקדים, פיתוח הפרויקט, חיפוש, שחזור, שימור ושיווק.

לאודיסי שווי שוק של 391 מיליון דולר והכנסותיה היו 5.06 מיליון דולר ב-2006. ברבעון הראשון של 2007 דיווחה אודיסי על הכנסות של 2.2 מיליון דולר, לעומת הכנסות של 900 אלף דולר ברבעון המקביל ב-2006. החברה דיווחה על הפסד נקי של 3.8 מיליון דולר ברבעון הראשון, לעומת הפסד של 3.9 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2006.

"המחקר שלנו מצא כי היו כמה אוניות מהתקופה הקולוניאלית שטבעו באזור האתר המדובר. כתוצאה מכך, אנו זהירים לגבי זיהוי אפשרי של השרידים", אמר ג'ון מוריס, מנכ"ל אודיסי. "התייחסנו לאתר בכפפות משי. העבודה הארכיאולוגית שנעשתה בו היא ראשונה במעלה. אנו מתעדים את האתר שנושא בחשיבות היסטורית רבה, לדעתנו".

בשנה האחרונה היתה אודיסי מעורבת בסכסוך בין ממשלות בריטניה וספרד על הרווחים ממציאת אוצר החבוי במעמקי הים, בספינה הטבועה HMS ססקס, שנמצאה במצר גיברלטר. ב-2002 חתמה אודיסי עם ממשלת בריטניה על הסכם חלוקת רווחים בין השתיים כאשר תימצא הספינה האנגלית, אך בינואר 2006 הפסיקה ממשלת ספרד את החיפושים בטענה שהספינה עשויה להיות ספינה ספרדית ולא ה-HMS ססקס, שכן החיפושים נערכים בשטחה.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?