ניתוח להקטנת השוק

שוק הניתוחים הפלסטיים בישראל עומד בפני שינויים מרחיקי לכת. תקנות חדשות, שמטרתן להסדיר את התחום, קובעות במדויק מי הרופאים המורשים לבצע ניתוחים פלסטיים. המומחים צופים עליות מחירים

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

בשבועות האחרונים התרחשו, כמעט ללא פרסום, שינויים משמעותיים למדי בשוק הניתוחים הפלסטיים בישראל, שמגלגל כ-300 מיליון שקל בשנה. רונית רפאל החליטה לצאת מפעילותה בתחום הניתוחים הפלסטיים ולהתמקד בטיפולי יופי ואסתטיקה "קלים" יותר, תוך התרחבות למדינות נוספות. לעומתה, החליטה פנינה רוזנבלום דווקא להיכנס לתחום, וחתמה על הסכם עם רשת Care שירותי רפואה הוותיקה, ששמה יהיה מעתה "פנינה רוזנבלום אסתטיקה ולייזר".

המניע לשינויים אלה הוא תקנות חדשות שקובעות אילו רופאים מורשים לבצע ניתוחים פלסטיים. לאחר שנים שבהן תחום הניתוחים הפלסטיים היה פרוץ וכמעט כל רופא יכול היה לבצע כל ניתוח קוסמטי שרצה, לפי התקנות החדשות ניתוחים פלסטיים יבוצעו רק על ידי רופא מומחה בתחום הרלוונטי או מענף מומחיות "קרוב". סעיף נוסף בתקנות מחייב את הרופא המנתח ליידע את המטופל בדבר תחום התמחותו ולהחתימו על מסמך, במקרה שאינו רופא מומחה.

לא כל רופא

רשימת הניתוחים הסגורה שפירסמה המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית מגדירה חד משמעית לאיזה רופא מותר לעסוק בכל סוג של ניתוח קוסמטי. כך, למשל, יוכלו רק מומחים בכירורגיה פלסטית לבצע ניתוחים לעיצוב השד (כגון הגדלה, הקטנה, הרמה ועוד), ניתוחים לעיצוב הגוף (הקטנת היקפים בבטן, בזרועות, בירכיים ועוד) ומתיחות פנים.

לעומת זאת, ניתוחים מסוימים יהיו פתוחים גם לרופאים בעלי תחומי מומחיות אחרים. למשל, מומחים באף אוזן גרון ובכירורגיית ראש וצוואר יוכלו לבצע ניתוחים קוסמטיים באף ובאוזניים; מומחים במחלות עיניים יוכלו לבצע ניתוחי עפעפיים; ומומחים למחלות עור ומין יוכלו לבצע שאיבות שומן קטנות בהרדמה מקומית.

"ברשימה החדשה יש אמנם כמה 'צפרדעים' שאנחנו בולעים, כמו רופאי עור שמורשים לבצע שאיבות שומן קלות, או כירורגים כלליים שיבצעו מתיחות בטן, אבל בגדול הרשימה שומרת על כך שהניתוחים המרכזיים בתחום הכירורגיה הפלסטית יבוצעו אך ורק על ידי מומחים בכירורגיה פלסטית", אומר יו"ר איגוד הפלסטיקאים, ד"ר איל וינקלר. "ישראל היא המדינה הראשונה בעולם שמכניסה סדר לשוק בצורה כל כך מפורטת, וזה קורה בגלל שלצערי היו כאן יותר מדי מקרים של רופאים שבגלל רצון להרוויח נכנסו לתחומים שאינם מומחים בהם, כמו רופאי אף אוזן גרון או אורולוגים שביצעו מתיחות פנים, כירורגים כלליים שביצעו הגדלות שדיים ועוד".

עכשיו המטופל ידע

התקנות פותרות עוד בעיה שהיתה קיימת בתחום - עד עתה, מטופלים פשוט לא ידעו אם הרופא שמנתח אותם הוא אכן כירורג פלסטי. "לפי החוק, כל רופא שסיים בית ספר לרפואה יכול לקרוא לעצמו 'מנתח פלסטי', 'רופא אסתטי' או 'כירורג קוסמטי', ובלבד שלא יגדיר עצמו 'מומחה לכירורגיה פלסטית'", מסביר וינקלר. "עכשיו, כשיש סוף סוף תקנה ברורה הקובעת שאם הרופא אינו מומחה אסור לו לנתח - סביר שגם התופעה הזאת תיעלם והאחריות לכך תעבור מהמטופל לרופא".

בנוסף, במסגרת התקנות נקבעה תקנת מעבר, המאפשרת לרופאים שאינם מומחים לקבל אישור מיוחד משר הבריאות לבצע ניתוחים למשך שלוש שנים. זאת על מנת שלא לפגוע אנושות בפרנסתם של רופאים המבצעים פרוצדורות שונות כבר עשרות שנים וצברו מומחיות מעשית.

לדברי וינקלר, לגבי הפרוצדורות שלגביהן לא נקבעה מומחיות חובה, כמו הזרקות ומילויים, שאינן מופיעות ברשימה, "הגבול מאוד עדין. האם באמת אפשר לטעון שגניקולוג לא יודע להזריק בוטוקס? מה נדרש כדי לעשות את זה? איזו השכלה, איזו הכשרה? אנחנו משאירים את זה למטופלים, להחליט מי הרופא שהם רוצים, ולמצפונם של הרופאים, להחליט במה הם רוצים להתעסק".

המחירים יעלו

מלבד הכנסת סדר לתחום הניתוחים הפרוץ והגברת ביטחון המנותחים ואיכות הניתוחים, צופה וינקלר כי התקנות החדשות יביאו לעליית מחירים בשוק: "לאחר שהרופאים הלא מומחים גררו למטה את השוק לרמות של מחירי הפסד, סביר שברגע שיסולקו כל הענף יחזור לרווחיות מבורכת, גם לטובת המנתחים אבל גם לטובת הפציינטים.

"אולי בהתחלה ייראה לפציינטים שזה לרעתם, אך החזרה לרווחיות תגדיל את הבטיחות - ענף שבו כדי להרוויח צריך לחסוך בחדרי הניתוח, בשכר הרופא ובתנאי האשפוז מסוכן לפציינטים. עדיף שיהיו פחות ניתוחים במחירים סבירים מאשר יותר ניתוחים במחירים שמעגלים בהם פינות".

עם זאת, וינקלר לא צופה ירידה במספר הניתוחים והפרוצדורות. "בכל העולם מספר הניתוחים עולה בשיעור של 10%-15% מדי שנה. גם בישראל 2007 התחילה די בסערה", הוא אומר.

איך מבררים?

באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית אומרים כי למטופלים לא תמיד נעים לשאול ישירות את הרופא אם הוא אכן מומחה, וכי מתקבלות אצלם לא מעט פניות לקבלת מידע על רופאים. באיגוד מסבירים כי הדרך לבדוק אם הרופא הוא מומחה לכירורגיה פלסטית היא פשוטה: "כל הפלסטיקאים הם חברים באיגוד והרשימה המלאה שלהם מופיעה באתר האינטרנט של האיגוד, בכתובת plastikaim.co.il".

באשר ליתר הרופאים המורשים לבצע ניתוחים קוסמטיים, כמו כירורגים כלליים ורופאי אף אוזן גרון, ניתן לברר אם הם אכן מומחים באתר של משרד הבריאות, בכתובת health.gov.il (הקישו "יחידות" ואז "האגף לרישוי מקצועות רפואיים"). תוכלו למצוא רשימה מלאה של רופאים המורשים לעסוק ברפואה בישראל, תחום התמחותם ואם הם בעלי רישיון זמני או מותנה (שלילת רישיון זמנית או קבועה).

שימו לב!

התקנות החדשות מחייבות את הרופא המנתח ליידע את המטופל בדבר תחום התמחותו ולהחתימו על מסמך הסכמה, במקרה שאינו רופא מומחה

הידעתם?

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"