ההסתדרות הלאומית: רק לא דאגה לשכירים

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

אתמול הופסקו בפתאומיות הבחירות לראשות הסתדרות העובדים הלאומית, גוף המתהדר בתואר "ארגון העובדים השני בגודלו במדינה". הבחירות נדחו למועד אחר, אך רבים משערים כי למרות השיבושים, האיש שיזכה לכהן כיו"ר הוא המנכ"ל הנוכחי של הסתדרות העובדים הלאומית, יצחק רוסו.

סימן שאלה גדול מרחף מעל הבחירות. אלה התקיימו לאחר שנים רבות שבהן נוהל הארגון כחצר ביזנטית. לכאורה, העובדה ש"ארגון העובדים השני בגודלו" מקיים בחירות למוסדותיו היא שינוי מבורך, ואולם גם הליך זה מעורר תהיות. ראשית, הסתדרות העובדים הלאומית טוענת במסעי הפרסום שלה כי היא מאגדת במסגרתה לא פחות מ-300 אלף שכירים. אך בפועל מספר בעלי זכות הבחירה הרשומים הוא 17 אלף בלבד. לאן נעלמו 283 אלף איש? ואם לשפוט לפי הסכום שגבתה הלאומית מחבריה בשנה האחרונה כדמי חבר, 18 מיליון שקל, הרי שרשומים בה 50 אלף חברים. כל הנתונים הסותרים מעוררים חשש לכאורה לזיוף של ספר הבוחרים.

שנית, הבחירות לא היו ישירות. 17 אלף החברים בחרו את מוסד הוועידה, ורק היא הוסמכה לבחור ביושב ראש. וזה עוד לא הכל: מתוך 250 צירי הוועידה הבוחרים את יו"ר הסתדרות העובדים הלאומית, 101 מונו על ידי רוסו - כלומר קו הזינוק שלו היה גבוה ב-40% לעומת היריב היחיד שהעז להתמודד מולו על תפקיד היו"ר, יואב שמחי, יו"ר ועד עובדי קופ"ח חולים לאומית. דמוקרטיה למופת.

החשדות בעניין הנתונים שמפרסמת הסתדרות העובדים הלאומית ראויים לבדיקה של מבקר בלתי תלוי, שמסקנותיו עשויות להוליך לחקירת משטרה. נתון מטריד לא פחות הוא האירועים המלווים את דרכו של הארגון בשנים האחרונות - ובייחוד לקראת ה"בחירות" האחרונות. אלה אינם מוסיפים כבוד לארגון, ובמקרה הרע אף מחייבים את סגירתו במתכונתו הקיימת. הלאומית מקדישה מעט למאבקי עובדים. נכון שב-2001 חתמה, יחד עם מתחרתה הגדולה ההסתדרות הכללית, על הסכם להסדרת תנאי העבודה של עובדי חברות קבלניות לכוח אדם. פה ושם חתמה גם על הסכם שכר במפעל שהצטרף אליה (וולקן, למשל), ואחת לכמה שנים אפשר לשמוע על סכסוך עבודה שהלאומית מכריזה במקום עבודה.

ואולם היכן מקומו של "ארגון העובדים השני בגודלו" במאבקים ה"כבדים", למשל בעניין הפרשה המבישה של הלנת השכר לעשרות אלפי עובדים ברשויות המקומיות ובמועצות הדתיות. מה מידת מעורבותה של הלאומית במניעת קיפוחם המשווע בשכר ובתנאי ההעסקה של עובדי חברות השמירה או של עובדי חברות כוח האדם הקטנות? האם ניסתה להילחם בשמם של אלפי עובדים בעסקים קטנים ששכרם נמוך משכר המינימום? ומתי חתמה באחרונה על הסכם פנסיה עם מעסיק?

ובאילו אירועים מוזכרת הלאומית? חשדות בנוגע לעמותות הקשורות בה; חקירה משטרתית בעניין התנהגות בלתי הולמת של בכיר; היעדר פיקוח ראוי על מהלכים כלכליים תמוהים שביצע מיקי צולר, יו"ר הדירקטוריון של קופת חולים לאומית בחברות בנות של הסתדרות העובדים הלאומית; ומאבקי שליטה בין צולר לרוסו על השליטה בלאומית ועל נכסים בהיקף של מאות מיליוני שקלים.

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים