משרד הביטחון איבד את כבודו המקצועי

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

הממשלה אישרה שלשום את הצעת שר האוצר להמשיך בתהליך הפרטת תעש. כובד משקלו הפוליטי של שר הביטחון, עמיר פרץ, שהתנגד להפרטה בכל כוחו, לא שינה את דעתה של הממשלה. אפשר להניח שמשקלו הפוליטי המועט של פרץ בממשלה בימים אלה, לנוכח מערכת היחסים העכורה עם אולמרט, חיבל במאמציו להשפיע על עמדתה.

בכך עלה בתוהו הניסיון של פרץ לגרום לממשלה - שתמכה כבר לפני שנתיים בהפרטה - לחזור בה מעמדתה. הממשלה העדיפה את עמדתו של שר הביטחון מלפני שנתיים, שאול מופז, שתמך בהפרטה, על פני עמדתו של פרץ, שאימץ את עמדת עובדי תעש המתנגדים להפרטה.

התבוסה במאבק על המשך דרכה של תעש שייכת כולה לפרץ, אבל לא רק לו. מי שהובס יחד איתו הוא המנגנון המקצועי של משרד הביטחון. הפקידות הבכירה של משרד הביטחון היא שגיבשה לפני שנתיים את עמדתו של שר הביטחון אז, שאול מופז, בעד הפרטת תעש - וזאת לאחר עבודת מטה מקיפה וארוכה. אותה פקידות בכירה עומדת גם מאחורי השר הנוכחי, עמיר פרץ, ומגבה את טענתו כי ייטב לתעש ולמערכת הביטחון אם תעש תמוזג עם רפא"ל.

משרד הביטחון אינו סתם משרד. לצד האוצר, זה המשרד הממשלתי החשוב ביותר, וגם המוערך ביותר. למשרד הביטחון מוניטין של משרד מקצועי שיודע מה הוא עושה. כך, לפחות, מאמינים אזרחי ישראל, שמפקידים את חייהם בידי המשרד הזה. אבל המקצועיות של המשרד, מתברר, מתפוגגת מול לחצי הבוס - שר הביטחון. אם הבוס נורא מתעקש על עמדה מסוימת, למשל משום שהיה בעברו יו"ר ההסתדרות ולכן הוא מקורב לעמדתם של ועדי העובדים, אז הפקידות תשנה את דעתה בהתאם לעמדתו - גם אם כבודה המקצועי יירמס כתוצאה מכך.

חוסר היכולת של הפקידות המקצועית לעמוד מול תביעות הפוליטיקאים - אפילו כשמדובר בשמנה וסלתה של הפקידות הממשלתית בישראל - היא אחת הרעות החולות של הממשלה. עתידו של עובד המדינה הישראלי תלוי בהחלטות הממונים עליו, ולכן הוא נוטה לרצות את הממונים. הוא מרצה אותם גם אם הדבר כרוך באובדן העקרונות המקצועיים שלו, וגם כשזה מחייב אותו להביט הצידה כשהממונים עושים דברים לא ראויים.

כך, למשל, כשהממונים דורשים מפקידים הכפופים להם לבצע מינויים פוליטיים. מגפת המינויים הפוליטיים, שהשתוללה בתקופה שלפני פיצול מפלגת הליכוד, לא היתה מתאפשרת לולא הפקידות המקצועית במשרדי הממשלה השונים קיבלה אותה בהכנעה. המינויים הפוליטיים, וכמוהם כמעט כל הבעיות של שחיתות שלטונית או קשרי הון-שלטון, לא היו עוברים לו שומרי הסף בממשלה - מבקרי פנים, יועצים משפטיים וחשבי משרדים - היו מתפקדים כהלכה.

כמעט בכל פרשיות השחיתות או ההתנהלות לא תקינה של הממשלה מעורבים כמה פקידים לא ישרים - ולצדם הרבה מאוד פקידים ישרים, שפשוט מעדיפים לשתוק. הממשלה בישראל אינה מושחתת מיסודה, ואין ספק כי מרבית הפקידים הממשלתיים מבצעים את עבודתם נאמנה. הבעיה היא שבמסגרת עבודתם הם רואים לעצמם חובה להעלים עין: להעלים עין הן משגיונות לא מקצועיים של השר הממונה, והן ממעשים לא תקינים שלו.

אובדן חוט השדרה של הפקידות המקצועית פוגע בהישגים המקצועיים של הממשלה, ולא פחות מכך - חושף את משרדי הממשלה לסכנת התנהלות לא תקינה. חוט השדרה הוא עניין של יכולות מקצועיות וכבוד מקצועי, אבל הוא משפיע גם על כוחם ועצמאותם של שומרי הסף. חיזוק מעמדם והגברת עצמאותם של היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה, חשבי המשרדים ומבקרי הפנים יסייעו להחזיר לממשלה לא רק את הגינותה, אלא גם את נחישותה המקצועית.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"